Ból w pachwinie prawej lub lewej – co może oznaczać?

Ból w pachwinie może być oznaką procesu chorobowego toczącego się zarówno w obrębie pachwiny, jak i jamy brzusznej, miednicy czy kręgosłupa. Ponieważ część przyczyn może być naprawdę niebezpiecznych, nigdy nie wolno zlekceważyć dolegliwości i zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Jakie zatem mogą być przyczyny bólu w pachwinie?

  • Urazy sportowe

Najczęstszą i zwykle niegroźną dla zdrowia przyczyną są urazy sportowe. W wyniku ćwiczeń fizycznych oraz czasami przy niefortunnym stąpnięciu może dojść do naciągnięcia ścięgien i mięśni. Ból pachwiny spowodowany taką przyczyną będzie ustępował pod wpływem stosowania maści i doustnych leków przeciwzapalnych, z dnia na dzień będzie coraz mniejszy, aż w końcu ustąpi zupełnie.

  • Przepuklina pachwinowa

Ból w pachwinie może być też wywołany obecnością przepukliny pachwinowej. Jej objawy narastają powoli. Początkowo pojawiają się tylko przejściowe bóle w okolicy pachwinowej, które występują podczas wysiłku fizycznego, nasilonego kaszlu czy śmiechu. Zaczyna być też wyczuwalny miękki guzek, który pojawia się i znika. Z biegiem czasu guzek w okolicy pachwinowej staje się coraz większy i nie da się już go odprowadzić do jamy brzusznej. W zaawansowanej przepuklinie może dojść do jej uwięźnięcia – okolica guzka staje się zaczerwieniona, nadmiernie ucieplona, obrzęknięta, dodatkowo w pachwinie pojawia się silny ból. W tej sytuacji konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Do rozpoznania konieczne jest badanie przez lekarza, najlepiej chirurga oraz wykonanie badanie usg. Leczenie przepukliny pachwinowej polega na jej operacyjnym usunięciu.

  • Kamienie nerkowe

Ból w pachwinie może być też wywołany obecnością kamieni nerkowych. W przebiegu kolki nerkowej ból jest bardzo silny, obejmuje okolicę lędźwiową kręgosłupa, promieniuje właśnie do prawej bądź lewej pachwiny, czasami także do warg sromowych i jąder. Ból jest na tyle silny, że pacjent "nie może sobie znaleźć miejsca", jest poddenerwowany, niewielką ulgę sprawia mu chodzenie. Do potwierdzenia kamicy nerkowej konieczne jest wykonanie badania usg jamy brzusznej z oceną nerek. W leczeniu wykorzystuje się leki przeciwbólowe oraz działające  rozkurczowo. Ważne jest też właściwe nawodnienie. Jeśli objawy kolki często się powtarzają, zachodzi potrzeba usunięcia złogów z nerek.

  • Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

Czasami także choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego oraz zmiany w odcinku lędźwiowym kręgosłupa  mogą dawać bóle promieniujące do pachwiny. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z ortopedą, który zaleci dalsze właściwe postępowanie.

Przyczyny bólu w pachwinie u mężczyzn

  • Żylaki powrózka nasiennego

U mężczyzn przyczyną bólu w pachwinie bywają też żylaki powrózka nasiennego. W jego skład wchodzi nasieniowód oraz naczynia krwionośne tętnicze i żylne oraz nerwy. Powrózek nasienny przebiega przez kanał pachwinowy. Żylaki powrózka nasiennego mogą powstać w każdym wieku, choć typowe są głównie dla młodych mężczyzn. Powstają one na skutek poszerzenia się splotu wiciowatego żylnego wchodzącego w skład powrózka. Żylaki mogą nie dawać żadnych objawów, mogą jednak wywoływać bóle w okolicy moszny i pachwiny. Bóle te nasilają się głównie podczas długotrwałego stania, chodzenia, w pozycji leżącej oraz w czasie erekcji. Ich obecność może też powodować zmniejszenie ilości plemników, czasami jądra i moszna są nadmiernie ucieplone. Do rozpoznania konieczne jest badanie przez urologa oraz wykonanie badania usg. Czasami w terapii stosuje się miejscowe leczenie zachowawcze, jednak zdecydowanie lepsze efekty daje zabieg operacyjny.

  • Urazy moszny, stan zapalny jąder i najądrzy

Ponadto u mężczyzn także urazy moszny oraz stan zapalny jąder i najądrzy mogą dawać bóle promieniujące do pachwiny. Dolegliwości może dawać także bardzo niebezpieczny skręt jądra. Jeśli dolegliwościom dodatkowo towarzyszy obrzęk moszny i jej wzmożone ucieplenie, jest to znak do tego, aby natychmiast zgłosić się do lekarza. Pacjent prawdopodobnie będzie wymagał interwencji chirurgicznej, w innym przypadku może dojść bowiem do nieodwracalnego niedokrwienia i martwicy jądra.

Przyczyny bólu w pachwinie u kobiet

  • Stany zapalne jajników i jajowodów, torbiele

U kobiet bóle w okolicy pachwiny mogą dawać stany zapalne jajników i jajowodów. Czasami także obecność dużych torbieli w jajnikach może dawać tego typu dolegliwości. Leczenie w takiej sytuacji jest zwykle farmakologiczne, jednak może być też potrzeba interwencji chirurgicznej – jest to sytuacja, w której dochodzi do skrętu torbieli jajnika.

Kiedy ból w pachwinie konsultować z lekarzem?

Wyżej przedstawiliśmy najczęstsze przyczyny bólu w pachwinie. Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę każda choroba obejmująca podbrzusze i dolny odcinek kręgosłupa może dawać tego typu dolegliwości. Dlatego, jeśli w okolicy pachwiny pojawi się ból, który nie będzie ustępował, konieczna jest osobista konsultacja z lekarzem, czasami bowiem przyczyny wywołujące dolegliwości mogą być dla nas naprawdę niebezpieczne!


Podziel się: