kobieta trzyma się za bolącą pachwinę
Mateusz Burak

Ból w pachwinie prawej lub lewej — co może oznaczać?

Ból w pachwinie może być oznaką procesu chorobowego toczącego się zarówno w jej obrębie, jak i w okolicach jamy brzusznej, miednicy czy kręgosłupa. Część przyczyn bywa niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć tej dolegliwości. Kiedy zatem należy udać się do lekarza? Co robić, aby złagodzić ból w pachwinach?

Ból w pachwinie odnosi się do uczucia dyskomfortu w okolicy, w której kończy się brzuch, a zaczynają się kończyny dolne. Dolegliwości w tym obszarze nie zawsze mają podłoże lokalne i mogą być oznaką bardzo wielu różnych stanów chorobowych. Dlatego tak ważne jest poznanie możliwych, potencjalnych przyczyn pojawiania się bólu w tym miejscu.

Ból w pachwinie – u kogo może się pojawić?

Dolegliwości w okolicy pachwiny mogą dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Często pojawiają się u sportowców, dzieci i osób w wieku podeszłym. Dolegliwości bólowe w pachwinach mają różnorodnych charakter – od bólu nagłego, silnego, ostrego, przez rwący, pulsujący, aż po ciągnący i kłujący – oraz lokalizację. Ból w pachwinach może występować z lewej bądź z prawej strony, może być także obustronny. Przyczyny takiego stanu są różne. Do niegroźnych powodów zalicza się kontuzje.

Przyczyny bólu w pachwinach

Do najczęstszych przyczyn bólu, poza wspomnianymi wcześniej kontuzjami mięśni, zalicza się przepuklinę pachwinową. Pojawia się ona wówczas, gdy mamy do czynienia z mocno osłabionymi mięśniami brzucha, przez które zaczynają się przedostawać narządy wewnętrzne, jak np. jelita. Może to doprowadzać do powstawania bolącego guzka w pachwinie oraz generować dolegliwości w podbrzuszu. Utrudnia to chodzenie i powoduje wzdęcia.

Do innych przyczyn zalicza się także kamienie nerkowe, czyli twarde złogi mineralne odkładające się w nerkach i pęcherzu moczowym.

Złamania kości po upadku, rwa kulszowa, stan po wszczepieniu endoprotezy biodra, schorzenia prostaty u mężczyzn, dolegliwości przy długotrwałym siedzeniu czy po intensywnym treningu – to wszystko może być podłożem jednostronnego bólu pachwiny lub takiego, który występuje w obu pachwinach jednocześnie.

Powiązane produkty

Ból w pachwinie przy chodzeniu

Obszar pachwiny to lokalizacja czterech mięśni, które harmonijnie ze sobą współpracują, aby sprawnie poruszać kończyną dolną. Są to: przywodziciel krótki, przywodziciel długi, mięsień smukły, mięsień grzebieniowy. Ból w pachwinach przy chodzeniu jest najczęściej oznaką kontuzji wspomnianych struktur. Zwykle występuje u sportowców i osób bardzo aktywnych fizycznie.

Ból w pachwinie podczas chodzenia jest spowodowany przez nadmiernie napięte mięśnie, więzadła lub ścięgna zlokalizowane w dolnej części brzucha. Dość często winą obarcza się również uszkodzenia chrząstki stawowej, ucisk w obszarze stawu biodrowego, przepuklinę pachwinową czy chorobę zwyrodnieniową stawów. Jeśli przyczyną faktycznie są nadmiernie napięte mięśnie, to odpoczynek i miejscowe schładzanie za pomocą lodu powinny wyeliminować ból.

Sprawdź na DOZ.pl: Chłodzące kompresy żelowe

Ból pachwiny w ciąży

Dolegliwości bólowe pachwiny u kobiet w ciąży są dość powszechnym zjawiskiem. Bardzo często ból ulega intensyfikacji wraz z postępem ciąży. Zazwyczaj odczucie bólu nie pojawia się nagle i nie wskazuje na problem z rozwijającym się płodem.

Niemniej bardzo ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich objawach, jakie występują. Najczęściej ból pachwiny w ciąży oznacza dysfunkcję spojenia łonowego. Więzadła oraz mięśnie podtrzymujące spojenie, w miarę jak płód rośnie, rozluźniają się i rozciągają, aby móc podtrzymać dziecko i macicę. Może to jednak doprowadzić do niestabilności i w konsekwencji rozejścia spojenia łonowego. Wówczas stosuje się specjalne ćwiczenia na ból pachwin w ciąży.

Ból pachwiny po bieganiu

Większość przypadków bólu pachwiny u biegaczy i sportowców jest spowodowana zapaleniem kości łonowej lub przeciążeniem okolicy spojenia łonowego. Nadmierne siły ścinające oddziałujące na struktury kostne, ścięgna i samo spojenie prowadzą do bólu w pachwinie.

W ciężkich przypadkach dolegliwości nasilają się przy czynnościach, takich jak kaszel i wysiłek fizyczny, a nawet przy podnoszeniu i odwodzeniu nogi, przez co często można pomylić to z przepukliną.

Ból pachwiny – do jakiego lekarza się udać i jakie badania wykonać? Kiedy?

Niepokojące objawy, które powinny skłonić nas do natychmiastowej wizyty u lekarza, to:

  • silny ból w pachwinie, który nie ustępuje przez kilka dni,
  • łagodny ból jąder u mężczyzn, który trwa kilka dni,
  • guzek lub obrzęk okolicy najądrza,
  • przerywany, ale bardzo intensywny ból wzdłuż dolnej części brzucha, który promieniuje wzdłuż pachwiny,
  • pojawienie się krwi w moczu,
  • ból promieniujący na nogę od kręgosłupa, mrowienie w nodze i okolicy krocza.

Z objawami należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który – w zależności od charakteru objawów – udzieli skierowania do specjalisty. Badania diagnostyczne pomocne w określeniu przyczyny bólu w pachwinie to: USG, zdjęcie rentgenowskie, badanie tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Nierzadko wykorzystuje się także środki kontrastowe dla dokładniejszego zobrazowania uszkodzonych struktur.

Co stosować na ból pachwiny?

Jeśli ból w pachwinie jest spowodowany nadwyrężeniem, to niektóre sposoby domowe mogą pomóc go złagodzić. Przykładowo, pomocny w zmniejszeniu dolegliwości może być zwykły środek przeciwbólowy, dostępny bez recepty (np. ibuprofen). Dobrym pomysłem będzie także schładzanie obolałego miejsca za pomocą zimnych kompresów czy woreczków z lodem zawiniętych w ręcznik. Należy to robić 3–4 razy dziennie przez 20 minut do pół godziny.

Wskazana jest także przerwa w zajęciach sportowych oraz w intensywnej aktywności fizycznej. Odpoczynek jest kluczowy, aby umożliwić właściwą regenerację uszkodzonych struktur mięśniowo-więzadłowych.
  1. M. J. Grant, A. Booth, A typology of reviews: An analysis of 14 review types and associated methodologies, „Health Information & Libraries Journal”, nr 26 2009.
  2. C. C. Laake-Geelen, R. J. Smeet, S. P. Quadflieg i in., The effect of exercise therapy combined with psychological therapy on physical activity and quality of life in patients with painful diabetic neuropathy: A systematic review, „Scandinavian Journal of Pain”, nr 19 2019.
  3. T. Windhaber, M. L. Koula, E. Ntzani i in., Educational strategies to train health care professionals across the education continuum on the process of frailty prevention and frailty management: A systematic review, „Aging Clinical and Experimental Research”, nr 30 2018.
  4. J. J. Koplin, M. J. Selgelid, Burden of proof in bioethics, „The American Journal of Bioethics”, nr 29 2015.
  5. M. Pigliucci, M. Boudry, Prove it! The burden of proof game in science vs. pseudoscience disputes, „Philosophia: International Journal of Philosophy”, nr 42 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

    Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Może się pojawić na bazie m.in. chorób ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo, że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto jest się zwrócić o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać problem.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij