
Ból w pachwinie prawej lub lewej — co może oznaczać?
Przyczyną bólu w pachwinie mogą być:
- Urazy sportowe
Są najczęstsze i zwykle niegroźne dla zdrowia. W wyniku ćwiczeń fizycznych oraz czasami przy niefortunnym stąpnięciu może dojść do naciągnięcia ścięgien oraz mięśni. Ból pachwiny będzie ustępował pod wpływem stosowania maści i doustnych leków przeciwzapalnych, z dnia na dzień się zmniejszał, aż w końcu dojdzie do jego zupełnego ustąpienia.
- Przepuklina pachwinowa
Ból w pachwinie może być też wywołany obecnością przepukliny pachwinowej. Jej objawy narastają powoli. Początkowo pojawiają się tylko przejściowe bóle w okolicy pachwinowej, które występują podczas wysiłku fizycznego, nasilonego kaszlu czy śmiechu. Zaczyna być też wyczuwalny miękki guzek, który pojawia się i znika. Z biegiem czasu staje się on coraz większy i nie można go już odprowadzić do jamy brzusznej. W zaawansowanej przepuklinie czasem dochodzi do jej uwięźnięcia — okolica guzka staje się zaczerwieniona, nadmiernie ucieplona, obrzęknięta, dodatkowo pojawia się silny ból. W tej sytuacji należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, najlepiej chirurgiem, który zleci badanie USG. Leczenie przepukliny pachwinowej polega na jej operacyjnym usunięciu.
- Kamienie nerkowe
Ból w pachwinie może być też wywołany obecnością kamieni nerkowych. W przebiegu kolki nerkowej jest bardzo silny, obejmuje okolicę lędźwiową kręgosłupa. Promieniuje do prawej bądź lewej pachwiny, czasami także do warg sromowych i jąder. Bywa na tyle silny, że pacjent jest poddenerwowany, a niewielką ulgę sprawia mu chodzenie.
- Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego
Czasami także choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego oraz zmiany w odcinku lędźwiowym kręgosłupa mogą powodować bóle promieniujące do pachwiny. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z ortopedą, który zaleci dalsze postępowanie.
Przyczyny bólu w pachwinie u mężczyzn
Do przyczyn bólu w pachwinie u mężczyzn należą:
- Żylaki powrózka nasiennego
W skład powrózka nasiennego wchodzi nasieniowód, naczynia krwionośne tętnicze i żylne oraz nerwy. Powrózek przebiega przez kanał pachwinowy. Żylaki mogą powstać w każdym wieku, choć typowe są głównie dla młodych mężczyzn. Pojawiają się wskutek poszerzenia splotu wiciowatego żylnego. Mogą nie dawać żadnych objawów, ale wywoływać bóle w okolicy moszny i pachwiny. Nasilają się one głównie podczas długotrwałego stania, chodzenia, w pozycji leżącej oraz w czasie erekcji. Ich obecność może też powodować zmniejszenie ilości plemników. Czasami jądra i moszna są nadmiernie ucieplone. Do rozpoznania dolegliwości ważne jest badanie przez urologa oraz wykonanie USG. Niekiedy w terapii stosuje się miejscowe leczenie zachowawcze, lecz zdecydowanie lepsze efekty daje zabieg operacyjny.
- Urazy moszny, stan zapalny jąder i najądrzy
U mężczyzn także urazy moszny oraz stan zapalny jąder i najądrzy może powodować bóle promieniujące do pachwiny.
Przyczyny bólu w pachwinie u kobiet
U kobiet bóle w okolicy pachwiny mogą powodować stany zapalne jajników i jajowodów, a czasami także obecność dużych torbieli w jajnikach. Leczenie w takiej sytuacji jest zwykle farmakologiczne, lecz niekiedy może być też potrzebna interwencja chirurgiczna — jest to sytuacja, w której dochodzi do skrętu torbieli jajnika.
Kiedy ból w pachwinie prawej lub lewej konsultować z lekarzem?
Tak naprawdę każda choroba obejmująca podbrzusze i dolny odcinek kręgosłupa może może powodować ból w pachwinach. Jeśli będzie odczuwalny w ich okolicach i nie ustąpi w dość szybkim czasie, należy skonsultować się z lekarzem. Czasami przyczyny wywołujące tego typu dolegliwości mogą być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia.