kobieta trzyma się za bolącą pachwinę
Mateusz Burak

Ból w pachwinie prawej lub lewej — co może oznaczać?

Ból w pachwinie może być oznaką procesu chorobowego toczącego się zarówno w jej obrębie, jak i w okolicach jamy brzusznej, miednicy czy kręgosłupa. Część przyczyn bywa niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć tej dolegliwości. Kiedy zatem należy udać się do lekarza? Co robić, aby złagodzić ból w pachwinach?

Ból w pachwinie odnosi się do uczucia dyskomfortu w okolicy, w której kończy się brzuch, a zaczynają się kończyny dolne. Dolegliwości w tym obszarze nie zawsze mają podłoże lokalne i mogą być oznaką bardzo wielu różnych stanów chorobowych. Dlatego tak ważne jest poznanie możliwych, potencjalnych przyczyn pojawiania się bólu w tym miejscu.

Ból w pachwinie – u kogo może się pojawić?

Dolegliwości w okolicy pachwiny mogą dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Często pojawiają się u sportowców, dzieci i osób w wieku podeszłym. Dolegliwości bólowe w pachwinach mają różnorodnych charakter – od bólu nagłego, silnego, ostrego, przez rwący, pulsujący, aż po ciągnący i kłujący – oraz lokalizację. Ból w pachwinach może występować z lewej bądź z prawej strony, może być także obustronny. Przyczyny takiego stanu są różne. Do niegroźnych powodów zalicza się kontuzje.

Przyczyny bólu w pachwinach

Do najczęstszych przyczyn bólu, poza wspomnianymi wcześniej kontuzjami mięśni, zalicza się przepuklinę pachwinową. Pojawia się ona wówczas, gdy mamy do czynienia z mocno osłabionymi mięśniami brzucha, przez które zaczynają się przedostawać narządy wewnętrzne, jak np. jelita. Może to doprowadzać do powstawania bolącego guzka w pachwinie oraz generować dolegliwości w podbrzuszu. Utrudnia to chodzenie i powoduje wzdęcia.

Do innych przyczyn zalicza się także kamienie nerkowe, czyli twarde złogi mineralne odkładające się w nerkach i pęcherzu moczowym.

Złamania kości po upadku, rwa kulszowa, stan po wszczepieniu endoprotezy biodra, schorzenia prostaty u mężczyzn, dolegliwości przy długotrwałym siedzeniu czy po intensywnym treningu – to wszystko może być podłożem jednostronnego bólu pachwiny lub takiego, który występuje w obu pachwinach jednocześnie.

Powiązane produkty

Ból w pachwinie przy chodzeniu

Obszar pachwiny to lokalizacja czterech mięśni, które harmonijnie ze sobą współpracują, aby sprawnie poruszać kończyną dolną. Są to: przywodziciel krótki, przywodziciel długi, mięsień smukły, mięsień grzebieniowy. Ból w pachwinach przy chodzeniu jest najczęściej oznaką kontuzji wspomnianych struktur. Zwykle występuje u sportowców i osób bardzo aktywnych fizycznie.

Ból w pachwinie podczas chodzenia jest spowodowany przez nadmiernie napięte mięśnie, więzadła lub ścięgna zlokalizowane w dolnej części brzucha. Dość często winą obarcza się również uszkodzenia chrząstki stawowej, ucisk w obszarze stawu biodrowego, przepuklinę pachwinową czy chorobę zwyrodnieniową stawów. Jeśli przyczyną faktycznie są nadmiernie napięte mięśnie, to odpoczynek i miejscowe schładzanie za pomocą lodu powinny wyeliminować ból.

Sprawdź na DOZ.pl: Chłodzące kompresy żelowe

Ból pachwiny w ciąży

Dolegliwości bólowe pachwiny u kobiet w ciąży są dość powszechnym zjawiskiem. Bardzo często ból ulega intensyfikacji wraz z postępem ciąży. Zazwyczaj odczucie bólu nie pojawia się nagle i nie wskazuje na problem z rozwijającym się płodem.

Niemniej bardzo ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich objawach, jakie występują. Najczęściej ból pachwiny w ciąży oznacza dysfunkcję spojenia łonowego. Więzadła oraz mięśnie podtrzymujące spojenie, w miarę jak płód rośnie, rozluźniają się i rozciągają, aby móc podtrzymać dziecko i macicę. Może to jednak doprowadzić do niestabilności i w konsekwencji rozejścia spojenia łonowego. Wówczas stosuje się specjalne ćwiczenia na ból pachwin w ciąży.

Ból pachwiny po bieganiu

Większość przypadków bólu pachwiny u biegaczy i sportowców jest spowodowana zapaleniem kości łonowej lub przeciążeniem okolicy spojenia łonowego. Nadmierne siły ścinające oddziałujące na struktury kostne, ścięgna i samo spojenie prowadzą do bólu w pachwinie.

W ciężkich przypadkach dolegliwości nasilają się przy czynnościach, takich jak kaszel i wysiłek fizyczny, a nawet przy podnoszeniu i odwodzeniu nogi, przez co często można pomylić to z przepukliną.

Ból pachwiny – do jakiego lekarza się udać i jakie badania wykonać? Kiedy?

Niepokojące objawy, które powinny skłonić nas do natychmiastowej wizyty u lekarza, to:

 • silny ból w pachwinie, który nie ustępuje przez kilka dni,
 • łagodny ból jąder u mężczyzn, który trwa kilka dni,
 • guzek lub obrzęk okolicy najądrza,
 • przerywany, ale bardzo intensywny ból wzdłuż dolnej części brzucha, który promieniuje wzdłuż pachwiny,
 • pojawienie się krwi w moczu,
 • ból promieniujący na nogę od kręgosłupa, mrowienie w nodze i okolicy krocza.

Z objawami należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który – w zależności od charakteru objawów – udzieli skierowania do specjalisty. Badania diagnostyczne pomocne w określeniu przyczyny bólu w pachwinie to: USG, zdjęcie rentgenowskie, badanie tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Nierzadko wykorzystuje się także środki kontrastowe dla dokładniejszego zobrazowania uszkodzonych struktur.

Co stosować na ból pachwiny?

Jeśli ból w pachwinie jest spowodowany nadwyrężeniem, to niektóre sposoby domowe mogą pomóc go złagodzić. Przykładowo, pomocny w zmniejszeniu dolegliwości może być zwykły środek przeciwbólowy, dostępny bez recepty (np. ibuprofen). Dobrym pomysłem będzie także schładzanie obolałego miejsca za pomocą zimnych kompresów czy woreczków z lodem zawiniętych w ręcznik. Należy to robić 3–4 razy dziennie przez 20 minut do pół godziny.

Wskazana jest także przerwa w zajęciach sportowych oraz w intensywnej aktywności fizycznej. Odpoczynek jest kluczowy, aby umożliwić właściwą regenerację uszkodzonych struktur mięśniowo-więzadłowych.
 1. M. J. Grant, A. Booth, A typology of reviews: An analysis of 14 review types and associated methodologies, „Health Information & Libraries Journal”, nr 26 2009.
 2. C. C. Laake-Geelen, R. J. Smeet, S. P. Quadflieg i in., The effect of exercise therapy combined with psychological therapy on physical activity and quality of life in patients with painful diabetic neuropathy: A systematic review, „Scandinavian Journal of Pain”, nr 19 2019.
 3. T. Windhaber, M. L. Koula, E. Ntzani i in., Educational strategies to train health care professionals across the education continuum on the process of frailty prevention and frailty management: A systematic review, „Aging Clinical and Experimental Research”, nr 30 2018.
 4. J. J. Koplin, M. J. Selgelid, Burden of proof in bioethics, „The American Journal of Bioethics”, nr 29 2015.
 5. M. Pigliucci, M. Boudry, Prove it! The burden of proof game in science vs. pseudoscience disputes, „Philosophia: International Journal of Philosophy”, nr 42 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

  Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

 • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

  Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

 • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

  Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

 • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

  21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij