kobieta trzyma się za bolącą pachwinę
Mateusz Burak

Ból w pachwinie prawej lub lewej — co może oznaczać?

Ból w pachwinie może być oznaką procesu chorobowego toczącego się zarówno w jej obrębie, jak i w okolicach jamy brzusznej, miednicy czy kręgosłupa. Część przyczyn bywa niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć tej dolegliwości. Kiedy zatem należy udać się do lekarza? Co robić, aby złagodzić ból w pachwinach?

Ból w pachwinie odnosi się do uczucia dyskomfortu w okolicy, w której kończy się brzuch, a zaczynają się kończyny dolne. Dolegliwości w tym obszarze nie zawsze mają podłoże lokalne i mogą być oznaką bardzo wielu różnych stanów chorobowych. Dlatego tak ważne jest poznanie możliwych, potencjalnych przyczyn pojawiania się bólu w tym miejscu.

Ból w pachwinie – u kogo może się pojawić?

Dolegliwości w okolicy pachwiny mogą dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Często pojawiają się u sportowców, dzieci i osób w wieku podeszłym. Dolegliwości bólowe w pachwinach mają różnorodnych charakter – od bólu nagłego, silnego, ostrego, przez rwący, pulsujący, aż po ciągnący i kłujący – oraz lokalizację. Ból w pachwinach może występować z lewej bądź z prawej strony, może być także obustronny. Przyczyny takiego stanu są różne. Do niegroźnych powodów zalicza się kontuzje.

Przyczyny bólu w pachwinach

Do najczęstszych przyczyn bólu, poza wspomnianymi wcześniej kontuzjami mięśni, zalicza się przepuklinę pachwinową. Pojawia się ona wówczas, gdy mamy do czynienia z mocno osłabionymi mięśniami brzucha, przez które zaczynają się przedostawać narządy wewnętrzne, jak np. jelita. Może to doprowadzać do powstawania bolącego guzka w pachwinie oraz generować dolegliwości w podbrzuszu. Utrudnia to chodzenie i powoduje wzdęcia.

Do innych przyczyn zalicza się także kamienie nerkowe, czyli twarde złogi mineralne odkładające się w nerkach i pęcherzu moczowym.

Złamania kości po upadku, rwa kulszowa, stan po wszczepieniu endoprotezy biodra, schorzenia prostaty u mężczyzn, dolegliwości przy długotrwałym siedzeniu czy po intensywnym treningu – to wszystko może być podłożem jednostronnego bólu pachwiny lub takiego, który występuje w obu pachwinach jednocześnie.

Powiązane produkty

Ból w pachwinie przy chodzeniu

Obszar pachwiny to lokalizacja czterech mięśni, które harmonijnie ze sobą współpracują, aby sprawnie poruszać kończyną dolną. Są to: przywodziciel krótki, przywodziciel długi, mięsień smukły, mięsień grzebieniowy. Ból w pachwinach przy chodzeniu jest najczęściej oznaką kontuzji wspomnianych struktur. Zwykle występuje u sportowców i osób bardzo aktywnych fizycznie.

Ból w pachwinie podczas chodzenia jest spowodowany przez nadmiernie napięte mięśnie, więzadła lub ścięgna zlokalizowane w dolnej części brzucha. Dość często winą obarcza się również uszkodzenia chrząstki stawowej, ucisk w obszarze stawu biodrowego, przepuklinę pachwinową czy chorobę zwyrodnieniową stawów. Jeśli przyczyną faktycznie są nadmiernie napięte mięśnie, to odpoczynek i miejscowe schładzanie za pomocą lodu powinny wyeliminować ból.

Sprawdź na DOZ.pl: Chłodzące kompresy żelowe

Ból pachwiny w ciąży

Dolegliwości bólowe pachwiny u kobiet w ciąży są dość powszechnym zjawiskiem. Bardzo często ból ulega intensyfikacji wraz z postępem ciąży. Zazwyczaj odczucie bólu nie pojawia się nagle i nie wskazuje na problem z rozwijającym się płodem.

Niemniej bardzo ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich objawach, jakie występują. Najczęściej ból pachwiny w ciąży oznacza dysfunkcję spojenia łonowego. Więzadła oraz mięśnie podtrzymujące spojenie, w miarę jak płód rośnie, rozluźniają się i rozciągają, aby móc podtrzymać dziecko i macicę. Może to jednak doprowadzić do niestabilności i w konsekwencji rozejścia spojenia łonowego. Wówczas stosuje się specjalne ćwiczenia na ból pachwin w ciąży.

Ból pachwiny po bieganiu

Większość przypadków bólu pachwiny u biegaczy i sportowców jest spowodowana zapaleniem kości łonowej lub przeciążeniem okolicy spojenia łonowego. Nadmierne siły ścinające oddziałujące na struktury kostne, ścięgna i samo spojenie prowadzą do bólu w pachwinie.

W ciężkich przypadkach dolegliwości nasilają się przy czynnościach, takich jak kaszel i wysiłek fizyczny, a nawet przy podnoszeniu i odwodzeniu nogi, przez co często można pomylić to z przepukliną.

Ból pachwiny – do jakiego lekarza się udać i jakie badania wykonać? Kiedy?

Niepokojące objawy, które powinny skłonić nas do natychmiastowej wizyty u lekarza, to:

  • silny ból w pachwinie, który nie ustępuje przez kilka dni,
  • łagodny ból jąder u mężczyzn, który trwa kilka dni,
  • guzek lub obrzęk okolicy najądrza,
  • przerywany, ale bardzo intensywny ból wzdłuż dolnej części brzucha, który promieniuje wzdłuż pachwiny,
  • pojawienie się krwi w moczu,
  • ból promieniujący na nogę od kręgosłupa, mrowienie w nodze i okolicy krocza.

Z objawami należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który – w zależności od charakteru objawów – udzieli skierowania do specjalisty. Badania diagnostyczne pomocne w określeniu przyczyny bólu w pachwinie to: USG, zdjęcie rentgenowskie, badanie tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Nierzadko wykorzystuje się także środki kontrastowe dla dokładniejszego zobrazowania uszkodzonych struktur.

Co stosować na ból pachwiny?

Jeśli ból w pachwinie jest spowodowany nadwyrężeniem, to niektóre sposoby domowe mogą pomóc go złagodzić. Przykładowo, pomocny w zmniejszeniu dolegliwości może być zwykły środek przeciwbólowy, dostępny bez recepty (np. ibuprofen). Dobrym pomysłem będzie także schładzanie obolałego miejsca za pomocą zimnych kompresów czy woreczków z lodem zawiniętych w ręcznik. Należy to robić 3–4 razy dziennie przez 20 minut do pół godziny.

Wskazana jest także przerwa w zajęciach sportowych oraz w intensywnej aktywności fizycznej. Odpoczynek jest kluczowy, aby umożliwić właściwą regenerację uszkodzonych struktur mięśniowo-więzadłowych.
  1. M. J. Grant, A. Booth, A typology of reviews: An analysis of 14 review types and associated methodologies, „Health Information & Libraries Journal”, nr 26 2009.
  2. C. C. Laake-Geelen, R. J. Smeet, S. P. Quadflieg i in., The effect of exercise therapy combined with psychological therapy on physical activity and quality of life in patients with painful diabetic neuropathy: A systematic review, „Scandinavian Journal of Pain”, nr 19 2019.
  3. T. Windhaber, M. L. Koula, E. Ntzani i in., Educational strategies to train health care professionals across the education continuum on the process of frailty prevention and frailty management: A systematic review, „Aging Clinical and Experimental Research”, nr 30 2018.
  4. J. J. Koplin, M. J. Selgelid, Burden of proof in bioethics, „The American Journal of Bioethics”, nr 29 2015.
  5. M. Pigliucci, M. Boudry, Prove it! The burden of proof game in science vs. pseudoscience disputes, „Philosophia: International Journal of Philosophy”, nr 42 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.