kobieta trzyma się za bolącą pachwinę
Mateusz Burak

Ból w pachwinie prawej lub lewej — co może oznaczać?

Ból w pachwinie może być oznaką procesu chorobowego toczącego się zarówno w jej obrębie, jak i w okolicach jamy brzusznej, miednicy czy kręgosłupa. Część przyczyn bywa niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć tej dolegliwości. Kiedy zatem należy udać się do lekarza? Co robić, aby złagodzić ból w pachwinach?

Ból w pachwinie odnosi się do uczucia dyskomfortu w okolicy, w której kończy się brzuch, a zaczynają się kończyny dolne. Dolegliwości w tym obszarze nie zawsze mają podłoże lokalne i mogą być oznaką bardzo wielu różnych stanów chorobowych. Dlatego tak ważne jest poznanie możliwych, potencjalnych przyczyn pojawiania się bólu w tym miejscu.

Ból w pachwinie – u kogo może się pojawić?

Dolegliwości w okolicy pachwiny mogą dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Często pojawiają się u sportowców, dzieci i osób w wieku podeszłym. Dolegliwości bólowe w pachwinach mają różnorodnych charakter – od bólu nagłego, silnego, ostrego, przez rwący, pulsujący, aż po ciągnący i kłujący – oraz lokalizację. Ból w pachwinach może występować z lewej bądź z prawej strony, może być także obustronny. Przyczyny takiego stanu są różne. Do niegroźnych powodów zalicza się kontuzje.

Przyczyny bólu w pachwinach

Do najczęstszych przyczyn bólu, poza wspomnianymi wcześniej kontuzjami mięśni, zalicza się przepuklinę pachwinową. Pojawia się ona wówczas, gdy mamy do czynienia z mocno osłabionymi mięśniami brzucha, przez które zaczynają się przedostawać narządy wewnętrzne, jak np. jelita. Może to doprowadzać do powstawania bolącego guzka w pachwinie oraz generować dolegliwości w podbrzuszu. Utrudnia to chodzenie i powoduje wzdęcia.

Do innych przyczyn zalicza się także kamienie nerkowe, czyli twarde złogi mineralne odkładające się w nerkach i pęcherzu moczowym.

Złamania kości po upadku, rwa kulszowa, stan po wszczepieniu endoprotezy biodra, schorzenia prostaty u mężczyzn, dolegliwości przy długotrwałym siedzeniu czy po intensywnym treningu – to wszystko może być podłożem jednostronnego bólu pachwiny lub takiego, który występuje w obu pachwinach jednocześnie.

Powiązane produkty

Ból w pachwinie przy chodzeniu

Obszar pachwiny to lokalizacja czterech mięśni, które harmonijnie ze sobą współpracują, aby sprawnie poruszać kończyną dolną. Są to: przywodziciel krótki, przywodziciel długi, mięsień smukły, mięsień grzebieniowy. Ból w pachwinach przy chodzeniu jest najczęściej oznaką kontuzji wspomnianych struktur. Zwykle występuje u sportowców i osób bardzo aktywnych fizycznie.

Ból w pachwinie podczas chodzenia jest spowodowany przez nadmiernie napięte mięśnie, więzadła lub ścięgna zlokalizowane w dolnej części brzucha. Dość często winą obarcza się również uszkodzenia chrząstki stawowej, ucisk w obszarze stawu biodrowego, przepuklinę pachwinową czy chorobę zwyrodnieniową stawów. Jeśli przyczyną faktycznie są nadmiernie napięte mięśnie, to odpoczynek i miejscowe schładzanie za pomocą lodu powinny wyeliminować ból.

Sprawdź na DOZ.pl: Chłodzące kompresy żelowe

Ból pachwiny w ciąży

Dolegliwości bólowe pachwiny u kobiet w ciąży są dość powszechnym zjawiskiem. Bardzo często ból ulega intensyfikacji wraz z postępem ciąży. Zazwyczaj odczucie bólu nie pojawia się nagle i nie wskazuje na problem z rozwijającym się płodem.

Niemniej bardzo ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich objawach, jakie występują. Najczęściej ból pachwiny w ciąży oznacza dysfunkcję spojenia łonowego. Więzadła oraz mięśnie podtrzymujące spojenie, w miarę jak płód rośnie, rozluźniają się i rozciągają, aby móc podtrzymać dziecko i macicę. Może to jednak doprowadzić do niestabilności i w konsekwencji rozejścia spojenia łonowego. Wówczas stosuje się specjalne ćwiczenia na ból pachwin w ciąży.

Ból pachwiny po bieganiu

Większość przypadków bólu pachwiny u biegaczy i sportowców jest spowodowana zapaleniem kości łonowej lub przeciążeniem okolicy spojenia łonowego. Nadmierne siły ścinające oddziałujące na struktury kostne, ścięgna i samo spojenie prowadzą do bólu w pachwinie.

W ciężkich przypadkach dolegliwości nasilają się przy czynnościach, takich jak kaszel i wysiłek fizyczny, a nawet przy podnoszeniu i odwodzeniu nogi, przez co często można pomylić to z przepukliną.

Ból pachwiny – do jakiego lekarza się udać i jakie badania wykonać? Kiedy?

Niepokojące objawy, które powinny skłonić nas do natychmiastowej wizyty u lekarza, to:

  • silny ból w pachwinie, który nie ustępuje przez kilka dni,
  • łagodny ból jąder u mężczyzn, który trwa kilka dni,
  • guzek lub obrzęk okolicy najądrza,
  • przerywany, ale bardzo intensywny ból wzdłuż dolnej części brzucha, który promieniuje wzdłuż pachwiny,
  • pojawienie się krwi w moczu,
  • ból promieniujący na nogę od kręgosłupa, mrowienie w nodze i okolicy krocza.

Z objawami należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który – w zależności od charakteru objawów – udzieli skierowania do specjalisty. Badania diagnostyczne pomocne w określeniu przyczyny bólu w pachwinie to: USG, zdjęcie rentgenowskie, badanie tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Nierzadko wykorzystuje się także środki kontrastowe dla dokładniejszego zobrazowania uszkodzonych struktur.

Co stosować na ból pachwiny?

Jeśli ból w pachwinie jest spowodowany nadwyrężeniem, to niektóre sposoby domowe mogą pomóc go złagodzić. Przykładowo, pomocny w zmniejszeniu dolegliwości może być zwykły środek przeciwbólowy, dostępny bez recepty (np. ibuprofen). Dobrym pomysłem będzie także schładzanie obolałego miejsca za pomocą zimnych kompresów czy woreczków z lodem zawiniętych w ręcznik. Należy to robić 3–4 razy dziennie przez 20 minut do pół godziny.

Wskazana jest także przerwa w zajęciach sportowych oraz w intensywnej aktywności fizycznej. Odpoczynek jest kluczowy, aby umożliwić właściwą regenerację uszkodzonych struktur mięśniowo-więzadłowych.
  1. M. J. Grant, A. Booth, A typology of reviews: An analysis of 14 review types and associated methodologies, „Health Information & Libraries Journal”, nr 26 2009.
  2. C. C. Laake-Geelen, R. J. Smeet, S. P. Quadflieg i in., The effect of exercise therapy combined with psychological therapy on physical activity and quality of life in patients with painful diabetic neuropathy: A systematic review, „Scandinavian Journal of Pain”, nr 19 2019.
  3. T. Windhaber, M. L. Koula, E. Ntzani i in., Educational strategies to train health care professionals across the education continuum on the process of frailty prevention and frailty management: A systematic review, „Aging Clinical and Experimental Research”, nr 30 2018.
  4. J. J. Koplin, M. J. Selgelid, Burden of proof in bioethics, „The American Journal of Bioethics”, nr 29 2015.
  5. M. Pigliucci, M. Boudry, Prove it! The burden of proof game in science vs. pseudoscience disputes, „Philosophia: International Journal of Philosophy”, nr 42 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl