Przewlekła białaczka limfatyczna (CLL) - portal DOZ.pl
Przewlekła białaczka limfatyczna (CLL)
Michał Posmykiewicz

Przewlekła białaczka limfatyczna (CLL)

Przewlekła białaczka limfatyczna (przewlekła limfadenoza) jest rodzajem chłoniaka nieziarniczego wywodzącego się z limfocytów B o małej złośliwości, przebiega najczęściej z odczynem białaczkowym. Jest najczęstszym rodzajem białaczki. Częstość występowania wzrasta z wiekiem, mężczyźni chorują dwa razy częściej niż kobiety. Do tej pory nie ustalono etiologii choroby.

Rozpoznanie choroby

W większości przypadków choroba jest rozpoznawana przypadkowo, w okresie bezobjawowym, mogą wtedy ewentualnie występować poty nocne i upośledzona tolerancja wysiłku. Najbardziej typowym objawem klinicznym jest natomiast powiększenie węzłów chłonnych, które stają się dodatkowo twarde i niebolesne. Dodatkowo może występować też powiększenie wątroby i śledziony. Typowe są też rożnego rodzaju objawy skórne: świąd, wyprysk, zmiany zapalne, półpasiec, grzybica, wybroczyny. Ponadto może wystąpić też obrzęk ślinianek i gruczołów łzowych. 

W badaniach laboratoryjnych w morfologii krwi stwierdza się stałą leukocytozę (podwyższenie poziomu białych krwinek) z dużym odsetkiem limfocytów. W bardziej zaawansowanym stadium choroby stwierdza się też niedokrwistość oraz trombocytopenię (obniżony poziom płytek krwi). W badaniu cytologicznym i histologicznym szpiku kostnego limfocyty stanowią ponad 40% wszystkich komórek jądrzastych, przy czym liczba wszystkich komórek jest prawidłowa lub zwiększona. 

Rozpoznanie stawia się na podstawie obrazu klinicznego oraz wyników badan morfologii krwi i szpiku kostnego. W razie wątpliwości można rozszerzyć diagnostykę o histologiczne badanie węzłów chłonnych.

W przypadku przewlekłej białaczki limfatycznej wyróżnia się jej podział na okresy wg Bineta.

 • W okresie A zajęte są mniej niż trzy obszary węzłów chłonnych, zaś poziom hemoglobiny w morfologii krwi przekracza 10 g/dl. Okres ten dzieli się dodatkowo na tzw. tlącą postać białaczki (mały stopień ryzyka) oraz na postać z pośrednim stopniem ryzyka.

 • W okresie B  dochodzi do zajęcia więcej niż trzech obszarów węzłów chłonnych, jednak poziom hemoglobiny nadal przekracza 10g/ dl.

 • W okresie C poziom hemoglobiny spada poniżej 10 g/dl oraz może pojawić się trombocytopenia. 

Jak wygląda leczenie chorych na przewlekłą białaczkę limfatyczną?

W przypadku białaczki o tlącym przebiegu nie jest konieczne żadne leczenie. W tej sytuacji bowiem, pomimo choroby, nie zmienia się oczekiwany okres przeżycia chorego. Obowiązuje bowiem zasada, że samo tylko zwiększenie poziomu leukocytów nie stanowi wskazania do leczenia . W przypadku okresu B i C stosuje się chemioterapię. W przypadku dużych nacieków lub powiększonej śledziony można stosować radioterapię.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa, WZJG) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego? W jaki sposób leczy się WZJG? 

 • Badanie PET – co to jest, co wykrywa? Jakie są możliwe uboczne badania?

  Badanie PET to inaczej pozytonowa tomografia emisyjna. Jest to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykorzystuje techniki radioizotopowe, dzięki którym można ocenić procesy metaboliczne zachodzące w organizmie.

 • Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych

  Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

 • Zespół Reye’a – przyczyny, objawy i leczenie choroby Reye’a u dzieci

  Zespół Reye’a to rzadka choroba dotykająca najczęściej dzieci w wieku 4–12 lat, której przyczyną jest przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Choroba Reye’a to ostra encefalopatia, która powoduje obrzęk mózgu i wątroby, w konsekwencji uszkodzenie układu nerwowego, a w 50 proc. przypadków nawet śmierć. Jakie są dokładne objawy zespołu Reye’a? Jak się go diagnozuje i leczy?

 • Lamblioza – jak dochodzi do zarażenia lambliami? Objawy i leczenie giardiozy

  Lamblioza (lub inaczej giardioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia, objawiająca się przede wszystkim długotrwałą biegunką. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek zjedzenia zarażonej żywności bądź wypicia skażonej wody.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

 • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

  Erytrytol to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80 proc. sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną (0 kcal) i nie jest metabolizowany przez organizm, dzięki czemu jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

 • Uretroskopia – jakie są wskazania do wziernikowania cewki moczowej i jak przebiega badanie?

  Uretroskopia to inaczej wziernikowanie cewki moczowej. Dzięki temu inwazyjnemu badaniu zdiagnozować można wiele schorzeń układu moczowo–płciowego, np. zwężenie cewki moczowej, nowotwór moczowodu czy infekcję dróg moczowych. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u urologa i które mogą być wskazaniem do wykonania uretroskopii są m. in. problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych. Jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej? Czy jest bolesne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij