Przewlekła białaczka limfatyczna (CLL)
Michał Posmykiewicz

Przewlekła białaczka limfatyczna (CLL)

Przewlekła białaczka limfatyczna (przewlekła limfadenoza) jest rodzajem chłoniaka nieziarniczego wywodzącego się z limfocytów B o małej złośliwości, przebiega najczęściej z odczynem białaczkowym. Jest najczęstszym rodzajem białaczki. Częstość występowania wzrasta z wiekiem, mężczyźni chorują dwa razy częściej niż kobiety. Do tej pory nie ustalono etiologii choroby.

Rozpoznanie choroby

W większości przypadków choroba jest rozpoznawana przypadkowo, w okresie bezobjawowym, mogą wtedy ewentualnie występować poty nocne i upośledzona tolerancja wysiłku. Najbardziej typowym objawem klinicznym jest natomiast powiększenie węzłów chłonnych, które stają się dodatkowo twarde i niebolesne. Dodatkowo może występować też powiększenie wątroby i śledziony. Typowe są też rożnego rodzaju objawy skórne: świąd, wyprysk, zmiany zapalne, półpasiec, grzybica, wybroczyny. Ponadto może wystąpić też obrzęk ślinianek i gruczołów łzowych. 

W badaniach laboratoryjnych w morfologii krwi stwierdza się stałą leukocytozę (podwyższenie poziomu białych krwinek) z dużym odsetkiem limfocytów. W bardziej zaawansowanym stadium choroby stwierdza się też niedokrwistość oraz trombocytopenię (obniżony poziom płytek krwi). W badaniu cytologicznym i histologicznym szpiku kostnego limfocyty stanowią ponad 40% wszystkich komórek jądrzastych, przy czym liczba wszystkich komórek jest prawidłowa lub zwiększona. 

Rozpoznanie stawia się na podstawie obrazu klinicznego oraz wyników badan morfologii krwi i szpiku kostnego. W razie wątpliwości można rozszerzyć diagnostykę o histologiczne badanie węzłów chłonnych.

W przypadku przewlekłej białaczki limfatycznej wyróżnia się jej podział na okresy wg Bineta.

 • W okresie A zajęte są mniej niż trzy obszary węzłów chłonnych, zaś poziom hemoglobiny w morfologii krwi przekracza 10 g/dl. Okres ten dzieli się dodatkowo na tzw. tlącą postać białaczki (mały stopień ryzyka) oraz na postać z pośrednim stopniem ryzyka.

 • W okresie B  dochodzi do zajęcia więcej niż trzech obszarów węzłów chłonnych, jednak poziom hemoglobiny nadal przekracza 10g/ dl.

 • W okresie C poziom hemoglobiny spada poniżej 10 g/dl oraz może pojawić się trombocytopenia. 

Jak wygląda leczenie chorych na przewlekłą białaczkę limfatyczną?

W przypadku białaczki o tlącym przebiegu nie jest konieczne żadne leczenie. W tej sytuacji bowiem, pomimo choroby, nie zmienia się oczekiwany okres przeżycia chorego. Obowiązuje bowiem zasada, że samo tylko zwiększenie poziomu leukocytów nie stanowi wskazania do leczenia . W przypadku okresu B i C stosuje się chemioterapię. W przypadku dużych nacieków lub powiększonej śledziony można stosować radioterapię.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

  Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

 • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

  Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

 • Pierwsza pomoc przy zawale

  Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

 • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

  Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (około 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych.

 • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

  Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

 • Zapomniane choroby zakaźne

  Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

 • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

  Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij