Nowotwory przewodu pokarmowego
Jakie objawy mogą dawać nowotwory przewodu pokarmowego?
Niestety, bardzo często zdarza się, że nowotwór w początkowej fazie rozwoju choroby nie daje żadnych objawów lub jego objawy są mało charakterystyczne. Pacjenci często czuja się osłabieni, zmęczeni, nie mają na nic siły. Mogą pojawić się nudności, bóle brzucha, uczucie pełności po jedzeniu, odbijania. W przypadku nowotworów jelita grubego pojawiają się zaburzenia rytmu wypróżnień: biegunki naprzemiennie z zaparciami, często pojawia się też krew w stolcu lub stolce smoliste (czarne). W zaawansowanym nowotworze pojawia się utrata masy ciała, wyniszczenie, w przypadku raka trzustki żółtaczka.
Czy można szybko wykryć nowotwór?
Tak, pod warunkiem, że wykonuje się regularnie badania kontrolne. Najprostszym badaniem, które każdy z nas może wykonać, jest badanie morfologii krwi. W przypadku nowotworu zwykle w wynikach pojawia się niedokrwistość oraz podwyższony poziom białych krwinek - taki obraz morfologii krwi w połączeniu z gorszym samopoczuciem pacjenta zawsze wzmaga czujność lekarza i skłania go do zlecania dalszych, bardziej dokładnych badań. Raz do roku należy wykonać też usg jamy brzusznej, które może szybko wykryć raka trzustki i pęcherzyka żółciowego. Raz do roku należy tez wykonywać badanie na krew utajoną w kale, które umożliwi szybkie zdiagnozowanie raka jelita grubego. Po 50 roku życia zaleca się też wykonywanie raz na 5-10 lat badania kolonoskopowego, zaś w przypadku osób obciążonych genetycznie rakiem jelita grubego lub chorujących na choroby jelit predysponujące do wystąpienia raka, kolonoskopię należy wykonywać raz na rok. Nie ma niestety badań przesiewowych służących do wykrywania raka żołądka - w przypadku niepokojących objawów należy wykonać gastroskopię.
Jak przebiega leczenie nowotworów przewodu pokarmowego?
Jeśli chodzi o leczenie nowotworów przewodu pokarmowego, to główne znaczenie odgrywa leczenie chirurgiczne. Im nowotwór zostanie wcześniej wykryty, tym łatwiej jest go usunąć, zabieg jest mniejszy i zdecydowanie zwiększa się szansa na całkowite wyleczenie po doszczętnym wycięciu guza. Czasami zabieg operacyjny uzupełniany jest chemioterapią przed- i/ lub pooperacyjną lub radioterapią.
Czy możemy w codziennym życiu w jakiś sposób zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory przewodu pokarmowego?
Tak. Udowodniono, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko nowotworu. Dlatego też każdy z nas codziennie powinien choć pół godziny poświęcić ćwiczeniom fizycznym. Ponadto, należy wyeliminować palenie tytoniu, jak również picie alkoholu. Zaleca się jedzenie dużej ilości świeżych warzyw i owoców, należy natomiast unikać dużej ilości tłustych, smażonych, wędzonych i słonych potraw.