Nowotwory przewodu pokarmowego
Michał Posmykiewicz

Nowotwory przewodu pokarmowego

Nowotwory stanowią trzecią, po urazach i chorobach układu krążenia, przyczynę zgonów. Nowotwory przewodu pokarmowego stanowią około 15-20 % wszystkich nowotworów. Najczęściej występuje nowotwór jelita grubego, żołądka i trzustki, zdecydowanie rzadziej rak pęcherzyka żółciowego i przełyku.

Jakie objawy mogą dawać nowotwory przewodu pokarmowego?

 Niestety, bardzo często zdarza się, że nowotwór w początkowej fazie rozwoju choroby nie daje żadnych objawów lub jego objawy są mało charakterystyczne. Pacjenci często czuja się osłabieni, zmęczeni, nie mają na nic siły. Mogą pojawić się nudności, bóle brzucha, uczucie pełności po jedzeniu, odbijania. W przypadku nowotworów jelita grubego pojawiają się zaburzenia rytmu wypróżnień: biegunki naprzemiennie z zaparciami, często pojawia się też krew w stolcu lub stolce smoliste (czarne). W zaawansowanym nowotworze pojawia się utrata masy ciała, wyniszczenie, w przypadku raka trzustki żółtaczka. 

Czy można szybko wykryć nowotwór?

Tak, pod warunkiem, że wykonuje się regularnie badania kontrolne. Najprostszym badaniem, które każdy z nas może wykonać, jest badanie morfologii krwi. W przypadku nowotworu zwykle w wynikach pojawia się niedokrwistość oraz podwyższony poziom białych krwinek - taki obraz morfologii krwi w połączeniu z gorszym samopoczuciem pacjenta zawsze wzmaga czujność lekarza i skłania go do zlecania dalszych, bardziej dokładnych badań. Raz do roku należy wykonać też usg jamy brzusznej, które może szybko wykryć raka trzustki i pęcherzyka żółciowego. Raz do roku należy tez wykonywać badanie na krew utajoną w kale, które umożliwi szybkie zdiagnozowanie raka jelita grubego. Po 50 roku życia zaleca się też wykonywanie raz na 5-10 lat badania kolonoskopowego, zaś w przypadku osób obciążonych genetycznie rakiem jelita grubego lub chorujących na choroby jelit predysponujące do wystąpienia raka, kolonoskopię należy wykonywać raz na rok. Nie ma niestety badań przesiewowych służących do wykrywania raka żołądka - w przypadku niepokojących objawów należy wykonać gastroskopię. 

Powiązane produkty

Jak przebiega leczenie nowotworów przewodu pokarmowego?

Jeśli chodzi o leczenie nowotworów przewodu pokarmowego, to główne znaczenie odgrywa leczenie chirurgiczne. Im nowotwór zostanie wcześniej wykryty, tym łatwiej jest go usunąć, zabieg jest mniejszy i zdecydowanie zwiększa się szansa na całkowite wyleczenie po doszczętnym wycięciu guza. Czasami zabieg operacyjny uzupełniany jest chemioterapią przed- i/ lub pooperacyjną lub radioterapią. 

Czy możemy w codziennym życiu w jakiś sposób zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory przewodu pokarmowego? 

Tak. Udowodniono, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko nowotworu. Dlatego też każdy z nas codziennie powinien choć pół godziny poświęcić ćwiczeniom fizycznym. Ponadto, należy wyeliminować palenie tytoniu, jak również picie alkoholu. Zaleca się jedzenie dużej ilości świeżych warzyw i owoców, należy natomiast unikać dużej ilości tłustych, smażonych, wędzonych i słonych potraw. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

  Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

 • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

  Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

 • Pierwsza pomoc przy zawale

  Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

 • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

  Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (nawet 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

 • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

  Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

 • Zapomniane choroby zakaźne

  Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

 • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

  Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

 • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

  Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij