Jak dbać o skórę w chłodne dni?
Łukasz Kirzyński

Jak dbać o skórę w chłodne dni?

W okresie jesienno–zimowym nasza skóra jest szczególnie narażona na przesuszanie, a co za tym idzie na nadmierne złuszczanie. Proces ten jest szczególnie dokuczliwy przy skórze wrażliwej i suchej.

Dzieje się tak dlatego, że zmianie ulega pogoda (o ile zmiana temperatury może być nieznaczna, to jednak zmniejsza się znacznie zawartość wilgoci w powietrzu). Dodatkowo należy pamiętać, że zjawisko to pogłębione jest przez ogrzewanie centralne, a także większą ilość warstw ubrania, zakładanych w tym okresie.

Zastanawiacie się zapewne Państwo, jaki wpływ na skórę może mieć zawartość wilgoci w powietrzu, zwłaszcza że dbacie Państwo o właściwą ilość spożywanej dziennie wody? Odpowiedź na tak postawione pytanie tylko z pozoru jest prosta. Rzeczywiście w zdecydowanym stopniu kondycja naszej skóry zależy od prawidłowego nawodnienia organizmu, jednak nie jest to jedyny czynnik wpływający na jej właściwości, wynika to bowiem z jej budowy.

Budowa skóry

Nasza skóra pełni rolę wielowarstwowego systemu półprzepuszczalnego, który reguluje odpływ (ale i dopływ!) wody z i do organizmu. Dzięki tej właściwości możliwa jest między innymi termoregulacja (podczas upałów, czy w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego).

Skóra człowieka zbudowana jest z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. W procesie utrzymania prawidłowego nawilżenia skóry newralgiczną rolę pełni  naskórek, a  dokładniej jego najbardziej zewnętrzna warstwa – warstwa rogowa. Ma ona strukturę warstwową, a jej budowę przypomina mur, którego podstawowym budulcem są keratynocyty, a  wypełnieniem jest spoiwo międzykomórkowe.

Budowa warstwy rogowej naskórka zapewnia, przy odpowiedniej zawartości wody (około 15%), właściwą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i odpowiednią elastyczność. Warstwa rogowa zbudowana jest z części zbitej (rogowaciejącej) i złuszczającej się (zrogowaciałej). Naskórek stale podlega procesowi złuszczania. Dolna warstwa tworzy ciągle nowe komórki, które przechodzą przez kolejne warstwy, aby ostatecznie w postaci zrogowaciałej oderwać się od powierzchni. Proces ten od podziału komórek do ich złuszczenia trwa około czterech tygodni.

Funkcje skóry

Rolą naskórka jest utrzymanie gradientu wody między skórą a środowiskiem. Wymiana wody jest procesem ciągłym, a jej migracja odbywa się z głębszych warstw skóry do powierzchni naskórka, skąd wyparowuje. Określa się to mianem przeznaskórkowej utraty wody i jest procesem fizjologicznym. Jeżeli zostanie zaburzona gospodarka wodna w organizmie lub też otaczające nas powietrze będzie miało zbyt niską zawartość wilgoci, może dojść do przesuszenia, a w konsekwencji do nadmiernego złuszczania naskórka. Zatem nawodnienie skóry zależy przede wszystkim od zatrzymania wody w skórze i zapobiegania jej utracie.

Polecane dla Ciebie

Pięlęgnacja

W celu przywrócenia skórze właściwego wyglądu należy stosować przede wszystkim balsamy oraz kremy nawilżające. Ze względu na swoją budowę (stała lub półtłusta emulsja wodnotłuszczowa), pozwalają one na uzyskanie długotrwałego efektu zatrzymywania wody w skórze.

Kremy te są dobrze wchłaniane przez skórę, dzięki zastosowaniu np. trójglicerydom niższych kwasów tłuszczowych, monoglicerydom, czy estrom kwasów tłuszczowych ze sterolami. Za najlepsze uznawane są kremy z kompleksem naśladującym NMF (naturalny czynnik nawilżający), z solami hydroksykwasów czy solami kwasu piroglutaminowego oraz innymi składnikami o głębokim działaniu nawilżającym. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż od pewnego czasu na rynku dostępne są także systemy hydratacyjne (nawilżające), które działają od wewnątrz.

O czym warto pamiętać: 

  • stosuj kremy nawilżające na twarz, która szczególnie narażona jest na kontakt z suchym powietrzem,
  • pamiętaj żeby po kąpieli stosować balsamy nawilżające na całe ciało, co zapobiegnie utracie  wody w trakcie snu w ogrzewanym pomieszczeniu,
  • staraj się przestrzegać spożywania odpowiedniej ilości wody dziennie. Przyjmuje się, że jest to od 1,5 litra do 2,5 litra wody dziennie.
  • w przypadku problemów ze skórą poradź się dermokonsultanta lub farmaceuty w zakresie doboru właściwego kremu i / lub systemu hydratacyjnego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak bezpiecznie dobrać właściwy lek przeciwbólowy?

    W dzisiejszych czasach mamy coraz mniej czasu na chorowanie. Brzmi to dosyć śmiesznie, jednak biorąc pod uwagę pracę zawodową, aktywność życiową oraz liczne obowiązki dnia codziennego nie stać nas na chorobę, a jeśli już zachorujemy staramy się zminimalizować zarówno czas jak i objawy choroby. Taki stan rzeczy może prowadzić do nieprawidłowego doboru środków leczniczych stosowanych we własnym zakresie, lub wraz z lekami przepisanymi przez lekarza.

  • Interakcje – niebezpieczne związki

    Interakcje lekowe to wzajemne oddziaływanie jednocześnie stosowanych leków, które zmieniają końcowy efekt działania co najmniej jednego z nich. Mogą prowadzić do osłabienia lub wzmocnienia działania substancji leczniczej zawartej w leku.

  • Gruźlica – nowe zagrożenie epidemiologiczne?

    W mediach coraz głośniej o możliwym powrocie zachorowań na gruźlicę, z którą w ostatnich kilkudziesięciu latach radziliśmy sobie zupełnie dobrze dzięki powszechnym szczepieniom. Wydaje się, że co prawda w Polsce epidemia na dużą skalę nam nie grozi, niemniej jednak choroba ta wciąż jest na świecie powszechna.

  • Przeziębienie czy grypa?

    Zmienna jesienno-zimowa pogoda powoduje, że w trakcie dnia warunki atmosferyczne zmieniają się diametralnie, dlatego trudno dopasować odpowiedni strój. Stąd niedaleka droga do przegrzania lub wyziębienia, a w konsekwencji przeziębienia lub grypy. Ale czy grypa i przeziębienie to ta sama choroba?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij