
Jak dbać o skórę w chłodne dni?
Dzieje się tak dlatego, że zmianie ulega pogoda (o ile zmiana temperatury może być nieznaczna, to jednak zmniejsza się znacznie zawartość wilgoci w powietrzu). Dodatkowo należy pamiętać, że zjawisko to pogłębione jest przez ogrzewanie centralne, a także większą ilość warstw ubrania, zakładanych w tym okresie.
Zastanawiacie się zapewne Państwo, jaki wpływ na skórę może mieć zawartość wilgoci w powietrzu, zwłaszcza że dbacie Państwo o właściwą ilość spożywanej dziennie wody? Odpowiedź na tak postawione pytanie tylko z pozoru jest prosta. Rzeczywiście w zdecydowanym stopniu kondycja naszej skóry zależy od prawidłowego nawodnienia organizmu, jednak nie jest to jedyny czynnik wpływający na jej właściwości, wynika to bowiem z jej budowy.
Budowa skóry
Nasza skóra pełni rolę wielowarstwowego systemu półprzepuszczalnego, który reguluje odpływ (ale i dopływ!) wody z i do organizmu. Dzięki tej właściwości możliwa jest między innymi termoregulacja (podczas upałów, czy w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego).
Skóra człowieka zbudowana jest z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. W procesie utrzymania prawidłowego nawilżenia skóry newralgiczną rolę pełni naskórek, a dokładniej jego najbardziej zewnętrzna warstwa – warstwa rogowa. Ma ona strukturę warstwową, a jej budowę przypomina mur, którego podstawowym budulcem są keratynocyty, a wypełnieniem jest spoiwo międzykomórkowe.
Budowa warstwy rogowej naskórka zapewnia, przy odpowiedniej zawartości wody (około 15%), właściwą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i odpowiednią elastyczność. Warstwa rogowa zbudowana jest z części zbitej (rogowaciejącej) i złuszczającej się (zrogowaciałej). Naskórek stale podlega procesowi złuszczania. Dolna warstwa tworzy ciągle nowe komórki, które przechodzą przez kolejne warstwy, aby ostatecznie w postaci zrogowaciałej oderwać się od powierzchni. Proces ten od podziału komórek do ich złuszczenia trwa około czterech tygodni.
Funkcje skóry
Rolą naskórka jest utrzymanie gradientu wody między skórą a środowiskiem. Wymiana wody jest procesem ciągłym, a jej migracja odbywa się z głębszych warstw skóry do powierzchni naskórka, skąd wyparowuje. Określa się to mianem przeznaskórkowej utraty wody i jest procesem fizjologicznym. Jeżeli zostanie zaburzona gospodarka wodna w organizmie lub też otaczające nas powietrze będzie miało zbyt niską zawartość wilgoci, może dojść do przesuszenia, a w konsekwencji do nadmiernego złuszczania naskórka. Zatem nawodnienie skóry zależy przede wszystkim od zatrzymania wody w skórze i zapobiegania jej utracie.
Polecane dla Ciebie
Pięlęgnacja
W celu przywrócenia skórze właściwego wyglądu należy stosować przede wszystkim balsamy oraz kremy nawilżające. Ze względu na swoją budowę (stała lub półtłusta emulsja wodnotłuszczowa), pozwalają one na uzyskanie długotrwałego efektu zatrzymywania wody w skórze.
Kremy te są dobrze wchłaniane przez skórę, dzięki zastosowaniu np. trójglicerydom niższych kwasów tłuszczowych, monoglicerydom, czy estrom kwasów tłuszczowych ze sterolami. Za najlepsze uznawane są kremy z kompleksem naśladującym NMF (naturalny czynnik nawilżający), z solami hydroksykwasów czy solami kwasu piroglutaminowego oraz innymi składnikami o głębokim działaniu nawilżającym. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż od pewnego czasu na rynku dostępne są także systemy hydratacyjne (nawilżające), które działają od wewnątrz.
O czym warto pamiętać:
- stosuj kremy nawilżające na twarz, która szczególnie narażona jest na kontakt z suchym powietrzem,
- pamiętaj żeby po kąpieli stosować balsamy nawilżające na całe ciało, co zapobiegnie utracie wody w trakcie snu w ogrzewanym pomieszczeniu,
- staraj się przestrzegać spożywania odpowiedniej ilości wody dziennie. Przyjmuje się, że jest to od 1,5 litra do 2,5 litra wody dziennie.
- w przypadku problemów ze skórą poradź się dermokonsultanta lub farmaceuty w zakresie doboru właściwego kremu i / lub systemu hydratacyjnego.