Pacjenci zapłacą za błędy systemu
Katarzyna Szulik

Pacjenci zapłacą za błędy systemu

Lekarze zapowiadają, że mają zamiar pobierać opłaty za wizyty od osób, które figurują w systemie e-WUŚ jako nieubezpieczone. W wyniku błędów programu prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych utraciło około 300 tys. osób, w tym młodzież, kobiety w ciąży i rodzice przebywający na urlopach macierzyńskich oraz ojcowskich.

W myśl przepisów, prawo do bezpłatnego leczenia przysługuje wyłącznie pacjentom pozytywnie zweryfikowanym przez system, a  więc wyświetlającym się na zielono. Osoby, których nazwiska figurują w e-WUŚ na czerwono w teorii nie mają prawa do świadczeń, jednak w praktyce często płacą składki, ale program błędnie ich zweryfikował.

Określenie faktycznej liczby osób nieubezpieczonych leży w interesie NFZ, który od niej uzależnia ilość pieniędzy przekazywanych przychodniom. Od początku roku Fundusz zaczął więc dokładnie weryfikować faktyczną liczbę pacjentów uprawnionych do darmowych świadczeń i w rezultacie odmawia zapłaty również za osoby, które zostały uznane za nieubezpieczone przez pomyłkę. Lekarze nie mają możliwości samodzielnej weryfikacji deklaracji pacjentów, więc część z nich postanowiła pobierać opłaty od tych, którzy w systemie wyświetlają się na czerwono – koszt wizyty to od 50 do 80 zł.  Zdaniem lekarzy w skali kraju odsetek takich pacjentów wynosi nawet 10 proc., a do tej grupy należą między innymi kobiety w ciąży, matki i ojcowie przebywający na urlopach rodzicielskich, młodzież nie zgłoszona do ubezpieczenia, chorzy przebywający na długotrwałych zwolnieniach lekarskich oraz płacący składki bezpośrednio do NFZ na własną rękę.

Lekarze tłumaczą pobieranie opłat koniecznością finansowania leczenia, ale w opinii Funduszu medycy nie mają żądać pieniędzy od pacjentów, którzy figurują w systemie na czerwono.

Osoba, która dowie się błędzie w e-WUŚ może wyjaśnić sprawę wyłącznie na własną rękę, do czego konieczne jest dostarczenie do przychodni zaświadczenia o ubezpieczeniu oraz poinformowanie o zaistniałej sytuacji pracodawcy oraz ZUS. Od tego momentu pacjent zyskuje prawo do bezpłatnego leczenia na kolejne trzy miesiące (opłacane przez NFZ), które powinny wystarczyć na właściwą weryfikację jego ubezpieczenia.

Źródło: Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij