Pacjenci zapłacą za błędy systemu
Katarzyna Szulik

Pacjenci zapłacą za błędy systemu

Lekarze zapowiadają, że mają zamiar pobierać opłaty za wizyty od osób, które figurują w systemie e-WUŚ jako nieubezpieczone. W wyniku błędów programu prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych utraciło około 300 tys. osób, w tym młodzież, kobiety w ciąży i rodzice przebywający na urlopach macierzyńskich oraz ojcowskich.

W myśl przepisów, prawo do bezpłatnego leczenia przysługuje wyłącznie pacjentom pozytywnie zweryfikowanym przez system, a  więc wyświetlającym się na zielono. Osoby, których nazwiska figurują w e-WUŚ na czerwono w teorii nie mają prawa do świadczeń, jednak w praktyce często płacą składki, ale program błędnie ich zweryfikował.

Określenie faktycznej liczby osób nieubezpieczonych leży w interesie NFZ, który od niej uzależnia ilość pieniędzy przekazywanych przychodniom. Od początku roku Fundusz zaczął więc dokładnie weryfikować faktyczną liczbę pacjentów uprawnionych do darmowych świadczeń i w rezultacie odmawia zapłaty również za osoby, które zostały uznane za nieubezpieczone przez pomyłkę. Lekarze nie mają możliwości samodzielnej weryfikacji deklaracji pacjentów, więc część z nich postanowiła pobierać opłaty od tych, którzy w systemie wyświetlają się na czerwono – koszt wizyty to od 50 do 80 zł.  Zdaniem lekarzy w skali kraju odsetek takich pacjentów wynosi nawet 10 proc., a do tej grupy należą między innymi kobiety w ciąży, matki i ojcowie przebywający na urlopach rodzicielskich, młodzież nie zgłoszona do ubezpieczenia, chorzy przebywający na długotrwałych zwolnieniach lekarskich oraz płacący składki bezpośrednio do NFZ na własną rękę.

Lekarze tłumaczą pobieranie opłat koniecznością finansowania leczenia, ale w opinii Funduszu medycy nie mają żądać pieniędzy od pacjentów, którzy figurują w systemie na czerwono.

Osoba, która dowie się błędzie w e-WUŚ może wyjaśnić sprawę wyłącznie na własną rękę, do czego konieczne jest dostarczenie do przychodni zaświadczenia o ubezpieczeniu oraz poinformowanie o zaistniałej sytuacji pracodawcy oraz ZUS. Od tego momentu pacjent zyskuje prawo do bezpłatnego leczenia na kolejne trzy miesiące (opłacane przez NFZ), które powinny wystarczyć na właściwą weryfikację jego ubezpieczenia.

Źródło: Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij