Projekt ograniczenia wywozu leków trafił do komisji zdrowia
Katarzyna Szulik

Projekt ograniczenia wywozu leków trafił do komisji zdrowia

Sejmowa komisja zdrowia kontynuuje prace nad projektem noweli prawa farmaceutycznego, która ma ograniczyć proceder tzw. handlu równoległego. Dziś prawo przewiduje możliwość sprzedaży leków za granicę bez ograniczeń, co skutkuje niedostępnością wielu preparatów w polskich aptekach.

We wtorek komisja skierowała projekt do dalszych prac w podkomisji. Posłowie chcą zagwarantować pacjentom stały dostęp do leków, który często jest utrudniony, ponieważ firmy farmaceutyczne mogą zarobić więcej na sprzedaży preparatów do innych krajów. Ta praktyka określania jest mianem importu lub handlu równoległego i jest całkowicie legalna, choć budzi kontrowersje. W niektórych sytuacjach firmy farmaceutyczne dysponujące lekami wprost odmawiają ich sprzedaży polskim aptekom wiedząc, że na przykład w Austrii czy w Niemczech uzyskają znacznie wyższą cenę. Za granicę trafiają zwłaszcza leki, których cena w innych krajach jest wielokrotnie wyższa, takie jak heparyny czy insuliny.

Podczas dyskusji w komisji podkreślano, że handel równoległy jest legalny, jednak wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki zapewnił, że popiera projekt i przyznał, że takie praktyki prowadzą do realnego utrudniania dostępu do leków w Polsce. By to zmienić, nowela przewiduje między innymi wzmożoną kontrolę obrotu oraz dostępności produktów leczniczych na każdym etapie, od chwili ich wprowadzenia do wydania pacjentowi w aptece.

Projekt wprowadza obowiązek zgłaszania inspekcji farmaceutycznej zamiaru wywozu leków za granicę przez hurtowników. Jeśli te plany mogłyby zagrozić niedostateczną dostępnością produktów w kraju, Główny Inspektor Farmaceutyczny mógłby sprzeciwić się wywozowi, a co za tym idzie uniemożliwić handel. Wywóz bez zgłoszenia lub zgody GIF ma wiązać się z karą wynoszącą maksymalnie 5 proc. rocznego obrotu netto.

Te zapisy projektu kwestionują przedstawiciele hurtowników i eksporterów obecni na obradach komisji. Ich zdaniem nowe przepisy w tej formie utrudnią swobodne prowadzenie wymiany handlowej, natomiast bieżące raportowanie sprzedaży i stanu magazynowego wymaga dostosowania systemu do nowych realiów, a co za tym idzie czasu na wdrożenie.

Z kolei przedstawiciele środowiska farmaceutów domagają się poszerzenia noweli o kwestie gwarantujące pełen dostęp do leków refundowanych. Zapis nakładający taki obowiązek na producentów i importerów leków był obecny w poprzedniej wersji projektu, jednak został wykreślony w trakcie prac komisji zdrowia.

Źródło: PAP/Rynekzdrowia.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij