×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Miód wielokwiatowy

Miód wielokwiatowy to prawdopodobnie jedyne źródło pyłków, które nie tylko nie szkodzi, ale wręcz pomaga osobom na nie uczulonym. Wielbiciele łagodnych smaków powinni sięgnąć po jego wiosenną odmianę, natomiast letnia jest wyrazista i szczególnie bogata w składniki prozdrowotne.

O właściwościach miodu wielokwiatowego decydują rośliny, z których został pozyskany. Łagodna w smaku i wyjątkowo słodka odmiana wiosenna o jasnej, złocistej barwie jest cennym źródłem cukrów prostych, czemu zawdzięcza wyjątkowo przyjemny smak oraz zdolność do dodawania energii i wigoru osobom przemęczonym oraz anemikom. Miód wielokwiatowy w letniej wersji o wyrazistym smaku i ciemniejszej barwie jest bogaty w enzymy, biopierwiastki, związki zwalczające drobnoustroje oraz krzem, który wzmacnia naczynia krwionośne i wspomaga pracę serca.

Podobnie jak wiele innych odmian, miód wielokwiatowy wspomaga nie tylko układ sercowo-naczyniowy, ale również funkcjonowanie wątroby, ponieważ sprzyja jej działaniu detoksykującemu. Warto jeść go także w stanach ogólnego osłabienia oraz w przypadku infekcji dolnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli czy astma oskrzelowa.

Niezależnie od typu, miód wielokwiatowy przyczynia się do złagodzenia przebiegu alergii u osób uczulonych na pyłki, głównie ze względu na to, że sam je zawiera. Z tego powodu podawany alergikowi w niewielkich ilościach stymuluje produkcję przeciwciał pomocnych w zwalczaniu uczulenia. Naukowcy dowiedli, że przy właściwiej kuracji aż w 90% przypadków udaje się złagodzić lub całkowicie wyeliminować alergię.

Właściwości i smak miodu wielokwiatowego sprawiają, że polubią go również dzieci. Jest zdrowszą alternatywą dla zwykłego cukru, dlatego warto słodzić nim herbatę lub jogurty, a także dodawać do deserów zamiast bitej śmietany czy czekolady bądź karmelu.


Podziel się: