Ufamy lekarzom najmniej w Europie
Katarzyna Szulik

Ufamy lekarzom najmniej w Europie

Polska znalazła się na ostatnim miejscu światowego rankingu zaufania dla lekarzy, realizowanego w latach 2011-2013 w 29 krajach. Pod lupę wzięto dwa parametry: ufność wobec lekarzy jako grupy zawodowej oraz indywidualny poziom zadowolenia z leczenia i kontaktu ze specjalistą.

Badanie, którego wyniki opublikowało pismo The New England Journal of Medicine, zrealizowano w ramach International Social Survey Programme (ISSP) gromadzącego opinie o służbie zdrowia na całym świecie.

W pierwszej trójce krajów, w których obywatele darzą lekarzy największym zaufaniem znalazły się Szwajcaria (83 proc.), Holandia (79 proc.) oraz Dania (78 proc.). Tuż za nimi uplasowała się Wielka Brytania, Finlandia, Francja, Turcja, Belgia i Szwecja. Pierwszą dziesiątkę z wynikiem 73 proc. zamyka Australia wraz z Czechami.

Polska z zaufaniem na poziomie zaledwie 43 proc. zamyka tabelę. Przed nią znalazły się Rosja (45 proc.) i Bułgaria (46 proc.). Ostatnia trójka rankingu to również jedyne państwa, w których lekarzom ufa mniej niż połowa społeczeństwa.

Jeszcze gorzej wygląda kwestia zadowolenia z leczenia, choć w tym przypadku Polska zajęła 25. miejsce na 29 możliwych. Kontakty z lekarzem pozytywnie oceniło zaledwie 23 proc. Polaków, a gorsze wyniki zanotowano jedynie w Rosji (11 proc.), na Litwie (13 proc.) i Tajwanie (17 proc.). Z kolei największe zadowolenie z leczenia, na poziomie 64 proc. ponownie deklarują Szwajcarzy, a także Duńczycy (61 proc.) oraz Amerykanie, Australijczycy i Belgowie.

Rodzimi eksperci komentujący złe wyniki raportu tłumaczą je między innymi faktem, że Polacy utożsamiają lekarzy z systemem opieki medycznej, którego działanie budzi wśród pacjentów mnóstwo zastrzeżeń. Sytuacji nie poprawia również to, że poziom życia specjalistów w ostatnich latach się podniósł, więc są postrzegani jako grupa zawodowa uprzywilejowana finansowo, co z kolei tworzy dysonans w kontekście niskiej jakości opieki zdrowotnej. Na spadek zaufania z pewnością wpływają też nagłaśniane w ostatnich latach przypadki rażących zaniedbań lekarzy, związanych nie tylko z błędami w diagnostyce czy podczas operacji, ale także, coraz częściej, odmową przyjmowania na oddziały ratunkowe pacjentów w bardzo złym stanie.

Źródło: New England Journal of Medicine/rynekzdrowia.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij