Bezdech senny – objawy, jak sobie radzić, leczenie
Paulina Kłos-Wojtczak

Bezdech senny – objawy, jak sobie radzić, leczenie

Bezdech senny, inaczej obturacyjny bezdech senny to schorzenie, w którego przebiegu obserwuje się zatrzymanie lub spłycenie fizjologicznego oddechu w trakcie snu. Jakie są przyczyny bezdechu sennego? Jak rozpoznać jego objawy?

Obturacyjny bezdech senny (OBS) pojawia się podczas nocnego wypoczynku i obejmuje od kilku do kilkunastu epizodów zatrzymania lub spłycenia oddechu na godzinę. Jego przyczyną jest zamykanie się górnych dróg oddechowych, co powoduje chwilowe niedotlenienie.

Kiedy mówimy o bezdechu? Objawy bezdechu sennego

O schorzeniu mówi się, gdy przy wzmożonej pracy mięśni oddechowych dochodzi do ograniczenia przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe, czemu często towarzyszy chrapanie.

Co ciekawe, sama jednostka chorobowa została po raz pierwszy opisana dopiero w 1999 roku w medycznym periodyku American Academy of Sleep Medicine. Bezdech senny dotyczy aż do 8% populacji, a ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem.

Choroba, jaką jest bezdech senny w ICD-10 (Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych) oznaczona jest symbolem G47. Obturacyjny bezdech senny jest dość trudny do zdiagnozowania. Czy istnieje test na bezdech senny? Tak, służy do tego skala senności Epworth, stosowana powszechnie w celu oceny jakości snu i występowania zaburzeń sennych.

Objawy bezdechu sennego u dorosłych to:

  • częste i nagłe wybudzenie nocne, po którym następuje uczucie duszności, wysokie tętno i przyspieszony oddech,
  • głośne chrapanie przerywane momentami ciszy,
  • przebudzanie się z uczuciem lęku/niepokoju,
  • kołatanie serca,
  • zgaga,
  • ból w klatce piersiowej,
  • zwiększona potliwość nocna,
  • nocne zgrzytanie zębami.

Ponieważ samemu bardzo trudno jest zdiagnozować bezdech senny, warto zwrócić uwagę na symptomy pojawiające się w ciągu dnia. Zalicza się do nich m.in. uczucie zmęczenia (mimo wielu godzin snu), poranny ból głowy, uczucie suchości w ustach, drażliwość i problemy z koncentracją. U mężczyzn może dojść do zaburzeń potencji.

Bezdech senny u niemowlaka trwa co najmniej 20 sekund i towarzyszy mu spowolnienie czynności serca (<100/min), a także spadek saturacji. Częstotliwość pojawiania się epizodów bezdechu spada wraz z wiekiem. Warto zaznaczyć, że krótkie zatrzymanie oddechu jest dość częstym zjawiskiem u noworodków i nie jest zaliczane do patologii wieku dziecięcego.

Przyczyny bezdechu sennego

Przyczyn pojawienia się bezdechu sennego może być wiele. Nie jest to zatem choroba jednorodna. Patofizjologicznym podłożem schorzenia jest zwężenie górnych dróg oddechowych spowodowane zmniejszeniem napięcia mięśniowego. Taki stan może pojawić się na skutek wad anatomicznych, takich jak m.in. krzywa przegroda nosowa, zbyt słabe mięśnie budujące podniebienia, przerost migdałków, nieprawidłowa budowa żuchwy i wąskie drogi oddechowe.

Kto jest najbardziej narażony na bezdech senny? Okazuje się, że ryzyko rośnie u osób otyłych, cierpiących na nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy, akromegalię, palących papierosy lub objadających się na noc.

Powiązane produkty

Czy bezdech senny jest groźny? Czy bezdech senny może zabić?

Do czego może doprowadzić bezdech? Jest to schorzenie, które bezwzględnie wymaga leczenia. Bagatelizowanie objawów może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia. To nie tylko problemy z koncentracją i bóle głowy. Przewlekły stan niedotleniania nocnego zwiększa ryzyko pojawienia się chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym nadciśnienia tętniczego, zawału serca i choroby niedokrwiennej serca.

Bezdech senny nie pozostaje bez wpływu na kondycję ośrodkowego układu nerwowego, przez co może dojść do udaru mózgu. Zwiększa się również prawdopodobieństwo chorób o podłożu psychiatrycznym, w tym nerwicy, a nawet depresji.

Czy bezdech senny może zabić? Niestety, tak i to w sposób bezpośredni i pośredni. W pierwszym przypadku, w wyniku zatrzymania nocnego oddechu może dojść do nagłej śmierci spowodowanej niedotlenieniem. W drugim przypadku osoba odczuwająca senność, zmęczenie i rozdrażnienie po nocnych epizodach bezdechu, wykazuje m.in. większe ryzyko spowodowania kolizji drogowej, a w konsekwencji nieumyślnego pozbawienia życia.

Osoby cierpiące na bezdech senny mają ograniczone zdolności do prowadzenia pojazdów na terenie całej Unii Europejskiej. Przepisy nakazują, że chorzy muszą posiadać aktualne zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem. Jest to związane z faktem, że u osób z bezdechem sennym wydłuża się czas reakcji psychomotorycznych, co może być przyczyną kolizji drogowej.

Leczenie i domowe sposoby na bezdech senny  

Do jakiego lekarza z bezdechem sennym? Diagnostyką, a zatem wykonaniem i analizą wywiadu i badania polisomnograficznego zajmuje się lekarz laryngolog. Często wymaga jednak konsultacji z neurologiem i pulmonologiem. Takie interdyscyplinarne podejście pozwala na postawienie rzetelnej diagnozy.

Jak wygląda leczenie bezdechu sennego? Farmakologia jest niestety bezradna. Jednakże złotym standardem, a zarazem najskuteczniejszą metodą leczenia jest zastosowanie metody z użyciem dodatniego ciśnienia. Aparat na bezdech senny połączony z maską ma za zadanie utrzymywanie stałych, dodatnich jego wartości. Dzięki temu zachowana jest drożność dróg oddechowych i zmniejsza się ryzyko chrapania. Czasami konieczne jest usunięcie przyczyny zablokowania oddechu drogą chirurgiczną.

Czy istnieją domowe sposoby na bezdech senny? Rozwiązaniem może być przyjęcie pozycji, która utrudnia chrapanie. Skuteczne jest położenie się w pozycji bocznej lub na brzuchu. Pomocne jest także zwiększenie wilgotności powietrza np. za pomocą jonizatora lub mokrych ręczników położonych na grzejniku.

  1. A. Hasiec,  Ł. Szumowski i F. Walczak, Obturacyjny bezdech - cichy zabójca, Wybrane problemy kliniczne”, nr 6 (3), 2012.
  2. A. M. Mark, Talking about sleep apnea, „The Journal of the American Dental Association”, nr 152(11), 2021.
  3. J.E. Morley, A. Sanford i R. Bourey, Sleep apnea: a geriatric syndrome, „Journal of the American Medical Directors Association”, nr 8(11), 2017.
  4. M. Stelmach, ERS: Rekomendacje w sprawie bezdechu sennego i ryzyka związanego z prowadzeniem pojazdu, „termedia.pl” [online], https://www.termedia.pl/pulmonologia/ERS-Rekomendacje-w-sprawie-bezdechu-sennego-i-ryzyka-zwiazanego-z-prowadzeniem-pojazdu,41879.html [dostęp 18.06.2022].
  5. M. Wąsik, Obturacyjny bezdech senny - problem interdyscyplinarny, „Medycyna po Dyplomie”, nr 12, 2006.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl