Jakich trunków lepiej unikać w noc sylwestrową?
Katarzyna Redmerska

Jakich trunków lepiej unikać w noc sylwestrową?

Przed nami Sylwester — impreza, podczas której wielu z nas sięgnie po alkohol. Decydując się na jego spożycie, należy zdawać sobie sprawę, że sięgamy równocześnie po puste kalorie, czyli takie, które nie dostarczają żadnych składników odżywczych. Pomimo że wiele drinków nie zawiera w sobie tłuszczy, alkohol sam w sobie jest źródłem energii. Pamiętajmy o tym, że wraz z drinkiem otrzymujemy mieszankę składników, do których zaliczają się: cukry, słód, syrop, sok, żółtka jajek, kakao — ich wartości kaloryczne sumują się z kaloriami zawartymi w alkoholu, i powstaje bomba kaloryczna. Jakich trunków zatem unikać w noc sylwestrową?

  1. Jakich alkoholi i drinków lepiej unikać w noc sylwestrową?
  2. Czym się kierować przy wyborze alkoholu?
  3. Propozycje kilku napojów czyli…

Po spożyciu nawet dużych ilości alkoholu, wciąż możemy mieć uczucie pustego żołądka. Dlaczego? Ponieważ przyjmowanie płynów (wyjątek to mleko oraz napoje mieszane o dużej ilości białka), nie wywołuje procesu produkcji hormonów, które wysyłają do mózgu sygnał o sytości. W efekcie alkohole, pomimo że należące do wyjątkowo kalorycznych, nie dają uczucia nasycenia. Pochodzące z alkoholu kalorie stanowią energię, której organizm nie jest w stanie zmagazynować — efektem jest proces spalania. Organizm najpierw przetwarza alkohol (odbierając go jako toksyny). Osiągalne zaś w tym samym czasie źródła energii (tłuszcz oraz węglowodany) zostają zamienione w tkankę zapasową (tłuszczową).

Jakich alkoholi i drinków lepiej unikać w noc sylwestrową?

  • Alkohole wysokoprocentowe

Wartość kaloryczna alkoholi mocnych (m.in. gin, whisky, rum, wódka) uwarunkowana jest ich mocą (procentowa zawartość alkoholu). Tak więc, im wyższa zawartość alkoholu w danym trunku, tym wyższa jest jego kaloryczność np. 100 gram czystej 40 procentowej wódki, to 230 kcal

  • Piwo

Napój alkoholowy uwielbiany zwłaszcza przez młode osoby. Niestety wyjątkowo kaloryczny i to bez względu na rodzaj. Butelka piwa ciemnego to 250 kcal, piwa jasnego zaś 230 kcal.

  • Czerwone słodkie wino

Mimo że uważane za zdrowe (przez wzgląd na obecność antyoksydantów), ma w sobie sporo kalorii. Jedna lampka takiego trunku to około 150 kcal.

  • Piña Colada

Ten lubiany przez płeć piękną drink, kryje w sobie aż 640 kcal.

  • Margarita

Jeden kieliszek tego meksykańskiego specjału to 740 kcal.

  • Long Island Iced Tea

Połączenie wódki, tequili, rumu, ginu, curacao, daje niezwykłą mieszankę 780 kcal!

Warto zrezygnować także z Blue Hawaiian oraz White Rusian — są to tzw. „tłuste drinki”. Wysoka kaloryczność oraz zawartość tłuszczu jest wynikiem użytej do ich wykonania pełnotłustej śmietany i tłustego oraz bardzo słodkiego likieru kawowego.

Warto wiedzieć, że im bardziej efektowna kolorystycznie i bogata w składniki mieszanka, tym większa pewność, że taki drink przekracza 200 kcal.

Należy unikać także likierów. Śmietankowe, czekoladowe, kawowe — potrafią mieć w sobie tyle kalorii co niejeden deser.

Powiązane produkty

Czym się kierować przy wyborze alkoholu?

  • Umiar

Dodaj do alkoholu kilka kostek lodu, w ten sposób wydłużysz czas picia. Decydując się na drinka, bądź koktajl — zamawiaj mniejsze porcje.

  • Patrz na barwę

Im jaśniejszy kolor alkoholu, tym mniej w nim kalorii. Wybieraj szampana, białe wino oraz czyste alkohole.

  • Unikaj gotowych mieszanek

Takie alkohole są produkowane na bazie syropów wzbogaconych cukrem.

  • Zwróć uwagę na skład drinków

Unikaj drinków jeżeli nie wiesz co wchodzi w ich skład. Przykładowo, tak popularna Margarita może mieć od 150 do nawet 1000 kcal!

  • Rób mieszanki z głową

Spora część alkoholi nie zawiera cukrów, węglowodanów, ani tłuszczy. Jednakże, gdy zmiksujesz owe alkohole z lodami, bananem, słodzonymi sokami — wyjdzie z tego nie lada kaloryczny drink! Tak więc, należy ostrożnie dobierać składniki. Postaw na takie dodatki jak naturalnie wyciskane soki, wodę gazowaną, sok z cytryny.

  • Jakość to podstawa

Należy wybierać alkohole dobrej jakości. Im lepszy alkohol, tym mniej zawiera szkodliwych dodatków, które mają na celu m.in. poprawę jego walorów smakowych.

Propozycje kilku napojów czyli…

Napoje alkoholowe o stosunkowo najmniejszej ilości alkoholu, kalorii oraz cukru, które można bez obaw o uszczerbek na swojej sylwetce, wybrać w noc sylwestrową.

  • Rum z colą bez cukru — około 100 kcal i zero gram cukru.
  • Wódka z wodą gazowaną i dodatkiem cytryny oraz listkiem mięty — 97 kcal i zero gram cukru.
  • Kieliszek wytrawnego wina (średniej wielkości) — 125 kcal i 1,5 g cukru.
  • Gin z tonikiem bez cukru — około 100 kcal i zero gram cukru.
Sprawdź, jakie są najskuteczniejsze środki na kaca na DOZ.pl

Naukowcy przekonują, że na etykietkach alkoholi powinny być informacje o ich kaloryczności.

*Dr Fiona Sim, szefowa brytyjskiego Royal Society for Public Heath, uważa, że alkohol przyczynia się do powstawania otyłości. Dlatego też wskazane jest, aby restauracyjne menu oraz etykiety na butelkach określały zawartość kalorii, jak i również podawały wartość energetyczną drinków.

Badanie przeprowadzone na grupie 2117 osób pokazało, że aż 80% respondentów nie zdawało sobie sprawy ile kalorii zawierają popularne drinki. Większość nie miała pojęcia, że alkohol dodaje się do ogólnej liczby spożytych kalorii.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij