Kiść banana
Barbara Bukowska

Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  1. Banany – co znajduje się na ich skórkach?
  2. Czy banany trzeba myć przed zjedzeniem?
  3. Mycie warzyw i owoców – praktyczne wskazówki

Banany – co znajduje się na ich skórkach?

Na plantacjach bananów używa się ogromnych ilości pestycydów – środków grzybo-, owado- i chwastobójczych. Dodatkowo po ścięciu każdą kiść bananów moczy się w roztworze konserwantów. Częstą praktyką jest również spryskiwanie bananów etylenem w celu przyspieszenia ich dojrzewania.

Zabiegi te przeprowadza się po to, aby sprostać oczekiwaniom konsumentów, którzy pożądają owoców idealnych: dojrzałych, lecz nie przejrzałych, bez skaz wizualnych. Drugą kwestią jest czynnik geograficzny – liderami uprawy bananów są kraje azjatyckie i południowoamerykańskie. Aby smakiem tych egzotycznych owoców mogli cieszyć się mieszkańcy innych części globu, trzeba je przetransportować – często na olbrzymie odległości. Chemizacja upraw ma to umożliwić.

Czy banany trzeba myć przed zjedzeniem?

Wiemy już, że banany podczas dojrzewania mają kontakt z wieloma środkami chemicznymi. Co prawda konsumujemy zwykle sam owoc, bez skórki. Dlaczego więc mycie bananów uważa się za konieczne – i to z kilku powodów?

  • Na skórkach bananów gromadzą się pozostałości pestycydów używanych na etapie produkcji.
  • Skórka banana może być źródłem groźnych dla zdrowia bakterii (nigdy nie wiemy, kto w sklepie dotykał owoców przed nami).
  • Pozostawienie nieumytych bananów w pobliżu innych produktów spożywczych niesie ryzyko przeniesienia na nie zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych.
  • Dotykanie nieumytej skórki banana, a potem twarzy czy ust, stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia.

Te same zasady dotyczą innych owoców, które przed spożyciem obieramy ze skórki: cytrusów, ananasów czy arbuzów.

Powiązane produkty

Mycie warzyw i owoców – praktyczne wskazówki

Mycie bananów jest koniecznością. Jak zatem zabrać się do tego, aby mieć pewność, że owoc jest naprawdę czysty? Okazuje się, że mycie samą wodą może być niewystarczające. Skutecznym domowym sposobem pozbycia się zanieczyszczeń jest płukanie owoców w kwaśnym, a następnie zasadowym roztworze. W pierwszym etapie zanurzamy banany w roztworze wody z octem (w proporcji 1 l wody na pół szklanki octu). Po kilku minutach przenosimy owoce do roztworu sody kuchennej (w proporcji 1 l wody na 1 czubatą łyżkę sody). Na koniec płuczemy banany w czystej wodzie.

Ten schemat mycia można oczywiście stosować do wszystkich warzyw i owoców, należy jednak pamiętać, aby produkty miękkie (m.in. truskawki, maliny, borówki) myć bezpośrednio przed spożyciem, żeby nie traciły sprężystości.
  1. S. Egan, Do I Always Need to Wash Fruits and Vegetables? Do I Need a Special Soap?, [online] https://www.nytimes.com/2021/06/29/well/washing-fruits-vegetables-produce.html [dostęp:] 12.04.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tłusty Czwartek na zdrowo. Co zamiast pączków i faworków?

    Pączek średniej wielkości dostarcza ok. 300 kalorii. W Tłusty Czwartek najczęściej zjadamy więcej niż jeden, często przy tej okazji kosztujemy również popularnych faworków, co w sumie daje bardzo dużą liczbę dostarczanych kalorii. Niestety po zjedzeniu tłustych pączków możemy odczuwać nieprzyjemną zgagę lub niestrawność. Czy można świętować Tłusty Czwartek bez nadmiaru kalorii i dolegliwości trawiennych?

  • Jak zacząć odchudzanie na wiosnę? Praktyczne wskazówki dla początkujących

    Wiosna to czas sprzyjający wprowadzaniu zdrowych zmian w stylu życia. Dłuższe dni i słońce zachęcają do większej aktywności oraz lepszego dbania o siebie, co pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Wiosna to także czas, kiedy zaczynają pojawiać się świeże sezonowe produkty pełne witamin i składników odżywczych wspierających odchudzanie. Warto pamiętać, że kluczem do sukcesu i długoterminowych zmian jest przede wszystkim racjonalne podejście do redukcji masy ciała. Jak zacząć odchudzanie na wiosnę? O jakie nawyki żywieniowe warto zadbać?

  • Meal prep – na czym polega?

    Meal prep to metoda polegająca na przygotowywaniu posiłków i półproduktów na kilka dni. Mealprepowanie jest jednym z popularnych sposobów na dbanie o zdrowe odżywianie i kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

  • Rośliny trujące dla kota i psa. Wiosną zwróć uwagę na kwiaty w doniczce i w ogrodzie

    Wiosna to czas, gdy w domach coraz częściej pojawiają się żywe kwiaty – zarówno cięte, jak i w doniczkach. Niewiele osób jednak wie, że znaczna część tych roślin jest trująca dla psów i kotów.

  • Trening autogenny Schultza – na czym polega ta metoda relaksacji? Jakie przynosi efekty?

    Trening autogenny Schultza to jedna z najbardziej znanych metod relaksacyjnych, której skuteczność została potwierdzona w wielu badaniach naukowych. Czym jest trening autogenny Schultza i jak go praktykować?

  • Jak zmotywować się do ćwiczeń? Porady, jak utrzymać regularną aktywność fizyczną

    Regularna aktywność fizyczna jest jednym z kluczowych elementów zdrowego stylu życia. Dla wielu osób utrzymanie systematyczności w ćwiczeniach bywa jednak trudne, w szczególności w obliczu natłoku codziennych obowiązków. Jak znaleźć w sobie motywację i sprawić, by ćwiczenia stały się nawykiem i częścią naszej codzienności?

  • Czy sprzątanie może być niebezpieczne dla zdrowia? Na te środki musisz uważać

    Sprzątanie przy użyciu chemicznych środków czystości negatywnie wpływa na płuca – wynika z najnowszych badań. Naukowcy ostrzegają, że regularne wdychanie oparów detergentów może przyczyniać się m.in. do rozwoju przewlekłych chorób układu oddechowego, a nawet pogarszać funkcjonowanie płuc u zdrowych osób. Jakich detergentów najlepiej unikać? Na co jeszcze wpływają środki czystości?

  • Jak wzmocnić stawy kolanowe? Praktyczne porady i zestawy ćwiczeń na kolana

    Stawy kolanowe są jednymi z najważniejszych stawów w ludzkim ciele. Ich prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla mobilności i komfortu w codziennym życiu. Problemy z kolanami mogą wystąpić z różnych powodów, a ból i osłabienie potrafią poważnie ograniczyć naszą aktywność. W tym artykule przedstawimy przyczyny bólu kolan, skuteczne sposoby na ich wzmocnienie, zalecane ćwiczenia oraz inne metody, które pomagają w utrzymaniu zdrowych stawów kolanowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl