Alergia u dzieci. Jak rozpoznać alergię u dziecka?
Jerzy Starzyński

Alergia u dzieci. Jak rozpoznać alergię u dziecka?

Alergia stała się sztandarową dolegliwością dzieci żyjących w cywilizowanym świecie. Nadwrażliwość na pyłki roślin, składniki kurzu, sierść zwierząt czy inne czynniki chemiczne wiąże się, niestety, z zanieczyszczeniem środowiska. Jeszcze sto lat temu, katar sienny był praktycznie nieznany.

Alergia pokarmowa

W czasie ciąży należy wykluczyć z diety pokarmy uważane za uczulające, najlepiej dietę ustalić z lekarzem. Należy karmić dziecko wyłącznie piersią przez pół roku. Niemowlętom nie karmionym mlekiem matki należy podawać specjalne odżywki dla alergików.

Skóra alergika

Szorstkie, suche rumieńce na policzkach mogą świadczyć o chorobie alergicznej skóry, zapaleniu atopowym skóry, zwanym popularnie skazą białkową. Atopowe zapalnie skóry najczęściej wywołuje podawane niemowlęciu krowie mleko, ale mogą je wywołać także alergeny wziewne (roztocza, pleśnie, pyłki, sierść) oraz środki chemiczne: detergenty, barwniki spożywcze, konserwanty, zanieczyszczenie wody lub powietrza, nieodpowiednie kosmetyki. Miejsca podrażnione należy smarować maścią łagodzącą uczucie swędzenia. Pamiętajmy, że paznokcie drapiącego się dziecka powinny być krótko obcięte. Skóra alergika musi być właściwie natłuszczona i nawilżona. Małe dziecko kąpmy w wodzie z dodatkiem specjalnej rozpuszczalnej oliwki, emulsji lub olejków mlecznych. Należy używać specjalnej kostki myjącej o lekko kwaśnym pH. Po wyjęciu z wanny, ciało dziecka delikatnie osuszamy. Nie należy go wycierać, aby nie podrażniać alergicznych zmian naskórnych. Po suszeniu, ciało smarujemy specjalnymi kremami lub maścią zaleconą przez lekarza. Kremy kojące najlepiej wcierać po kąpieli przez 2-3 minuty. Jeśli zapalenie skóry jest nasilone dermatolog może zlecić maść ze sterydami. Każdemu dziecku pomaga inny rodzaj kremu łagodzącego czy leczniczej maści. Dlatego trzeba nieraz wypróbować działanie wielu preparatów.

Ostre słońce nasila objawy alergii, dlatego dziecko z alergią, między godzinami 10 a 15 nie powinno w miejscach nasłonecznionych. Dobrze działa jednak na uczulone miejsca promieniowanie słoneczne zatrzymane częściowo przez liście drzewa.

Powiązane produkty

Wypryski kontaktowe

Alergii kontaktowej towarzyszy silne swędzenie podrażnionych miejsc. Wyprysk może pojawić się na każdej części ciała, która ma kontakt z drażniącym czynnikiem. Może nim być niklowany zamek błyskawiczny w ubranku, nikiel zawarty w monetach i sztucznej biżuterii, chrom zawarty w detergentach i klejach, formalina (czyli wodny roztwór formaldehydu) zawarta w kosmetykach lub źle wypłukany kaftanik wyprany w nieodpowiednim dla alergika proszku. Skórę brody podrażnić może nawet własna ślina dziecka. Gdy zdarzy się to jednorazowo, wystarczy chorą skórę natłuszczać obojętną maścią. Wieczorem można dziecko wykąpać w krochmalu. Jednak, jeśli zmiany nie ustępują przez 2-3 dni, konieczna jest konsultacja dermatologa.

Uczulenie na zwierzęta, kurz i pleśń

Około 15 procent właścicieli kotów i hodowców chomików, w ciągu roku od sprowadzenia zwierzęcia do domu dostaje uczulenia. Najbardziej uczula naskórek ślina zwierząt — w większym nawet stopniu, niż sierść.

Najsilniej uczulają świnki morskie, koty, szczury, myszy, psy. Można uczulić się też na konie czy papugi.
  • Objawy alergii na zwierzęta, to najczęściej łzawienie oczu, wodnisty katar z nosa, nudności. Najskuteczniejszym sposobem walki z tym rodzajem alergii jest, niestety, pozbycie się zwierzęcia z domu. Wiadomo jednak, że nie jest to łatwa decyzja. Jeśli dziecko nie może rozstać się ze swoim ulubionym kotkiem — należy go często kąpać, bo szampony (dla zwierząt) powodują zmniejszenie ilości alergenów w sierści.
  • Alergia na pleśń powoduje katar alergiczny, duszność, astmę i zmiany w zatokach. Groźne jest uczulenie na pleśń Altenaria, gdyż może powodować napady duszności. Tutaj także trzeba wyeliminować jej przyczyny, np. odgrzybić zagrzybione mieszkanie i pilnować, aby nie pleśniało w domu jedzenie, np. chleb, warzywa, owoce. Należy zwalczać wilgoć w mieszkaniu, unikać kontaktu ze skoszoną trawą czy opadłymi liśćmi, sprawdzać stan ścian za meblami, ograniczyć ilość roślin w domu, a do środków czyszczących dodawać preparaty przeciwgrzybicze.
  • Kurz domowy uczula, bo są w nim roztocza. Należy z dziecinnego pokoju pozbyć się rzeczy, których nie można przetrzeć mokrą szmatką. Trzeba dbać o wentylację pomieszczeń, a książki należy trzymać w oszklonych regałach, zaś zabawki w plastikowych pojemnikach, aby nie osiadał na nich kurz. Do sprzątania należy używać specjalnych odkurzaczy i sprzątać wtedy, gdy dziecka nie ma w domu. W czasie sprzątania stosować można też preparaty roztoczobójcze. Trzeba często wietrzyć pościel.
Sprawdź leki na alergię dla dzieci bez recepty - spraye, tabletki i krople na alergię

Uczulenie na pyłki

Pyłki roślin uczulają bardzo silnie, zwłaszcza w okresie wiosenno - letnim. Najlepiej jest omijać te miejsca, gdzie dana roślina najsilniej pyli, a na spacery chodzić rano po rosie lub po deszczu. Warto założyć dziecku ochronną czapeczkę i okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu należy zmienić odzież, a skórę opłukać wodą, aby pozbyć się osiadających pyłków. Jeśli unikanie kontaktów z pyłkami jest nieskuteczne należy stosować odpowiednie leczenie, które zaleci lekarz z poradni alergologicznej dla dzieci. Zwykle stosuje się doustne leki przeciwhistaminowe, jak i — miejscowo — krople do oczu lub nosa.

Najpopularniejsze rośliny pylące to:

  • leszczyna,
  • olcha,
  • brzoza,
  • topola,
  • babka zwyczajna,
  • lebioda,
  • bylica pospolita,
  • pokrzywa zwyczajna,
  • mniszek.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia pokarmowa – przyczyny, objawy, leczenie

    Alergia pokarmowa to chorobliwa nadwrażliwość na spożywany pokarm, uwarunkowana swoistą odpowiedzią układu odpornościowego. Najczęściej objawia się ona u pacjenta objawami ogólnymi (np. dusznością) lub miejscowymi (np. wysypka skórna, bóle brzucha), aczkolwiek w przypadku swoistej tolerancji możemy mówić też o „uczuleniu bezobjawowym”. Wokół terminu alergii pokarmowej narosło wiele mitów oraz nieporozumień, często mylona jest z nietolerancją pokarmową lub traktowana jako synonim każdej reakcji nadwrażliwości na pokarmy. Tymczasem mamy z nią do czynienia tylko przy jednoznacznie udokumentowanym mechanizmie immunologicznym. Jakie objawy występują w przypadku alergii pokarmowej i jak się ją leczy? Jakie testy alergiczne wykonać? Co uczula?

  • Czy alergia może pojawić się w każdym wieku? Skąd się biorą alergie u osób dorosłych?

    Alergie to choroba, na którą cierpią miliony ludzi na całym świecie. Badania epidemiologiczne potwierdziły gwałtowny wzrost liczby przypadków w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Czy jest możliwe, aby alergia rozwinęła się z dnia na dzień? 

  • Roztocza kurzu domowego wywołujące alergię – jak sobie z nimi radzić?

    Objawy związane z alergią na roztocza kurzu domowego są najbardziej odczuwalne w okresie jesienno-zimowym, który dla większości alergików jest czasem wytchnienia związanym z przekwitnięciem roślin. Charakterystyczne dla alergii na roztocza jest również nasilanie się dolegliwości w trakcie zamiatania i ścierania kurzu.

  • Wapno na alergię – czy wapń rzeczywiście pomaga w walce z objawami alergii?

    Wapń to nie tylko budulec kości. Ma wiele bardzo ważnych zadań w naszym organizmie, o których często zapominamy, bo – jak wynika z badań – zaspokajamy jedynie ok. 60 proc. zapotrzebowania na ten pierwiastek. Po wapń, zwany potocznie wapnem, sięgamy przy objawach alergii. Czy słusznie? Komu i kiedy faktycznie potrzebny jest wapń?

  • Odczulanie – co warto o nim wiedzieć? Na czym polega immunoterapia w leczeniu alergii?

    Katar, zatkany nos, kichanie, łzawienie oczu, drapanie w gardle. Alergicy dobrze znają te objawy. Warto wiedzieć jednak, że to samo, co nam szkodzi, może nam również pomóc. Na tej właśnie zasadzie działa odczulanie (potocznie znane też jako szczepienia alergiczne), czyli immunoterapia alergenowa.

  • Co na alergię? Skuteczne leki i domowe sposoby na alergię

    Alergia może dotyczyć niemowlaka, dziecka i osoby dorosłej. Niestety problem ten doskwiera coraz większej ilości osób na całym świecie. Lekceważenie objawów alergii może doprowadzić do groźnych komplikacji, takich jak np. przewlekła obturacyjna choroba płuc. Wsparcie w leczeniu alergii mogą stanowić metody naturalne oraz wypracowanie schematu zachowań ograniczających kontakt z alergenami. Dostępne są również leki i preparaty na alergię, które można kupić w aptece także bez recepty. Stosowane właściwie, czyli konsekwentnie i zgodnie z zaleceniami, mogą pomóc zwalczyć dokuczliwe objawy alergii.

  • Skaza białkowa – przyczyny, objawy i leczenie alergii na białka mleka krowiego u niemowląt, dzieci i dorosłych

    Skaza białkowa to alergia (czyli zmieniona, nadmierna reakcja układu immunologicznego) na białka mleka krowiego. Najczęściej alergia na BMK występuje u niemowląt i małych dzieci, objawia się zmianami skórnymi, którym towarzyszy świąd, dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (biegunka, wymioty), a czasami również nieżytem nosa czy przewlekłym kaszlem. Jak wygląda postępowanie przy podejrzeniu u dziecka alergii na białko mleka krowiego? 

  • Przybędzie chorych na alergię i astmę ze względu na dłuższy sezon pylenia

    Według nowych ustaleń sezony alergiczne mogą ulec wydłużeniu oraz nasileniu. Powodem okazuje się wzrost temperatur wynikający ze zmian klimatycznych. Dłuższe i intensywniejsze okresy uczuleniowe staną się poniekąd skutkiem szkodliwej działalności człowieka na środowisko naturalne. Rosnące temperatury, a także więcej dwutlenku węgla w atmosferze przyczynią się do tego, że drzewa, trawy i chwasty będą produkować więcej pyłków.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl