E-papierosy - czy jest się czego obawiać?
Justyna Wodowska

E-papierosy - czy jest się czego obawiać?

Pięćdziesiąt lat temu lekarz Luther Terry ujawnił raport „Smoking and Health”. Z przedstawionych danych wynikało, że palenie papierosów powoduje raka płuc, a ryzyko rozwoju nowotworu wzrasta wraz z ilością wypalanych papierosów i spada po zaprzestaniu palenia. Raport ten zmienił diametralnie postrzeganie papierosów i wpłynął na politykę tytoniową zdrowia publicznego. Obecnie palacze dysponują już szerokim wachlarzem „sprzymierzeńców” w walce z nałogiem.

Jakie możliwości mają palacze?

Na polskim rynku dostępne są środki farmakologiczne takie jak nikotynowa terapia zastępcza (NTZ) w formie gum, pastylek czy plastrów z nikotyną, ale też środki, które nie zawierają nikotyny – preparaty z cytyzyną (alkaloid roślinny występujący m.in. w nasionach złotokapu Laburnum, o budowie chemicznej podobnej do nikotyny i w związku z tym konkurujący z nią o te same receptory; (preparaty o tym składzie są już dostępne bez recepty) oraz chlorowodorek bupropionu i  wareniklina (dwa ostatnie leki wydawane są wyłącznie na podstawie ważnej recepty lekarskiej). W ostatnim czasie jako potencjalne zamienniki NTZ reklamowane są e-papierosy. Czy słusznie?

Czym jest e-papieros?

E-papieros (e-cygaro) stał się w ostatnich latach bardzo popularnym „zamiennikiem” papierosa u osób uzależnionych od nikotyny. Papieros elektroniczny wygląda jak zwykły papieros albo bardziej długopis. Ustnik zawiera wymienny wkład wypełniony płynem, w którym znajduje się nikotyna. Cała reszta – żarzenie się końcówki, imitująca obłoczek dymu para wodna, jest już tylko zręczną dekoracją. Tak naprawdę to nic się tu nie spala (nie ma tzw. substancji smolistych), wobec tego użytkownika e-papierosa zakaz palenia nie obowiązuje. Brzmi pięknie? E-papierosy budzą jednak również wiele obaw…

Powiązane produkty

Kontrowersje wokół e-papierosa

Przeprowadzone do tej pory badania są w stanie ocenić jedynie krótkofalowe skutki e-papierosa. Zawartość kartridża e-papierosa podgrzewa się jednak do temperatury nawet 200°C, aby powstał aerozol. Pojawia się więc pytanie, czy w takiej temperaturze nie zachodzą przypadkiem reakcje chemiczne, których produktem byłyby szkodliwe związki. Inne zarzuty to przyjmowanie w ten sposób niekontrolowanych dawek nikotyny, obecność na rynku akcesoriów (głównie liquidów) niewiadomego pochodzenia oraz ryzyko sięgania po e-papierosy przez osoby, które do tej pory nie paliły. Fakt, że e-cygaro nie zawiera licznych substancji smolistych może być bowiem zachętą dla młodych ludzi.

E-papieros a apteczne gumy i plastry z nikotyną

E-papierosy chwalą sobie ci, którzy szczególnie boleśnie odczuwają syndrom „pustej dłoni”. Pamiętajmy jednak, że e-papieros nie jest jednak produktem leczniczym i nie ma na razie wiarygodnych dowodów/badań na potwierdzenie tezy, iż właściwie stosowane e-papierosy są w pełni bezpiecznym narzędziem w walce z uzależnieniem palenia.

Czy e-papierosy sprzyjają uzależnieniu od nikotyny?

E-papierosy nie podlegają też regulacjom prawnym zawartym w ustawie z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania wyrobów tytoniowych. Zgodnie z tą ustawą zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, które definiowane są jako „wszelkie wyprodukowane z tytoniu wyroby, takie jak papierosy, cygara, cygaretki, tytoń fajkowy, machorka i inne, zawierające tytoń lub jego składniki, z wyłączeniem produktów leczniczych zawierających nikotynę”. Definicja ta nie obejmuje inhalatorów nikotyny, które są urządzeniami elektronicznymi. Problem używania elektronicznych papierosów w miejscach użyteczności publicznej może zostać rozwiązany bezpośrednio uchwałami władz miejskich lub regulaminami np. korzystania ze środków transportu publicznego, obiektów sportowych czy regulaminów pracy. Wobec pojawiającego się problemu stosowania inhalatorów nikotyny przez dzieci i młodzież, zakaz e-papierosów jest umieszczany coraz częściej w statutach szkół.

Poradźmy się lekarza lub farmaceuty

Jeśli sami nie mamy na tyle silnej woli by rzucić palenie, wybór metody, która nas wesprze w walce z nałogiem koniecznie skonsultujmy z lekarzem lub farmaceutą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.