O rany, co z tą raną?!
Michał Posmykiewicz

O rany, co z tą raną?!

Rana ranie nierówna – w zależności od jej rodzaju konieczne jest odpowiednie postępowanie.

Rany płytkie

Jeżeli doszło do otarcia lub płytkiego skaleczenia, zwykle nie trzeba pędzić do chirurga. Najczęściej wystarczy zdezynfekować ranę odpowiednim preparatem (np. Octenisept) i założyć plaster z opatrunkiem lub gazik i umocować go plastrem. Nigdy na rany, ani w formie opatrunku ani do przemywania, nie stosujemy waty, ponieważ jej włókna mogą pozostawać w ranie i utrudniać gojenie, a ich późniejsze usuwanie może być bolesne.

Do dezynfekcji nie stosuje się obecnie środków takich jak woda utleniona czy spirytus salicylowy, ponieważ ich działanie jest często słabsze niż preparatów nowej generacji, a do tego mogą uszkadzać zdrową skórę. Do oczyszczenia rany można też posłużyć się zwykłą wodą, szczególnie zaraz po wystąpieniu urazu, jeżeli nie mamy pod ręką niczego innego.

Oczywiście, jeżeli nie mamy ani wody, ani specjalistycznego płynu, to lepiej przemyć wodą utlenioną niż niczym. Kiedy przebywa się w czystym pomieszczeniu (np. w domu) można nie zakładać opatrunku. Stosować go należy, gdy wychodzi się poza dom, do zakurzonego pomieszczenia lub gdy części ubrania mogą podrażniać skaleczone miejsce. W przypadku pielęgnacji ran nie należy się wystrzegać wody. Można bezpiecznie wziąć prysznic nie osłaniając skaleczonego miejsca. Inaczej ma się sporawa w przypadku kąpieli, szczególnie w wolnych zbiornikach wodnych. Do wygojenia się rany należy ją chronić przed działaniem wody, co do której mamy wątpliwości odnośnie jej czystości. Jeżeli gojenie rany się wydłuża, pojawia się ropny wyciek lub gorączka, należy zgłosić się do lekarza.

Rany głębokie

W przypadku ran głębszych – ciętych szarpanych, czy kłutych, praktycznie zawsze powinno się zgłosić do chirurga. Może zajść konieczność założenia szwów, specjalistycznego oczyszczenia rany, wyrównania brzegów, a także wdrożenia profilaktyki przeciwtężcowej. Niezgłoszenie się do lekarza w najlepszym wypadku może skutkować gorszym efektem kosmetycznym (większa blizna), ale także dłuższym gojeniem lub wystąpieniem groźnych powikłań. Chwili wizyty nie można odraczać, ponieważ już kilka godzin po urazie, rany nie można zszyć od razu. Najpierw trzeba wyciąć jej brzegi i dopiero zbliżyć szwami. W przeciwnym wypadku grozi to infekcją. Pielęgnacja po wizycie u lekarza powinna odbywać się ściśle według jego wskazówek, ale na tym etapie gojenia postępowanie jest podobne do tego w przypadku ran płytkich.

Rany przewlekłe

Zalicza się tu głównie odleżyny i owrzodzenia, które powstają najczęściej w przebiegu choroby podstawowej (cukrzyca, niewydolność żylna, w wyniku długiego leżenia w jednej pozycji). Leczeniem tych przypadków zawsze powinien zając się specjalista mający w tym doświadczenie. Takie rany leczy się trudno i długo. Na szczęście istnieją obecnie opatrunki specjalistyczne, które przyspieszają powrót do zdrowia. Dobiera się je w zależności od tego czy rana jest sucha czy mokra, czy jest martwica tkanek czy nie i w zależności od tego, na jakim etapie jest proces gojenia. Warto pamiętać, że w niektórych chorobach te specjalistyczne opatrunki podlegają częściowej refundacji.

Rady końcowe:

- Zastąp wodę utlenioną w domowej apteczce nowszym preparatem (zapytaj farmaceutę w swojej aptece)

- Nie stosuj waty jako środka opatrunkowego

- Zawsze dbaj o czystość rany

- Preparaty do dezynfekcji (np. Octenisept) działają silniej, jeżeli spryska się nimi ranę i zostawi na kilka minut do samoistnego wyparowania. Dodatkowo można z nich robić także okłady i w ten sposób przedłużyć kontakt substancji z uszkodzoną skórą (gazik nasączony preparatem kładzie się na ranę)

- Pamiętaj, że prysznic i i przepłukanie rany bieżącą wodą jest korzystnym działaniem w trakcie gojenia (spłukuje się zanieczyszczenia związane z normalnym funkcjonowaniem w ciągu dnia – kurz, pył i przygotowuje się ranę na działanie właściwych środków dezynfekujących)

- Jeżeli gojenie rany się przedłuża albo pojawiają się objawy dodatkowe, jak gorączka, zawsze skonsultuj się z lekarzem, najlepiej z chirurgiem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa, WZJG) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego? W jaki sposób leczy się WZJG? 

 • Bronchoskopia – wskazania, przebieg, wynik badania bronchoskopowego

  Bronchoskopia to inwazyjne badanie diagnostyczne, dzięki któremu można dokonać oceny dróg oddechowych  – wykryć wiele chorób i ustalić sposób leczenia. Wskazania do endokopii tchawicy i oskrzeli to m.in. nawracające zapalenia płuc, napady kaszlu o nieustalonej przyczynie czy zmiany widoczne na zdjęciu radiologicznym wymagające pogłębienia diagnostyki. Badanie jest bezbolesne, ale nieprzyjemne.

 • Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych

  Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

 • Zespół Reye’a – przyczyny, objawy i leczenie choroby Reye’a u dzieci

  Zespół Reye’a to rzadka choroba dotykająca najczęściej dzieci w wieku 4–12 lat, której przyczyną jest przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Choroba Reye’a to ostra encefalopatia, która powoduje obrzęk mózgu i wątroby, w konsekwencji uszkodzenie układu nerwowego, a w 50 proc. przypadków nawet śmierć. Jakie są dokładne objawy zespołu Reye’a? Jak się go diagnozuje i leczy?

 • Lamblioza – jak dochodzi do zarażenia lambliami? Objawy i leczenie giardiozy

  Lamblioza (lub inaczej giardioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia, objawiająca się przede wszystkim długotrwałą biegunką. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek zjedzenia zarażonej żywności bądź wypicia skażonej wody.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

 • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

  Erytrytol to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80 proc. sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną (0 kcal) i nie jest metabolizowany przez organizm, dzięki czemu jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

 • Uretroskopia – jakie są wskazania do wziernikowania cewki moczowej i jak przebiega badanie?

  Uretroskopia to inaczej wziernikowanie cewki moczowej. Dzięki temu inwazyjnemu badaniu zdiagnozować można wiele schorzeń układu moczowo–płciowego, np. zwężenie cewki moczowej, nowotwór moczowodu czy infekcję dróg moczowych. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u urologa i które mogą być wskazaniem do wykonania uretroskopii są m. in. problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych. Jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej? Czy jest bolesne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij