O rany, co z tą raną?!
Michał Posmykiewicz

O rany, co z tą raną?!

Rana ranie nierówna – w zależności od jej rodzaju konieczne jest odpowiednie postępowanie.

Rany płytkie

Jeżeli doszło do otarcia lub płytkiego skaleczenia, zwykle nie trzeba pędzić do chirurga. Najczęściej wystarczy zdezynfekować ranę odpowiednim preparatem (np. Octenisept) i założyć plaster z opatrunkiem lub gazik i umocować go plastrem. Nigdy na rany, ani w formie opatrunku ani do przemywania, nie stosujemy waty, ponieważ jej włókna mogą pozostawać w ranie i utrudniać gojenie, a ich późniejsze usuwanie może być bolesne.

Do dezynfekcji nie stosuje się obecnie środków takich jak woda utleniona czy spirytus salicylowy, ponieważ ich działanie jest często słabsze niż preparatów nowej generacji, a do tego mogą uszkadzać zdrową skórę. Do oczyszczenia rany można też posłużyć się zwykłą wodą, szczególnie zaraz po wystąpieniu urazu, jeżeli nie mamy pod ręką niczego innego.

Oczywiście, jeżeli nie mamy ani wody, ani specjalistycznego płynu, to lepiej przemyć wodą utlenioną niż niczym. Kiedy przebywa się w czystym pomieszczeniu (np. w domu) można nie zakładać opatrunku. Stosować go należy, gdy wychodzi się poza dom, do zakurzonego pomieszczenia lub gdy części ubrania mogą podrażniać skaleczone miejsce. W przypadku pielęgnacji ran nie należy się wystrzegać wody. Można bezpiecznie wziąć prysznic nie osłaniając skaleczonego miejsca. Inaczej ma się sporawa w przypadku kąpieli, szczególnie w wolnych zbiornikach wodnych. Dowygoje nia się rany należy ją chronić przed działaniem wody, co do której mamy wątpliwości odnośnie jej czystości. Jeżeli gojenie rany się wydłuża, pojawia się ropny wyciek lub gorączka, należy zgłosić się do lekarza.

Rany głębokie

W przypadku ran głębszych – ciętych szarpanych, czy kłutych, praktycznie zawsze powinno się zgłosić do chirurga. Może zajść konieczność założenia szwów, specjalistycznego oczyszczenia rany, wyrównania brzegów, a także wdrożenia profilaktyki przeciwtężcowej. Niezgłoszenie się do lekarza w najlepszym wypadku może skutkować gorszym efektem kosmetycznym (większa blizna), ale także dłuższym gojeniem lub wystąpieniem groźnych powikłań. Chwili wizyty nie można odraczać, ponieważ już kilka godzin po urazie, rany nie można zszyć od razu. Najpierw trzeba wyciąć jej brzegi i dopiero zbliżyć szwami. W przeciwnym wypadku grozi to infekcją. Pielęgnacja po wizycie u lekarza powinna odbywać się ściśle według jego wskazówek, ale na tym etapie gojenia postępowanie jest podobne do tego w przypadku ran płytkich.

Powiązane produkty

Rany przewlekłe

Zalicza się tu głównie odleżyny i owrzodzenia, które powstają najczęściej w przebiegu choroby podstawowej (cukrzyca, niewydolność żylna, w wyniku długiego leżenia w jednej pozycji). Leczeniem tych przypadków zawsze powinien zając się specjalista mający w tym doświadczenie. Takie rany leczy się trudno i długo. Na szczęście istnieją obecnie opatrunki specjalistyczne, które przyspieszają powrót do zdrowia. Dobiera się je w zależności od tego czy rana jest sucha czy mokra, czy jest martwica tkanek czy nie i w zależności od tego, na jakim etapie jest proces gojenia. Warto pamiętać, że w niektórych chorobach te specjalistyczne opatrunki podlegają częściowej refundacji.

Rady końcowe:

- Zastąp wodę utlenioną w domowej apteczce nowszym preparatem (zapytaj farmaceutę w swojej aptece)

- Nie stosuj waty jako środka opatrunkowego

- Zawsze dbaj o czystość rany

- Preparaty do dezynfekcji (np. Octenisept) działają silniej, jeżeli spryska się nimi ranę i zostawi na kilka minut do samoistnego wyparowania. Dodatkowo można z nich robić także okłady i w ten sposób przedłużyć kontakt substancji z uszkodzoną skórą (gazik nasączony preparatem kładzie się na ranę)

- Pamiętaj, że prysznic i i przepłukanie rany bieżącą wodą jest korzystnym działaniem w trakcie gojenia (spłukuje się zanieczyszczenia związane z normalnym funkcjonowaniem w ciągu dnia – kurz, pył i przygotowuje się ranę na działanie właściwych środków dezynfekujących)

- Jeżeli gojenie rany się przedłuża albo pojawiają się objawy dodatkowe, jak gorączka, zawsze skonsultuj się z lekarzem, najlepiej z chirurgiem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

    Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

  • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

    Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

  • Pierwsza pomoc przy zawale

    Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

  • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

    Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (nawet 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

    Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

  • Zapomniane choroby zakaźne

    Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

  • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

    Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

  • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

    Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.