Torbiel jajnika - diagnostyka i leczenie
Anna Posmykiewicz

Torbiel jajnika - diagnostyka i leczenie

Czym są torbiele jajnika? Jak i dlaczego powstają? Jak rozpoznać i leczyć torbiele jajnika? W artykule odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania.

Co to jest torbiel jajnika?

Torbiel jajnika to patologiczna jama otoczona bardziej lub mniej wykształconą ścianą. Jest ona stosunkowo częstą patologią ginekologiczną. Torbiele mogą występować pojedynczo, ale mogą być również mnogie. Torbiele mogą lokalizować się na jednym lub na obydwu jajnikach jednocześnie. Najczęściej występują u kobiet miesiączkujących. Niektóre z nich mają charakter łagodny, inne mogą być złośliwe.

Przyczyny powstawania torbieli na jajnikach

Najczęstszą przyczyną powstawania torbieli jajników są zaburzenia hormonalne. W prawidłowym cyklu miesiączkowym każdej kobiety jeden z pęcherzyków Graafa (pęcherzyki jajnikowe) powiększa się, dojrzewa i pęka uwalniając komórkę jajową. Na skutek różnego rodzaju zaburzeń hormonalnych możę się zdarzyć, że pęcherzyk nie pęknie i wypełni się surowiczym płynem. W ten sposób powstaje tzw. torbiel czynnościowa.

Taka torbiel może zaniknąć w kolejnym cyklu miesiączkowym, ale może także rosnąć dalej, dając różne objawy. Do najczęstszych zalicza się:

 • zaburzenia cyklu miesiączkowego,

 • plamienia i krwawienia niezwiązane z terminem miesiączki,

 • bóle w podbrzuszu.

Torbiele dużych rozmiarów lub występujące w dużej ilości mogą być też przyczyną niepłodności.

Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Oddzielną jednostką chorobową, powstającą na skutek zaburzeń hormonalnych, jest zespół policystycznych jajników lub inaczej zespół wielotorbielowatych jajników (PCOS). Jest to jedna z częstszych przyczyn niepłodności kobiet w wieku rozrodczym.

Mechanizm jego powstawania nie został do końca wyjaśniony. Wiadomo, że ma on związek z podniesionym poziomem męskich hormonów płciowych u kobiet (androgenów), z wysokim poziomem insuliny i insulinoopornością, często zdarza się także wyższa wartość LH (hormon luteinizujący) w stosunku do hormonu FSH (hormon folikulotropowy).

Najczęstsze objawy związane z tym zespołem to:

 • zaburzenia cykli miesiączkowych,

 • niepłodność,

 • hirsutyzm (nadmierne owłosienie typu męskiego),

 • trądzik,

 • otyłość.

PCOS wymaga leczenia, które właściwe prowadzone sprawia, że kobieta może zajść w ciążę.

Jakie torbiele wyróżniamy?

Nie zawsze torbiele powstają na skutek zaburzeń hormonalnych.

 • Torbiele endometrialne (inaczej nazywane czekoladowymi), które powstają w przebiegu endometriozy. Jest to choroba, w przebiegu której błona śluzowa macicy (czyli endometrium) ulega wszczepieniu do innych narządów. Jeśli błona śluzowa znajdzie się w jajniku, to powstają w nich właśnie torbiele wypełnione krwią. Taką torbiel zwykle usuwa się operacyjnie, bowiem jej pękniecie i wylanie się krwi grozi bardzo poważnymi następstwami.
   
 • Torbiele dermatoidalne (skórzaste) - przyczyna ich powstawania nie jest do końca poznana. Mogą być one wypełnione komórkami tłuszczowymi, włosami, gruczołami potowymi czy łojowymi. Zaliczane są do łagodnych nowotworów jajnika, zazwyczaj nie złośliwieją, wymagają usunięcia.

Nie wszystkie torbiele są łagodne. Niestety zdarza się, że wykryta w przypadkowym badaniu USG torbiel ma charakter złośliwy (rak jajnika).

Jak rozpoznaje i leczy się torbiele jajników?

Torbiel można uwidocznić w badaniu usg przezpochwowym. Lekarz, który uwidoczni w takim badaniu torbiel, ocenia ją bardzo dokładnie. Określa jej wielkość, kształt, grubość ściany, nieregularność, rodzaj płynu w środku, obecność tworów litych. Na tej podstawie może określić, z jakim rodzajem torbieli mamy do czynienia. Czasami konieczne jest wykonanie biopsji torbieli.

Małe torbiele, które „nie są podejrzane” zwykle wymagają tylko systematycznej kontroli ginekologicznej.

Usunięcie jajnika

Duże torbiele lub te bardzo liczne wymagają leczenia hormonalnego. Jeśli i to nie przynosi rezultatów, wtedy torbiel należy usunąć. Jeśli są to bardzo mnogie torbiele w jednym jajniku, wtedy usuwa się cały jajnik. Nie upośledza to płodności kobiety, która nadal może zajść w ciążę - wystarczy do tego obecność jednego, zdrowego jajnika.

Torbiele można usuwać dwoma technikami operacyjnymi: tradycyjną operacją, polegająca na otworzeniu jamy brzusznej oraz metodą laparoskopową. Decyzja o wyborze właściwej metody operacji zawsze należy do lekarza prowadzącego pacjentkę.

Istnieją też bezwzględne wskazania do leczenia operacyjnego: torbiel należy koniecznie usunąć, jeśli jest wypełniona krwią i grozi pęknięciem (jak w przypadku torbieli endometrialnej), ma tak duże rozmiary, że uciska sąsiednie narządy w jamie brzusznej oraz wtedy, kiedy istnieje podejrzenie raka jajnika.

 • Torbiele zaliczają się do jednych z częstszych zmian powstających w jajnikach, zwykle są to zmiany łagodne, bezobjawowe i wymagają tylko obserwacji. Jednak czasami torbiel może być bardzo groźna i szybkie jej wykrycie może uratować życie kobiety.
 • Każda kobieta powinna zatem regularnie wykonywać usg przezpochwowe zgodnie z zaleceniami swojego ginekologa. Dzięki temu szybko można wykryć podejrzane zmiany i włączyć właściwe postępowanie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij