Dlaczego warto jeść ryby?
Ewa Gąsecka

Dlaczego warto jeść ryby?

Coraz częściej w zaleceniach zdrowego odżywiania duży nacisk kładzie się na jedzenie ryb. Gdy zapytać Polaków czy je lubią, odpowiedź zwykle jest twierdząca, podkreślany jest jednak brak dostępności świeżych ryb oraz kłopot w ich przygotowaniu. Jak poradzić sobie z tymi problemami i korzystać z dobrodziejstw jakie dają nam ryby? Dowiedz się więcej!

Ludzie którzy maja w swoim jadłospisie dużo ryb – mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego, Japończycy, Eskimosi – rzadziej zapadają na choroby układu krążenia (śmiertelność z tego powodu wynosi wśród Eskimosów 5%, Japończyków 12%, zaś w Europie i w USA 45%!). Ryby to bardzo dobre źródło pełnowartościowego białka, minerałów i witamin, ale tajemnica dobroczynnego działania na zdrowie tkwi w rodzajach tłuszczu.

 

Nie wystarczy unikać tłuszczów nasyconych...

Wiemy już, że tłuszcze nasycone zawarte w mięsie, wędlinach i tłustym nabiale powinniśmy ograniczać, wybieramy chude mięso, zastąpiliśmy smalec do smażenia na oleje roślinne. Jednak sprawa jest bardziej skomplikowana, to nie wystarczy aby uchronić się przed chorobami.

 

Kwasy omega 3 i omega 6

Wśród naturalnie występujących wielonienasyconych kwasów tłuszczowych występują dwie istotne grupy : omega 3 i omega 6. Omega 3 znajdujemy w dużych ilościach w rybach, natomiast omega 6 w tłuszczach roślinnych. Obydwa są dla nas ważne i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, ale istotna jest ich proporcja – powinna ona wynosić 1:4. Niestety w Polsce wynosi ona około 1:9, z powodu małego spożycia ryb i dużej ilości tłuszczów roślinnych używanych w przemyśle spożywczym. Więcej ryb w naszym jadłospisie mogłoby zmienić te niezdrowe proporcje.

 

Polecane dla Ciebie

Korzyści z jedzenia ryb

Kwasy omega 3 zawarte w rybach mają udowodnione działanie przeciwmiażdżycowe poprzez działanie przeciwzapalne i przeciwkrzepliwe a także dzięki obniżeniu poziomu trójglicerydów i podwyższeniu HDL czyli tak zwanego „dobrego cholesterolu”. Są doniesienia o ich działaniu przeciwalergicznym, przeciwnowotworowym i przeciwdepresyjnym. Najwięcej tych kwasów mają ryby tłuste – śledź, makrela, łosoś, sardela, sardynka.

Korzyści z jedzenia ryb są więc niezaprzeczalne. Jak poradzić sobie z problemami, których nie mają mieszkańcy wybrzeża w Hiszpanii czy Grecji, którzy bez problemu mogą kupić świeżutką rybę prosto z morza? Jeżeli nie mieszkamy tuż nad Bałtykiem, bardzo dobrym rozwiązaniem są ryby mrożone. Mają one te zaletę że od momentu złowienia do zamrożenia mija nie więcej niż 12-24 godziny. Przemysł połowowy oraz przetwórczy na całym świecie wspomagany jest od wielu już lat przez wysokowydajne systemy do tzw. szokowego, czyli szybkiego zmrażania dużych partii surowca co powoduje że ryby zachowują wszystkie walory smakowe i odżywcze. Są różne sposoby zabezpieczenia mięsa ryb przed wysychaniem – jedną z nich jest tzw. glazurowanie czyli pokrywanie go warstwą wody. Tak przetwarzane ryby są o wiele tańsze, ale bierzmy pod uwagę to, że kupując kilogram może zawierać ona nawet 400g wody a więc samej ryby jest 600g!

Jeżeli wolimy jednak świeżą rybę warto znaleźć dobry sklep gdzie jest dużo klientów oraz dowiedzieć się , w które dni są dostawy (w wielu z nich w czwartki). Wtedy możemy mieć nadzieję, że od momentu złowienia nie minęło więcej niż 3 dni.

 

Na co zwracać uwagę oceniając świeżość całej ryby?

Skrzela powinny być czerwone, oczy - wypukłe i błyszczące, skóra - przy naciśnięciu sprężysta. Nie powinna wydzielać nieprzyjemnego zapachu. Powinna być eksponowana na lodzie lub w chłodni.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lekka jak piórko. Skuteczne odchudzanie

    Nie wszyscy rozumiemy w taki sam sposób, czym jest skuteczne dieta. Czy nie powtarzamy ciągle tych samych błędów chudnąc i tyjąc na przemian? Może błąd tkwi w naszym myśleniu? Dowiedz się, jak ustrzec się porażki w odchudzaniu.

  • Dlaczego warto jeść śniadania?

    Wielu z nas ma problem ze zjedzeniem śniadania, albo przez brak czasu, albo nie mają rano apetytu. Czy można pominąć ten posiłek? Poznaj opinię dietetyka.

  • Podjadanie kontra odchudzanie

    Zdarza się, że mamy nadwagę, mimo że jemy nieduże, nietłuste, raczej zdrowe posiłki. Co jest najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy ? Przeczytaj i przeanalizuj swoje nawyki, czy nie dotyczy to także Ciebie!

  • Dlaczego tyjemy zimą?

    Wiele osób zauważa, że późna jesień i zima nie jest łatwym okresem do odchudzania. Tłumaczymy sobie, że w tym okresie mniej się ruszamy i potrzebujemy kalorii do ogrzania organizmu, stąd te 2-3 kilogramy więcej w marcu. Czy rzeczywiście taka jest rzeczywistość?

  • Czym są probiotyki i prebiotyki?

    Coraz częściej w szczególnych sytuacjach zdrowotnych lekarze zalecają nam dostarczenie organizmowi probiotyków i prebiotyków, czy to w postaci żywności je zawierającej, czy w postaci preparatów które można kupić w aptece. Co oznaczają te nazwy i jakie maja znaczenie dla zdrowia człowieka? Dowiedz się więcej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij