Jak podawać leki dziecku? Czopki, tabletki, inhalacje i syrop
Podawanie leków dziecku w trakcie choroby to w wielu przypadkach nie lada wyzwanie. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób prowadzić domowe leczenie, aby było jak najskuteczniejsze. Jak podawać dziecku tabletki oraz co zrobić, aby inhalacja była jak najbardziej efektywna?
- Jak podawać tabletki dziecku?
- Jak podawać leki w czopku dziecku?
- Jak podawać niesmaczny lek w płynie?
- Jak inhalować dziecko?
- Jak podawać dziecku krople do nosa i do oczu?
Jak podawać tabletki dziecku?
Wiele preparatów wykorzystywanych w leczeniu bądź też antybiotykoterapii dostępnych jest w aptekach w formie tabletek. Pozwala to na podanie odpowiedniej dawki leku w przystępny sposób, a sama tabletka jest najczęściej bezwonna i nie ma smaku. Warto pamiętać jednak, że samo przyjęcie leku w tej postaci może sprawić bardzo duże trudności dziecku. Połknięcie tabletki, szczególnie większych rozmiarów, może doprowadzić do zachłyśnięcia dziecka, a co za tym idzie – stanowić realne zagrożenie zdrowia i życia. Ryzyko jest tym większe, im młodsze jest dziecko. Z tego względu do 6. roku życia każdy stosowany lek doustnie powinien mieć formę syropu, a nie tabletki. Co jednak jeżeli lek, który musimy zastosować, nie jest dostępny w formie syropu? W takiej sytuacji odpowiedzi udzieli nam lekarz bądź farmaceuta, gdyż znaczna część tego typu preparatów może być podawana dziecku po wcześniejszym rozdrobnieniu tabletki i podaniu jej wraz z płynem.
Jak podawać leki w czopku dziecku?
Podawanie leków w czopku, szczególnie przeciwgorączkowych, jest bardzo dobrym rozwiązaniem zwłaszcza u małych dzieci, które gorączkują i jednocześnie odmawiają przyjmowania syropów lub też prezentują nasilone wymioty. Niestety, czopki podawane dzieciom mają z góry ustaloną zawartość leku, bez możliwości jego odpowiedniego dobrania, przez co efekt przeciwgorączkowy lub przeciwbólowy może być niewystarczający. Mimo to czopki w dalszym ciągu są powszechnie stosowane, a przez niektórych rodziców preferowane w porównaniu do syropów przeciwgorączkowych.
Przed podaniem czopka warto pamiętać, aby jego aplikacja przebiegła najdelikatniej jak to możliwe, gdyż śluzówka odbytu dziecka jest wrażliwa. W przypadku dziecka nieco starszego konieczne jest poinformowanie go, że zamierzamy zaaplikować mu czopek.
Jak podawać niesmaczny lek w płynie?
Nie jest tajemnicą, że niektóre leki w postaci syropów, zwłaszcza antybiotyki, nie zachęcają swoimi walorami smakowymi. Z tego względu dziecko po przyjęciu leku może wypluć lub zwymiotować całą zawartość. Jest to szczególnie częste, kiedy maluch gorączkuje, a co za tym idzie – może być marudny i nie chce przyjmować leków. W skrajnych przypadkach nieskutecznej podaży antybiotyku doustnie konieczna może być hospitalizacja celem leczenia dożylnego. Jeśli wiemy, że dany syrop jest niesmaczny, podstawową zasadą jest nieinformowanie dziecka, że lek, który ma otrzymać, z pewnością mu nie zasmakuje. Dzieci odczuwają różne smaki inaczej niż osoby dorosłe i to, co nie smakuje rodzicowi, może nie sprawiać problemu dziecku. Jednak kiedy mały pacjent dowie się, że podawany lek jest niesmaczny, automatycznie zniechęci się do jego przyjęcia.
W momencie podawania leku w postaci syropu ważne jest jego zdecydowane podanie. Lepiej, aby dziecko przyjęło całą zawartość za jednym razem, niż przyjmowało lek małymi porcjami – nie ryzykujemy wtedy, że dziecko w pewnym momencie zwyczajnie odmówi kontynuacji współpracy. W niektórych przypadkach po podaniu leku dziecko może wypić wodę, co również ułatwia przyjmowanie niesmacznych syropów. Najpierw warto jednak zapytać lekarza, czy w danej sytuacji takie postępowanie jest dozwolone.
Jak inhalować dziecko?
Inhalacje stanowią jedną z podstawowych form podawania leków dzieciom w trakcie infekcji zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Tym sposobem podawać można nie tylko sól fizjologiczną w celu nawilżenia dróg oddechowych, ale również glikokortykosteroidy, leki rozszerzające oskrzela, a w warunkach szpitalnych również adrenalinę przy nasilonej duszności. Szeroka dostępność różnego rodzaju inhalatorów sprzyja także możliwości wykonywania inhalacji również poza domem, np. na wyjazdach wakacyjnych.
Skuteczne inhalowanie dziecka nie jest jednak proste, gdyż wymaga od malucha pozostawania w jednym miejscu przez kilka minut, co w przypadku dzieci chorych może stanowić sporą trudność. Ważne jest, aby szanować każdą minutę skutecznej inhalacji i nie wykonywać jej na siłę, gdyż może przynieść to skutek odwrotny do zamierzonego. Niektórzy rodzice, aby wykonać skuteczną inhalację, odtwarzają dziecku różnego rodzaju bajki bądź filmy animowane na telefonie, tablecie czy też telewizorze. Choć wydaje się to stosunkowo dobrym pomysłem, gdyż pozwala na przeprowadzenie inhalacji, powinno się unikać tego typu rozwiązań ze względu na szkodliwość ekranów dla wzroku dziecka oraz ryzyko szybkiego wypracowania mechanizmów „uzależniających”, kiedy to dziecko zawsze będzie potrzebowało tego typu rozrywki, żeby przyjąć lek.
Ważnym elementem skutecznej inhalacji jest również zaklejenie otworów obecnych w masce, przez co cały proces inhalacji będzie bardziej efektywny. Należy jednak pamiętać, że taki rodzaj inhalacji może być dla dziecka trudniejszy do wykonania. Dobrze jest obserwować, czy dziecko jest w stanie wykonać pełny wdech z zaklejonymi otworami od maseczki. Konieczne jest również stosowanie leków podawanych w nebulizacji zgodnie z zaleceniami lekarza.
Jak podawać dziecku krople do nosa i do oczu?
Krople do nosa oraz do oczu stosowane są nieco rzadziej niż wcześniej wymienione preparaty, jednak również mają swoje konkretne miejsce w leczeniu dzieci. Przy podawaniu kropli warto pamiętać o tym, aby zapewnić im możliwie jak najdłuższy czas działania w miejscu, do którego zostały zaaplikowane. Przykładowo, po podaniu kropli do oczu nie należy ich przemywać, a dziecko w miarę możliwości przez chwilę powinno pozostawać w pozycji, która zapobiegnie wydostawaniu się kropli. To samo tyczy się podawania kropli do nosa w przypadku kataru dziecka, jednak konieczne jest jeszcze zadbanie o to, aby przed ich podaniem przewody nosowe były w miarę możliwości oczyszczone z zalegającej wydzieliny. Ponadto należy uważać, aby aplikator kropli do nosa nie był kierowany w przegrodę nosową, a więc należy go skierować w kierunku przeciwnym. Dobrze jest także pamiętać, że można dziecko przechylić nieco do przodu, aby krople do nosa nie spływały od razu do gardła.