Chora dziewczyna w łóżku z long COVID
Ewelina Sochacka

Nowe badanie potwierdza – długi COVID może obniżać IQ

Według nowego badania, opublikowanego w czasopiśmie „New England Journal of Medicine”, długi COVID może prowadzić do znacznego pogorszenia funkcji poznawczych równego spadkowi IQ o kilka punktów w porównaniu z osobami, które nigdy nie przeszły zakażenia koronawirusem.

  1. Long COVID a funkcje poznawcze
  2. Najgorsze wyniki u osób chorujących na początku pandemii
  3. Jak objawia się długi COVID?

Long COVID a funkcje poznawcze

Długi COVID (ang. long COVID), czyli zespół objawów utrzymujących się u osób, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2, może prowadzić do wymiernego pogorszenia funkcji poznawczych, zwłaszcza zdolności zapamiętywania, rozumowania i planowania – sugeruje nowe, duże badanie. Wykazało ono, że u chorych doświadczających tego syndromu obserwuje się spadek IQ o sześć punktów w porównaniu z osobami, które nigdy nie zostały zakażone. Natomiast w przypadku pacjentów, których stan był na tyle poważny, że wymagali hospitalizacji, deficyt pogłębił się do dziewięciu punktów.

Naukowcy z Imperial College London zaprosili do badania 800 000 dorosłych, którzy zgłosili pozytywne wyniki testu na SARS-CoV-2 lub którzy podejrzewali, że byli zakażeni, a objawy długiego COVID-u utrzymywały się u nich przez co najmniej 12 tygodni. Podzielili ich na sześć grup w zależności od dokładnego czasu trwania zakażenia. Uczestnicy zostali poproszeni o dokonanie internetowej oceny funkcji poznawczych. Testy złożone z ośmiu zadań ukończyło 112 964 osób.

Najgorsze wyniki u osób chorujących na początku pandemii

Brytyjscy badacze doszli do kilku ciekawych wniosków, mianowicie:

  • nawet osoby, u których objawy long COVID trwały przez stosunkowo krótki czas, uzyskały gorsze wyniki testów poznawczych niż osoby niezainfekowane;
  • wśród uczestników, którzy byli zakażeni koronawirusem na początku pandemii (w trakcie tzw. pierwszej fali), zaobserwowano większe spadki funkcji poznawczych – badani mieli problemy z zapamiętywaniem rzeczy, które ostatnio widzieli lub słyszeli, a także mieli pewne trudności z zadaniami wymagającymi planowania lub rozumowania;
  • znaczące kłopoty z pamięcią, uwagą czy percepcją dostrzeżono u osób z dłuższym czasem trwania choroby oraz wśród pacjentów hospitalizowanych z powodu infekcji covidowej;
  • wielokrotne zaszczepienie przeciwko COVID-19 nieznacznie zmniejszyło ryzyko osłabienia zdolności poznawczych podczas infekcji;
  • u jednej trzeciej osób zgłaszających problemy z funkcjami poznawczymi zaobserwowano ich ustąpienie po minięciu innych objawów long COVID;
  • pomimo że odnotowane obniżenie IQ było stosunkowo niewielkie, to mogło utrudniać normalne funkcjonowanie.

Badacze zauważają, że ich praca miała pewne ograniczenia – przede wszystkim poleganie na subiektywnych raportach w celu identyfikacji osób z utrzymującymi się objawami długiego COVID-u. Podkreślają także, że konieczne są dalsze badania, które pozwolą odkryć przyczynę osłabienia funkcji poznawczych u pacjentów z tym syndromem.

Powiązane produkty

Jak objawia się długi COVID?

Badania pokazują, że długi COVID występuje u około 10–20% osób zakażonych SARS-CoV-2. Światowa Organizacja Zdrowia definiuje go jako występowanie charakterystycznych objawów przez co najmniej dwa miesiące bez innego wyjaśnienia medycznego. Dotychczas zgłoszono ponad 200 różnych symptomów syndromu, wśród tych najczęściej występujących znajdują się dolegliwości takie jak:

  • uporczywe zmęczenie,
  • trudności w oddychaniu, duszności,
  • przewlekły kaszel,
  • ból w klatce piersiowej,
  • trudności z koncentracją i pamięcią (określane niekiedy jako „mgła mózgowa”),
  • bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • stany podgorączkowe, gorączka,
  • zaburzenia snu,
  • bóle brzucha,
  • biegunka,
  • bóle stawów i mięśni,
  • zaburzenia cyklu menstruacyjnego,
  • nadmierne wypadanie włosów,
  • zaburzenia lękowe, depresja.
  1. A. Hampshire i in., Cognition and Memory after Covid-19 in a Large Community Sample, „The New England Journal of Medicine” 2024, nr 390.
  2. Long COVID or Post-COVID Conditions, [online] https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/long-term-effects/index.html [dostęp:] 07.03.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij