Mózg kobiety
Barbara Bukowska

Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

  1. Płeć mózgu – czy istnieje?
  2. Mózg kobiety i mózg mężczyzny – czym się różnią?
  3. Mózgi mają płeć – co daje nam ta wiedza?

Płeć mózgu – czy istnieje?

Zespół prof. Menona z USA opracował zaawansowany model sztucznej inteligencji, któremu „pokazywano” tysiące skanów mózgu i wskazywano, które zdjęcie obrazuje organ kobiety, a które mężczyzny. Na tej podstawie AI zaczęła dostrzegać subtelne różnice we wzorcach aktywności między mózgami obu płci. Model przetestowano na skanach ponad 1500 osób w wieku 20–35 lat z Ameryki i Europy. Z 90-proc. skutecznością określał, czy analizowany obraz przedstawia mózg kobiety czy mężczyzny. Wyniki badania ukazały się w najnowszym numerze czasopisma „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America”.

Mózg kobiety i mózg mężczyzny – czym się różnią?

Model AI wskazał na istotne różnice związane z płcią w tzw. sieci stanu spoczynkowego (ang. default mode network, DMN). To obszary ulegające aktywacji, gdy mózg nie jest skupiony na konkretnym zadaniu, a myśli, niczym nieskrępowane, swobodnie sobie płyną. Naukowcy są zdania, że różnice te mogą kształtować odmienne dla płci wzorce związane z postrzeganiem dawnych doświadczeń i empatią.

W badaniu wykazano również różnice w aktywności prążkowia – struktury odpowiedzialnej za procesy uczenia się, podejmowania decyzji oraz za kontrolę nad zachowaniami powszechnie uważanymi za niepożądane. Strukturą funkcjonującą inaczej u kobiet i u mężczyzn okazał się również układ limbiczny. To właśnie ta część mózgowia reguluje stany emocjonalne, zaangażowana jest też w procesy zapamiętywania i motywacji wewnętrznej.

Powiązane produkty

Mózgi mają płeć – co daje nam ta wiedza?

Kolejnym krokiem badań będzie przetestowanie modelu na większym zestawie danych. Jeśli wstępne odkrycia zostaną potwierdzone, będzie to kamień milowy w psychiatrii i neurologii. Obszary, w których zaobserwowano różnice w aktywności, są związane z chorobami, których częstotliwość występowania między obiema płciami znacząco się różni – np. z depresją (częściej u kobiet), autyzmem, ADHD czy chorobą Parkinsona (częściej u mężczyzn).

Analizy AI mogą być niezwykle pomocne w wytłumaczeniu tych różnic.

Płeć odgrywa zasadniczą rolę w rozwoju ludzkiego mózgu, w procesie starzenia się oraz w manifestowaniu się zaburzeń psychiatrycznych i neurologicznych. Zidentyfikowanie stałych i powtarzalnych różnic pomiędzy płciami w zdrowym dorosłym mózgu to najważniejszy krok na drodze ku zrozumieniu specyficznych dla płci schorzeń

– komentuje psychiatra, prof. Vinod Menon, główny autor publikacji.

Na podstawie skonstruowanych modeli można tłumaczyć nie tylko związaną z płcią skłonność do zaburzeń neuropsychiatrycznych, ale także różnice w zachowaniu, funkcjonowaniu społecznym czy zdolnościach poznawczych.

  1. S. Ryali, Y. Zhang, C. de Los Angeles, K. Supekar, V. Menon. Deep learning models reveal replicable, generalizable, and behaviorally relevant sex differences in human functional brain organization. Proc Natl Acad Sci U S A 121(9), 2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl