Ludzie siedzący w kolejce u lekarza na korytarzu
Ewelina Sochacka

NFZ przypomina o wizycie u lekarza. Czy to skraca kolejki?

W 2023 roku NFZ wysłał 12 milionów SMS-ów, w których przypominał o terminach badań, wizytach u specjalistów czy o terminie hospitalizacji. Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia, w 2023 roku pacjenci umówili i nie zrealizowali niemal 1,3 miliona refundowanych wizyt. Czy działania NFZ pomogły skrócić kolejki, a pacjenci przestali blokować terminy, których i tak nie wykorzystują?

  1. SMS-y z przypomnieniem o wizycie – jak to działa?
  2. Które wizyty Polacy odwołują najczęściej?
  3. NFZ rusza z nową kampanią
  4. Jak długo czeka się na wizytę u lekarza?

SMS-y z przypomnieniem o wizycie – jak to działa?

NFZ od ponad trzech lat wysyła pacjentom SMS-y, które przypominają o pierwszorazowych wizytach u specjalistów m.in. kardiologii czy ortopedii, a także o zabiegach okulistycznych, kolonoskopii, badaniach obrazowych czy innych zabiegach chirurgicznych. Wiadomość zostaje wysłana na cztery dni przed planowaną wizytą. W takim przypomnieniu znajduje się informacja o danym świadczeniu, o miejscu i konkretnej dacie wizyty.

Jeśli pacjent chce odwołać spotkanie z lekarzem, w SMS-ie znajdzie także numer telefonu, dzięki któremu może to zrobić. Jest to bardzo istotny element, biorąc pod uwagę wyjątkowo często spotykany problem z dodzwonieniem się do rejestracji przychodni czy szpitala. Na to ogromne utrudnienie zwrócił uwagę także Rzecznik Praw Pacjenta. Żeby otrzymać wiadomość, należy podać swój numer telefonu podczas rejestracji.

Które wizyty Polacy odwołują najczęściej?

W ubiegłym roku najczęściej umówionymi i niezrealizowanymi wizytami były te u ortopedów i specjalistów z zakresu traumatologii narządu ruchu, a w dalszej kolejności: u kardiologów, fizjoterapeutów i endokrynologów. Co jednak najbardziej alarmujące, na liście NFZ aż 100 tysięcy zmarnowanych terminów to wizyty u onkologów.

Jak podkreślają pracownicy NFZ, tych wizyt jest wciąż za dużo, ale i tak mniej niż w latach poprzednich. Niestety, biorąc pod uwagę ogólny bilans, okazuje się, że osoby, które nie mogły dostać się do lekarza, nie zostały zbadane czy poddane leczeniu nie tylko przez limity, ale także przez nieodpowiedzialne zachowanie wielu z nas. Wszystkie te działania wydłużają kolejki i zabierają innym pacjentom szansę na wyleczenie.

Powiązane produkty

NFZ rusza z nową kampanią

Jak mawiał Antoine de Saint-Exupery: „Być człowiekiem to znaczy być odpowiedzialnym”. Z tego samego założenia wychodzi NFZ, który od 2022 roku bierze udział w kampanii społecznej „Odwołuję. Nie blokuję”. Ma to na celu edukację Polaków na temat tego, jak ważne jest ich podejście do dbania o swoje zdrowie, ale także jak istotne jest nieutrudnianie leczenia innym.

Jak długo czeka się na wizytę u lekarza?

Według danych Fundacji Watch Health Care w Polsce na wizytę u lekarza czeka się średnio 16 tygodni. Czas oczekiwania na badanie diagnostyczne to około 12 tygodni. Najdłużej trzeba czekać na wizytę u neurochirurga, chirurga naczyniowego, angiologa i endokrynologa. Długa kolejka spotka także pacjentów, którzy muszą wykonać badanie audiologiczne metodą elektrofizjologiczną oraz biopsję guzków tarczycy czy USG tego gruczołu. Najkrócej czekają mali pacjenci na wizytę u neonatologa. Względnie krótki czas oczekiwana dotyczy także wizyt u radiologów onkologicznych.

  1. Miliony SMS-ów z przypomnieniem o wizycie, [online] https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/miliony-sms-ow-z-przypomnieniem-o-wizycie,8551.html [dostęp:] 8.02.2024.
  2. Barometr WHC, Stan na wrzesień 2023 roku, Polacy w kolejkach, [online] https://drive.google.com/file/d/1-XIhZ66eiNnyRUYY5vP_Z3Vt3wrssUeL/view [dostęp:] 8.02.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij