Haker siedzi przy komputerze i dokonuje wycieku danych
Kamil Durajczyk

Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

Wyniki badań pacjentów z lat 2017-2023 w sieci

Jako pierwszy o sprawie poinformował portal zajmujący się bezpieczeństwem w sieci: Zaufana Trzecia Strona. Określił on to zdarzenie jako „jeden z najgorszych wycieków danych w historii Polski”.

Wśród danych objętych wyciekiem są informacje personalne pacjentów (w tym ich numery PESEL i adresy zamieszkania) oraz szczegóły dotyczące wyników badań laboratoryjnych. Chodzi o takie popularne badania, jak hematologia, biochemia, posiewy czy cytologia, przeprowadzane w ALAB pomiędzy 2017 a 2023 rokiem. Udostępnione dane dotyczą pacjentów z Warszawy, Łodzi i Łomianek.

Stojąca za wyciekiem grupa hakerska poinformowała, że jest to dopiero początek publikacji pozyskanych materiałów, a całość ma pojawić się w Internecie 31 grudnia – ma to mieć związek z niezapłaceniem przez ALAB żądanego okupu.

Co ważne, sieć ALAB współpracuje z wieloma przychodniami, dla których wykonuje zlecenia diagnostyczne – zatem wielu pacjentów może nie zdawać sobie sprawy, że ich dane są w posiadaniu tej konkretnej firmy.

Powiązane produkty

To może być dopiero początek

Jak dotąd ALAB nie wydało żadnego oficjalnego oświadczenia w tej sprawie, a strona laboratorium działa z problemami. Nie wiadomo jednak, czy jest to również element ataku hakerów, czy też skutek zwiększonego zainteresowania witryną wśród internautów.

Dzisiejsza sytuacja przypomina o tym, jak istotne jest bezpieczeństwo naszych danych osobistych w sieci. Warto zatem wspomnieć, że kilka dni temu rząd wprowadził bezpłatną możliwość zastrzeżenia swojego numeru PESEL w aplikacji mObywatel.

Bezpieczeństwo swoich danych można również sprawdzić na bezpiecznedane.gov.pl. Znajduje się tu zakładka Sprawdź, czy Twoje dane wyciekły z ALAB z której dowiemy się, czy nasz PESEL jest wśród ujawnionych danych.

  1. Wyniki badań medycznych kilkudziesięciu tysięcy Polek i Polaków ujawnione przez włamywaczy, [online] https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/wyniki-badan-medycznych-kilkudziesieciu-tysiecy-polakow-ujawnione-przez-wlamywaczy/ [dostęp: 27.11.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij