Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB
Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.
Wyniki badań pacjentów z lat 2017-2023 w sieci
Jako pierwszy o sprawie poinformował portal zajmujący się bezpieczeństwem w sieci: Zaufana Trzecia Strona. Określił on to zdarzenie jako „jeden z najgorszych wycieków danych w historii Polski”.
Wśród danych objętych wyciekiem są informacje personalne pacjentów (w tym ich numery PESEL i adresy zamieszkania) oraz szczegóły dotyczące wyników badań laboratoryjnych. Chodzi o takie popularne badania, jak hematologia, biochemia, posiewy czy cytologia, przeprowadzane w ALAB pomiędzy 2017 a 2023 rokiem. Udostępnione dane dotyczą pacjentów z Warszawy, Łodzi i Łomianek.
Co ważne, sieć ALAB współpracuje z wieloma przychodniami, dla których wykonuje zlecenia diagnostyczne – zatem wielu pacjentów może nie zdawać sobie sprawy, że ich dane są w posiadaniu tej konkretnej firmy.
To może być dopiero początek
Jak dotąd ALAB nie wydało żadnego oficjalnego oświadczenia w tej sprawie, a strona laboratorium działa z problemami. Nie wiadomo jednak, czy jest to również element ataku hakerów, czy też skutek zwiększonego zainteresowania witryną wśród internautów.
Dzisiejsza sytuacja przypomina o tym, jak istotne jest bezpieczeństwo naszych danych osobistych w sieci. Warto zatem wspomnieć, że kilka dni temu rząd wprowadził bezpłatną możliwość zastrzeżenia swojego numeru PESEL w aplikacji mObywatel.
Bezpieczeństwo swoich danych można również sprawdzić na bezpiecznedane.gov.pl. Znajduje się tu zakładka Sprawdź, czy Twoje dane wyciekły z ALAB z której dowiemy się, czy nasz PESEL jest wśród ujawnionych danych.