Męzczyzna za kratkami
Weronika Grzywna

Hybristofilia – na czym polega pociąg do przestępców?

Hybristofilia to parafilia, która charakteryzuje się odczuwaniem pociągu seksualnego do przestępców. Na pewno przynajmniej raz w życiu słyszeliśmy nazwiska, takie jak Ted Bundy, Jeffrey Dahmer czy Richard Ramirez. Wszyscy z nich byli seryjnymi mordercami, którzy mimo wyroku śmierci mieli całą rzeszę „fanek”. Jakie są objawy hybristofilii? Dlaczego niektórzy kochają ludzi, którzy są przestępcami?

Hybristofilia – co to jest?

Hybristofilia to parafilia, która objawia się odczuwaniem pociągu seksualnego do morderców, gwałcicieli lub innych przestępców skazanych bardzo często na karę dożywotniego pozbawienia wolności lub na karę śmierci. Zjawisko to często opisywane jest także jako syndrom Bonnie i Clyde’a od imion jednych z popularnych przestępców. Zakłada się, że na hybristofilię częściej cierpią kobiety niż mężczyźni, głównie ok. 30. lub 40. roku życia.

Należy jednak pamiętać, że hybristofilia oficjalnie nie jest zaburzeniem psychicznym zdefiniowanym w obowiązujących klasyfikacjach. Niemniej jednak od wielu lat psychologowie oraz psychiatrzy opisują zjawisko hybristofilii, która bardzo często obserwowana jest w przypadku tzw. medialnych morderców.

Warto również wspomnieć o tym, że nie wszystkie kobiety dotknięte hybristofilią uważają swoich partnerów za winnych. Niektóre wierzą w ich zbrodnie, z kolei inne nawet pomimo niezbitych dowodów żyją w przekonaniu, że mężczyzna pozostaje niewinny.

Hybristofilia – przyczyny

Hybristofilia to parafilia, która nie została jeszcze wystarczająco dobrze przebadana i poznana. Niektórzy naukowcy podjęli jednak próbę wyjaśnienia tego, dlaczego kobiety cierpią na hybristofilię. Psycholog sądowy Katherine Ramsland stworzyła listę powodów, dla których kobiety spotykały się z seryjnymi mordercami lub ich poślubiły:

 1. Przekonanie o tym, że mogą zmienić przestępcę.
 2. Widzenie w przestępcy dziecka i pielęgnowanie tej części jego osobowości.
 3. Chęć zwrócenia na siebie uwagi publicznej.
 4. Chęć spełnienia fantazji tzw. „idealnego mężczyzny”. Kobiety wiedzą, gdzie jest mężczyzna (w tym przypadku w więzieniu), wiedzą, że ich nie zdradza i myśli tylko o nich.
 5. Niemożność znalezienia partnera w inny sposób.
 6. Niewyjaśniona chęć bycia w związku, którego nie można „skonsumować” w tradycyjny sposób.

Próbę wyjaśnienia przyczyn hybristofilii podjęła także Sheila Isenberg w swojej książce pt. „Kobiety, które kochają mężczyzn, którzy zabijają”. Autorka książki przebadała kobiety, które wzięły ślub z seryjnymi mordercami. Na podstawie wywiadów doszła do wniosku, że większość z tych kobiet miała trudne dzieciństwo lub była ofiarami nadużyć seksualnych czy przemocy innego rodzaju.

Sheila Isenberg jest również zdania, że kobiety te szukają mężczyzn, których mogą kontrolować. Jeżeli ich partner przebywa w więzieniu, będzie to wówczas bardzo proste.

Sprawdź, czym jest kompleks Elektry na DOZ.pl

Co ciekawe, niektórzy naukowcy wskazują także na przyczyny biologiczne. Po przebadaniu orangutanów okazało się bowiem, że samice preferują większych, głośniejszych i bardziej agresywnych samców, co może poniekąd wyjaśniać, dlaczego przestępcy wydają się kobietom atrakcyjni.

Powiązane produkty

Czy hybristofilię można wyleczyć?

Ze względu na to, że hybristofilia nie jest dobrze przebadanym zjawiskiem, nie istnieje żaden konkretny sposób jej leczenia. Hybristofilia może wymagać m.in. psychoterapii poznawczo-behawioralnej, która polega na identyfikacji pojawiających się myśli i ich modyfikacji. W leczeniu hybristofilii niekiedy wykorzystywana jest także terapia grupowa lub leczenie farmakologiczne. Wszystko zależy jednak od konkretnego przypadku i zachowania osoby cierpiącej na ten rodzaj parafilii.

Hybristofilia – znane przykłady ze świata

Na przestrzeni lat udało się zaobserwować wiele przypadków hybristofilii. Wśród najbardziej znanych wymienia się m.in. postać Teda Bundy’ego, seryjnego mordercy, gwałciciela oraz nekrofila, który przyznał się do 30 zabójstw. Jego proces sądowy był pierwszym w historii transmitowanym procesem, stąd Ted Bundy stał się medialnym mordercą. W trakcie swojego pobytu w więzieniu dostawał nawet 200 listów miłosnych dziennie od różnych kobiet. Ted Bundy był również w związku małżeńskim z Carole Ann Boone, która pomimo toczącego się procesu wierzyła w jego niewinność. Nawet kiedy został skazany na śmierć, kobieta przeprowadziła się bliżej więzienia, by móc jak najczęściej odwiedzać swojego męża. Dopiero gdy Ted Bundy miał pójść na układ i podać miejsca, w których ukrył zwłoki zabitych osób, Boone zrozumiała, że jest winny i odeszła od niego.

Kolejny przypadek hybristofilii związany jest z postacią Richarda Ramireza – gwałciciela i mordercy. Podczas swojego pobytu w więzieniu Ramirez ożenił się z Doreen Lioy. Kobieta zaczęła bowiem pisać do niego listy miłosne, gdy ten przebywał w więzieniu. Ostatecznie okazało się, że Ramirez miał spore grono „fanek”. Zauroczona nim była nawet członkini ławy przysięgłych, która wysłała mu... babeczkę z napisem „Love You”, czyli „Kocham Cię”.

Hybristofilia a paranoja indukowana

W paranoi indukowanej mamy do czynienia z dwiema osobami: paranoikiem oraz jego partnerem, który na skutek relacji z paranoikiem zaczyna odczuwać te same objawy psychotyczne, co paranoik. To, co odróżnia więc hybristofilię od paranoi indukowanej to to, że partnerzy morderców nie stają się mordercami. Zazwyczaj są to przeciętne osoby, które nigdy wcześniej nie miały problemów z prawem.

 1. Pasquarelli, D., Mastronardi, V. M., & Calderaro, M. (2021). Hybristophilia: "cause mama I’m in love with a criminal". Rivista Di Psicopatologia Forense, Medicina Legale, Criminologia, 26(1-2-3).
 2. Pettigrew, M. (2019). Aggressive hybristophilia in men and the affect of a female serial killer. Journal of Forensic Psychiatry and Psychology 30(3):1-10.
 3. Bonn, S. (2014). Why We Love Serial Killers: The Curious Appeal of the World's Most Savage. New York.
 4. Hybristophilia, [online] https://criminalminds.fandom.com/wiki/Hybristophilia [dostęp: 1.07.2023].
 5. Ramsland, K. Women Who Love Serial Killers, [online] https://www.psychologytoday.com/us/blog/shadow-boxing/201204/women-who-love-serial-killers [dostęp: 1.07.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

  Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

 • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

  Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

 • Dyskryminacja w pracy ze względu na zdrowie, w tym zdrowie psychiczne

  Dyskryminacja w miejscu pracy jest problemem, który dotyka wiele osób w całej Polsce. Jedną z indywidualnych cech każdego człowieka, na podstawie której można spotkać się z dyskryminacją, jest zdrowie, w tym zdrowie psychiczne.

 • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

  Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

 • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

  Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

 • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą?

  Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

 • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

  Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

 • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

  Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij