Mężczyzna ziewa zaraźliwie w biurze
Natalia Bień

Czy ziewanie jest zaraźliwe?

Siedzimy na ważnym zebraniu, a ktoś z kierownictwa firmy omawia strategię sprzedaży. Pomimo nieprzespanej nocy staramy się sprawiać wrażenie zainteresowanych tematem wystąpienia, gdy nagle pojawia się ochota na ziewanie, której nie możemy się oprzeć. Najpierw próbujemy powstrzymać ziewanie, ale jest to praktycznie niemożliwe. Inni, patrząc na nas ziewających, sami zaczynają ziewać i tak powstaje reakcja łańcuchowa prowadząca do tego, że ostatecznie prawie wszyscy uczestnicy zebrania ziewają. Dlaczego tak się dzieje i co jest przyczyną zaraźliwego ziewania?
 1. Dlaczego człowiek ziewa?
 2. Jak przebiega proces ziewania?
 3. Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?
 4. Czy zawsze ziewanie jest korzystne dla zdrowia?

Dlaczego człowiek ziewa?

Istnieje wiele teorii dotyczących przyczyny ziewania, ale nadal nie udało się określić, która jest najbardziej prawdopodobna. Najstarsza teoria pochodzi od ojca medycyny – Hipokratesa. Twierdził on, że ziewanie wypędza z płuc złe powietrze i może pojawić się o każdej porze dnia. Pogląd ten został rozwinięty w naszych czasach przez naukowców, którzy stwierdzili, że najczęściej występuje ziewanie poranne i wieczorne. Ziewanie jest sygnałem wysyłanym przez nasze ciało, że nastąpi przejście z fazy czuwania do fazy aktywności lub na odwrót. Wieczorne ziewanie ma za zadanie przygotować organizm do przejścia z fazy codziennej aktywności do fazy snu, powodując ogólne uspokojenie oddechu (zmniejszenie liczby i objętości oddechów).

Poranne ziewanie służy przejściu z fazy bezruchu do fazy wzmożonej aktywności. W jego wyniku dochodzi do przyspieszenia krążenia i wzrostu ciśnienia tętniczego, dzięki czemu wszystkie narządy naszego ciała są lepiej dotlenione oraz gotowe do pracy w ciągu dnia. Dodatkowo krew szybciej dopływa do mózgu i pobudza go do zwiększenia swojej aktywności z samego rana. Ale w jaki sposób można wytłumaczyć ziewanie w ciągu dnia?

W trakcie dnia dochodzi do spłycenia naszego oddechu, na przykład gdy jesteśmy spięci czy prowadzimy trudną rozmowę. Konsekwencją tego jest niedotlenienie tkanek w wyniku dostarczania niedostatecznej ilości tlenu przez płuca. Nasz organizm, żeby się przed tym bronić, wywołuje odruch ziewania, który ma za zadanie zwiększyć ilość dostarczanego tlenu do organizmu. Kiedy następuje głęboki wdech, rośnie ciśnienie tętnicze oraz częstość pracy serca, krew zaczyna szybciej krążyć, dzięki czemu nasz mózg jest lepiej ukrwiony.

Amerykański psycholog prof. Andrew Gallup (State University of New York) przeprowadził badania, które wykazały, że ziewanie służy jako mechanizm schładzający temperaturę mózgu. Głęboki wdech powoduje dopływ tlenu do mózgu, wymusza szybszy obieg krwi, która dociera do mózgu oraz powoduje spadek jego temperatury. Na poparcie tej hipotezy może wskazywać fakt, że najczęściej ziewamy wieczorem, kiedy nasz mózg jest „przegrzany” po całodziennej pracy. Popularna jest też hipoteza mówiąca o tym, że ziewanie wykształciło się w trakcie naszej ewolucji w celu synchronizacji życia w stadzie.

Jak przebiega proces ziewania?

Przebiegiem procesu ziewania steruje podwzgórze – struktura w naszym mózgu stanowiąca część układu hormonalnego organizmu. Podwzgórze wytwarza szereg hormonów – między innymi oksytocynę, dopaminę, hormon adrenokortykotropowy (ACTH). Uczeni uważają, że niedobór dopaminy i nadmiar ACTH powoduje ziewanie. Trwa ono zazwyczaj około 6 sekund. Polega na niezależnym od naszej woli szerokim otwarciu ust, poszerzeniu nozdrzy, głębokim wdechu, krótkim bezdechu oraz długim wydechu. Powoduje to dostarczenie dużej ilości tlenu, zwiększenie wydzielania płynów ustrojowych (łez, śluzu w jamie nosowej oraz oskrzelach), rozszerzenie oskrzeli oraz wzmocnienie układu krążenia.

Powiązane produkty

Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?

Wiemy już, jak przebiega proces ziewania. Teraz spróbujmy znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego ziewanie jest zaraźliwe. Naukowcy nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, a jedynie stawiają różne hipotezy. Profesor Andrew Gallup, opierając się na badaniu zwierząt, uważa, że zaraźliwe ziewanie jest charakterystyczne dla gatunków stadnych, takich jak psy, małpy czy ludzie.

W toku ewolucji wykształciła się ta zdolność przynosząca korzyści ewolucyjne dla danego gatunku w chwili zagrożenia. Kiedy jeden osobnik zaczyna ziewać, bo spadł poziom jego czujności, inne osobniki w stadzie również zaczynają ziewać. Dzięki temu wszystkie osobniki, które ziewają, mają skrócony czas reakcji i podwyższony stopień gotowości do odpowiedzi na ewentualne zagrożenie. Ziewanie może być sposobem na zwiększenie czujności całego stada i lepszą koordynację jego działań.

Co prawda już od dawna nie biegamy po sawannach, ale nabyte ewolucyjnie zdolności pozostały z nami i potrafią się ujawnić w najmniej spodziewanym momencie. Mimo że jest to zjawisko natury biologicznej, niezależne od naszej woli, spróbujmy się wytłumaczyć z ziewania w towarzystwie. W najlepszym razie zostaniemy uznani za źle wychowanych, a w gorszym – za znudzonych towarzystwem znajomych czy współpracowników.

Zaraźliwość ziewania jest wynikiem uaktywnienia się neuronów lustrzanych, które pozwalają odczytywać i naśladować komunikaty niewerbalne innych ludzi. Dzięki nim jesteśmy w stanie automatycznie rejestrować zachowanie innych, a następnie je naśladować. Pozwala nam to lepiej zrozumieć daną osobę i umożliwia przeżywanie z nią empatii, która ułatwia nawiązywanie kontaktów międzyludzkich. Kiedy dana osoba się uśmiechnie, my odpowiadamy takim samym uśmiechem. Z kolei kiedy zacznie ziewać, my robimy automatycznie to samo w poczuciu wzajemnej więzi. W ten oto sposób zaraźliwe ziewanie rozprzestrzenia się błyskawicznie.

Co ciekawe, im bliższe mamy relacje z ziewającą osobą, tym większa szansa, że zarazimy się od niej ziewaniem.

Czy ziewanie zawsze jest korzystne dla zdrowia?

Ziewanie pobudza nasz organizm do pracy, jest relaksujące i wprowadza nas w dobry humor. Niestety nadmierne ziewanie może być też objawem choroby. Nasilone ziewanie pojawia się w przypadku zaburzeń na tle nerwowym czy depresji  psychicznej. Wiele osób cierpiących na problemy ze snem, bezsenność oraz bezdech senny ma również nasilone objawy ziewania. Podobnie jak chorzy z zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego czy podwyższonym ciśnieniem. Częste ziewanie może być też objawem jednego z rodzajów padaczki. Pamiętajmy o tym, żeby nie bagatelizować częstego ziewania, jednak w większości przypadków ziewamy często, gdy jesteśmy po prostu zmęczeni i z niecierpliwością czekamy na upragniony wypoczynek lub urlop.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból biodra – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu stawu biodrowego. Ćwiczenia na biodra

  Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach. Część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

 • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

 • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

  Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by jej dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

 • Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja bólu w nadgarstku

  Ból nadgarstka to przypadłość, która może pojawiać się u ludzi w każdym wieku. Względnie duża ruchomość oraz lokalizacja przebiegu nerwów i ścięgien sprawia, że bolący nadgarstek może często upośledzać pracę dystalnej części kończyny górnej. Co oznacza ból nadgarstka i kciuka czy ból nadgarstka i łokcia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

 • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

  Reumatyzm to potoczna nazwa grupy schorzeń o podłożu zapalnym, która obejmuje choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

 • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

  Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

 • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

  Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

 • Zespół jelita drażliwego (IBS) — przyczyny, objawy, dieta i leczenie

  Zespół jelita drażliwego (IBS, ang. irritable bowel syndrome) jest jednym z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często występują również inne objawy, takie jak uczucie niepełnego wypróżnienia czy wodnisty stolec. Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są dokładnie znane. Jednym z czynników ryzyka jest stres, ale również dieta i styl życia. Leczenie IBS zależy od indywidualnych objawów i zwykle składa się z terapii farmakologicznej, zmiany stylu życia i diety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij