KTO MA WIEDZIEĆ… czy w Polsce istnieje edukacja seksualna?
TOSIA Z WDŻ DLA ZAAWANSOWANYCH

KTO MA WIEDZIEĆ… czy w Polsce istnieje edukacja seksualna?

Informacji o seksie wielu młodych ludzi poszukuje samodzielnie w Internecie. Tymczasem głównym źródłem rzetelnej wiedzy powinna być szkoła i dobrze przygotowana kadra prowadząca zajęcia wychowania do życia w rodzinie. Oprócz szkół ciężar rozmów z młodymi ludźmi na temat seksu powinni wziąć na siebie rodzice. Tylko czy jako dorośli wiemy, jak rozmawiać i jak przekazywać niezbędną wiedzę?

KTO MA WIEDZIEĆ… czy w Polsce istnieje edukacja seksualna?

W ramach researchu postanowiłam zadać to tytułowe pytanie chatowi GPT. Co odpowiedział? „W Polsce edukacja seksualna jest obecna w programie nauczania szkół, ale poziom i zakres jej prowadzenia jest kwestią dyskusyjną. W Polsce edukacja seksualna jest prowadzona w szkołach, ale zakres i jakość tego nauczania jest bardzo zróżnicowany. (…) Warto jednak zaznaczyć, że w Polsce nadal istnieją kontrowersje wokół edukacji seksualnej, a jej wprowadzenie jest kwestią debaty publicznej. Niektóre grupy społeczne i polityczne sprzeciwiają się prowadzeniu zajęć z edukacji seksualnej w szkołach, uważając je za nieodpowiednie lub sprzeczne z ich wartościami”.

To fragment wypowiedzi czatu, ten najtrafniejszy, ale muszę przyznać, że jest bardziej zniuansowany niż wiele artykułów pisanych przez ludzi. No cóż, czat nie potrzebuje tworzyć clickbaitów i szokujących nagłówków.

Czy wiesz wszystko o antykoncepcji bez recepty? Czy wiesz, które środki można kupić bez recepty?

No to jak to jest z tą edukacją seksualną – jest czy nie ma?

To zależy jaka i gdzie. Edukacja seksualna powinna zaczynać się w domu. Fundacja SexedPL podaje, że 81 proc. rodziców chciałoby dowiedzieć się więcej o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o seksualności, a 45 proc. przyznaje, że nie wie, ile dziecko w danym wieku powinno wiedzieć. Oczywiście to nie znaczy, że ci wszyscy rodzice zupełnie nie zajmują się rozwojem seksualnym swoich dzieci. Można chcieć wiedzieć więcej i czuć, że nie do końca wiemy, co i jak, ale nadal przekazywać potrzebną wiedzę i rozmawiać na różnorodne tematy.

Z mojego doświadczenia wynika, że coraz większa grupa rodziców szuka informacji na temat tego, jak wspierać swoje dziecko w tym zakresie. Niestety nadal nie powiedziałabym, że edukacja wynoszona z domów jest wystarczająca. Jest też z oczywistych względów bardzo różnorodna, często niepełna czy zawierająca mity lub przekonania podane jako fakty.

Powiązane produkty

Nauczanie w szkole – WDŻ

Dlatego edukacja seksualna powinna odbywać się także systemowo – w szkole. No i mamy taki przedmiot: wychowanie do życia w rodzinie, ale sporo z nim kłopotów. Nie każda szkoła go realizuje, można być z niego zwolnionym, nie ma z niego ocen i nie jest traktowany poważnie, nie zawsze osoba prowadząca wzbudza zaufanie i przekazuje rzetelną wiedzę, a program tego przedmiotu nie jest zgodny z kompleksowym modelem edukacji seksualnej zalecanym przez Światową Organizację Zdrowia. Jak wiele rzeczy w polskiej szkole – poziom tych lekcji bardzo zależy od konkretnej placówki, a dokładniej od dwóch rzeczy. Od tego, czy osoba ucząca będzie na tyle zaangażowana, żeby wyszukiwać i wymyślać dodatkowe materiały i scenariusze, oraz od tego, czy będzie miała poparcie dyrekcji w tym, żeby prowadzić te zajęcia tak, aby odpowiadały na realne potrzeby młodzieży.

Czy wiesz, że część wkładek wewnątrzmacicznych dostępnych jest bez recepty? Sprawdź też ofertę innych środków antykoncepcyjnych – prezerwatyw.

W całym tym układzie nauczyciele i nauczycielki też są w nie najlepszym położeniu. Efekt jest taki, że co prawda w niektórych szkołach odbywa się fajna, rzetelna edukacja seksualna, ale niestety są one w zdecydowanej mniejszości, a duża część osób wychodzi z tych lekcji znudzona lub zła z powodu niekompetencji osoby uczącej. Jeśli czytają nas osoby, które chodzą do szkoły albo mają dzieci w szkołach – proście o spotkanie z prowadzącymi, pytajcie o program i treści nauczania, a jeśli nie macie pewności, to po prostu sprawdzajcie, jak wyglądają te zajęcia. Jakby co, to można być z nich wypisanym w każdym momencie roku szkolnego.

Edukacja w Internecie

Kolejnym miejscem, w którym możemy szukać edukacji seksualnej, jest podstawowe źródło informacji w dzisiejszych czasach, czyli Internet. I oczywiście znajdziemy w nim wiele materiałów związanych z seksualnością. Różnej jakości, jak to ze wszystkim w Internecie bywa, ale można się z nich naprawdę dużo nauczyć. Warto szukać rzetelnych źródeł i porównywać informacje między nimi, sprawdzać, czy odpowiedź zgadza się z naszymi przekonaniami i dotychczasową wiedzą, a w razie czego – szukać bezpośredniej pomocy specjalistycznej. No i są też książki. Znów – różnej jakości, ale jest ich coraz więcej i tych dobrych też jest coraz większy wybór. Tak samo zresztą jak z filmami i serialami.

Wszystko, co musisz wiedzieć o nowoczesnych formach antykoncepcji, znajdziesz tutaj.

Wiele informacji, które dotyczą naszej seksualności, znajduje się w reklamach, na billboardach czy w gazetach. Mają ogromne zasięgi i zazwyczaj bardzo okrojony, a czasem wręcz szkodliwy przekaz. Tym bardziej szkodliwy, że często pasujący do różnych mitów i błędnych przekonań – chcąc coś sprzedać, wpasowują się w powszechne opinie, nie zważając na rzetelność i możliwe skutki. I tym bardziej szkodliwy, że często podany nie wprost. Warto na to uważać.

No więc, jak to jest z tą edukacją seksualną – jest czy nie ma? No właśnie – zależy gdzie i jaka. Trochę jej jest. Coraz więcej. Ale nadal za mało. Tej rzetelnej nadal trzeba szukać, a to nie zawsze łatwe. I nadal nie ma jej tam, gdzie najbardziej jej brakuje, czyli w szkole. Ale zmiany dzieją się na naszych oczach!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij