Przodozgryz – co to za wada, jak wygląda, jakie są przyczyny
Barbara Chmielewska

Przodozgryz – co to za wada, jak wygląda, jakie są przyczyny

Przodozgryz jest wadą zgryzu, której elementem charakterystycznym jest ustawienie dolnych zębów przed górnymi. Przodozgryz może być uwarunkowany genetycznie lub powstać na skutek zaburzeń czynnościowych. Leczeniu poddaje się zarówno dzieci, jak i dorosłych. Służą do tego specjalne aparaty stałe i zewnątrzustne. W przypadku najmłodszych pacjentów niezbędne jest wsparcie logopedyczne.

Czym jest przodozgryz?

Przodozgryz należy do wad zgryzu klasy III według Angle’a, czyli tzw. wad doprzednich. Są one spowodowane nadmiernym wzrostem żuchwy, niedorozwojem szczęki lub obiema nieprawidłowościami jednocześnie. Jego cechą charakterystyczną jest odwrotny nagryz zębów przednich – zęby dolne ustawione są przed górnymi.

U niektórych pacjentów, gdy doszło do kompensacyjnego przechylenia siekaczy dolnych w stronę języka, przodozgryz może być widoczny tylko w rysach twarzy i na zdjęciu rentgenowskim, które uwidacznia relacje szkieletowe. Na twarzy widoczne jest wygładzenie bruzdy wargowo-bródkowej oraz wysunięcie brody i wargi dolnej, tzw. profil wklęsły.

Jakie są rodzaje przodozgryzu?

Przodozgryz może być:

  • częściowy – dochodzi do wysunięcia przedniego odcinka dolnego łuku zębowego przy prawidłowych kontaktach zębów bocznych,
  • całkowity – wysunięty jest cały łuk dolny, co powoduje nieprawidłowe kontakty także w obrębie zębów bocznych,
  • rzekomy – problemem jest zahamowanie doprzedniego wzrostu szczęki, co powoduje pozorne wysunięcie dolnego łuku.

Ponadto do wad kl. III zalicza się przodożuchwie – czynnościowe (wysunięcie żuchwy do przodu przy jej prawidłowej budowie) i morfologiczne (progenia, wydłużenie żuchwy).

Przodozgryz u dziecka – przyczyny, wiek, wady rozwojowe

Badania przeprowadzone w Polsce wykazały, że wady zgryzu występują u 40–70 proc. przedszkolaków oraz u ponad 60 proc. dzieci w wieku szkolnym. Wady doprzednie nie występują często – stanowią zaledwie kilka procent.

Przodozgryz może być uwarunkowany genetycznie lub powstać na skutek zaburzeń czynnościowych. Częstą przyczyną przodozgryzu jest obniżona pozycja języka. Może to mieć miejsce np. u dzieci z powiększonymi migdałkami i mającymi trudność w oddychaniu nosem. W przypadku wadliwego położenia na dnie jamy ustnej zamiast na podniebieniu język powiększa się i modeluje rozwój żuchwy, prowadząc do jej dominacji względem szczęki.

Innym powodem powstawania wad klasy III może być nieprawidłowy tor wyrzynania zębów, prowadzący do czynnościowego doprzedniego przemieszczenia żuchwy. W tym przypadku kluczowa jest szybka interwencja ortodontyczna.

Najlepszym czasem do rozpoczęcia leczenia tej grupy wad jest okres uzębienia mieszanego (przed skokiem wzrostowym). Można wówczas wpływać na prawidłowy rozwój szczęki i żuchwy oraz ich wzajemne relacje.

Zastosowanie znajdują aparaty prowadzące do rozszerzenia szczęki (np. płytki ze śrubą hyrax) w połączeniu z aparatami zewnątrzustnymi, np. maską twarzową.

Powiązane produkty

Przodozgryz – jaki aparat? Jak się leczy?

Leczenie pacjentów dorosłych z wadami doprzednimi możliwe jest w dwojaki sposób – poprzez wykonanie operacji ortognatycznej lub zastosowanie tzw. leczenia kompensacyjnego.

Część pacjentów, z obawy przed samą operacją i możliwymi powikłaniami, rezygnuje z uzyskania spektakularnych zmian w rysach twarzy i decyduje się na leczenie nieoperacyjne. Może ono przebiegać różnie w zależności od stopnia nasilenia wady i oczekiwań pacjenta. U osób dorosłych po leczeniu nieoperacyjnym nie można spodziewać się istotnych zmian szkieletowych, ale w przypadku czynnościowego wysunięcia żuchwy możliwe jest jej cofnięcie i rotacja, co wraz z innymi zmianami uzyskanymi dzięki działaniu aparatów poprawia rysy twarzy.

Poznaj asortyment past i szczoteczek dla osób noszących aparaty ortodontyczne.

W leczeniu wad doprzednich zastosowanie mają m.in. aparat Hassa, maska twarzowa i aparaty stałe. U niektórych pacjentów lekarz może zaproponować usunięcie dwóch zębów w żuchwie celem uzyskania miejsca na cofnięcie łuku dolnego i zlikwidowanie odwrotnego nagryzu.

Przodozgryz – jakie ćwiczenia?

Każde dziecko z wadą doprzednią powinno być skierowane na konsultację logopedyczną. Ćwiczenia zlecone przez logopedę są ważnym elementem terapii – przygotowują pacjenta do leczenia ortodontycznego, ułatwiają je oraz pomagają zapobiegać nawrotom wady. W przypadku istnienia jakichkolwiek nieprawidłowości czynnościowych ćwiczenia logopedyczne pomagają je zmniejszyć lub wyeliminować.

Logopeda dobiera sposób pracy dla każdego pacjenta indywidualnie, we współpracy z ortodontą. Wśród ćwiczeń na przodozgryz można wymienić m.in. cofanie żuchwy, naukę prawidłowego połykania czy pionizacji języka. Sposób pracy z pacjentem może się zmieniać wraz z postępem leczenia. Spotkania z logopedą odbywają się zwykle raz w tygodniu.

Masz problem z zaciskaniem zębów? Przeczytaj więcej.

Zabieg, operacja na przodozgryz

Pacjenci z najbardziej nasilonymi wadami szkieletowymi klasy III wymagają leczenia ortodontyczno-chirurgicznego. Zabieg ma na celu korektę kości szczęki i/lub żuchwy (tzw. operacja ortognatyczna – jedno- lub dwuszczękowa). Daje on najlepsze efekty estetyczne i funkcjonalne – przywrócenie prawidłowego żucia, połykania, oddychania i mowy. Pierwszym etapem jest założenie aparatu stałego celem dopasowania do siebie łuków zębowych i odpowiedniego ustawienia zębów. Następnie wykonuje się zabieg chirurgiczny, który przywraca właściwe proporcje szczęki i żuchwy oraz ich położenie względem siebie. Najczęściej jest to operacja dwuszczękowa.

Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Kości są korygowane, a następnie stabilizowane w nowej pozycji za pomocą śrub bikortykalnych. Bezpośrednio po operacji konieczne jest sztywne unieruchomienie międzyszczękowe. Następnie przez kilka tygodni pacjent nosi wyciągi elastyczne celem stabilizacji zgryzu. Po okresie rehabilitacji może zaistnieć potrzeba korekty ortodontycznej.

  1. Downarowicz P., Drohomyretska M., Wada szkieletowa klasy III. Etiologia, diagnostyka, leczenie, Magazyn Stomatologiczny, 2011, 12.
  2. Kuc-Michalska M., Długoterminowa obserwacja pacjentów z III klasą szkieletową leczonych ortopedyczno/ortodontycznym protokołem leczniczym, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/320011847_Dlugoterminowa_obserwacja_pacjentow_z_III_klasa_szkieletowa_leczonych_ortopedycznoortodontycznym_protokolem_leczniczym [dostęp:] 05.04.2023.
  3. Drzewiecka M., Współpraca ortodonty i logopedy w terapii wad zgryzu, Magazyn Stomatologiczny [online] https://www.magazyn-stomatologiczny.pl/a4456/Wspolpraca-ortodonty-i-logopedy-w-terapii-wad-zgryzu-.html/ [dostęp:] 05.04.2023.
  4. Downarowicz P., Mikulewicz M., Strzałkowska A., Pawlak W., Obustronne strzałkowe oraz skośne rozszczepienie gałęzi i trzonu żuchwy jako metody leczenia chirurgicznego III klasy szkieletowej – przegląd piśmiennictwa i opis przypadku, Dent. Med. Probl, 2009, 46.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.