Przodozgryz – co to za wada, jak wygląda, jakie są przyczyny
Barbara Chmielewska

Przodozgryz – co to za wada, jak wygląda, jakie są przyczyny

Przodozgryz jest wadą zgryzu, której elementem charakterystycznym jest ustawienie dolnych zębów przed górnymi. Przodozgryz może być uwarunkowany genetycznie lub powstać na skutek zaburzeń czynnościowych. Leczeniu poddaje się zarówno dzieci, jak i dorosłych. Służą do tego specjalne aparaty stałe i zewnątrzustne. W przypadku najmłodszych pacjentów niezbędne jest wsparcie logopedyczne.

Czym jest przodozgryz?

Przodozgryz należy do wad zgryzu klasy III według Angle’a, czyli tzw. wad doprzednich. Są one spowodowane nadmiernym wzrostem żuchwy, niedorozwojem szczęki lub obiema nieprawidłowościami jednocześnie. Jego cechą charakterystyczną jest odwrotny nagryz zębów przednich – zęby dolne ustawione są przed górnymi.

U niektórych pacjentów, gdy doszło do kompensacyjnego przechylenia siekaczy dolnych w stronę języka, przodozgryz może być widoczny tylko w rysach twarzy i na zdjęciu rentgenowskim, które uwidacznia relacje szkieletowe. Na twarzy widoczne jest wygładzenie bruzdy wargowo-bródkowej oraz wysunięcie brody i wargi dolnej, tzw. profil wklęsły.

Jakie są rodzaje przodozgryzu?

Przodozgryz może być:

 • częściowy – dochodzi do wysunięcia przedniego odcinka dolnego łuku zębowego przy prawidłowych kontaktach zębów bocznych,
 • całkowity – wysunięty jest cały łuk dolny, co powoduje nieprawidłowe kontakty także w obrębie zębów bocznych,
 • rzekomy – problemem jest zahamowanie doprzedniego wzrostu szczęki, co powoduje pozorne wysunięcie dolnego łuku.

Ponadto do wad kl. III zalicza się przodożuchwie – czynnościowe (wysunięcie żuchwy do przodu przy jej prawidłowej budowie) i morfologiczne (progenia, wydłużenie żuchwy).

Przodozgryz u dziecka – przyczyny, wiek, wady rozwojowe

Badania przeprowadzone w Polsce wykazały, że wady zgryzu występują u 40–70 proc. przedszkolaków oraz u ponad 60 proc. dzieci w wieku szkolnym. Wady doprzednie nie występują często – stanowią zaledwie kilka procent.

Przodozgryz może być uwarunkowany genetycznie lub powstać na skutek zaburzeń czynnościowych. Częstą przyczyną przodozgryzu jest obniżona pozycja języka. Może to mieć miejsce np. u dzieci z powiększonymi migdałkami i mającymi trudność w oddychaniu nosem. W przypadku wadliwego położenia na dnie jamy ustnej zamiast na podniebieniu język powiększa się i modeluje rozwój żuchwy, prowadząc do jej dominacji względem szczęki.

Innym powodem powstawania wad klasy III może być nieprawidłowy tor wyrzynania zębów, prowadzący do czynnościowego doprzedniego przemieszczenia żuchwy. W tym przypadku kluczowa jest szybka interwencja ortodontyczna.

Najlepszym czasem do rozpoczęcia leczenia tej grupy wad jest okres uzębienia mieszanego (przed skokiem wzrostowym). Można wówczas wpływać na prawidłowy rozwój szczęki i żuchwy oraz ich wzajemne relacje.

Zastosowanie znajdują aparaty prowadzące do rozszerzenia szczęki (np. płytki ze śrubą hyrax) w połączeniu z aparatami zewnątrzustnymi, np. maską twarzową.

Powiązane produkty

Przodozgryz – jaki aparat? Jak się leczy?

Leczenie pacjentów dorosłych z wadami doprzednimi możliwe jest w dwojaki sposób – poprzez wykonanie operacji ortognatycznej lub zastosowanie tzw. leczenia kompensacyjnego.

Część pacjentów, z obawy przed samą operacją i możliwymi powikłaniami, rezygnuje z uzyskania spektakularnych zmian w rysach twarzy i decyduje się na leczenie nieoperacyjne. Może ono przebiegać różnie w zależności od stopnia nasilenia wady i oczekiwań pacjenta. U osób dorosłych po leczeniu nieoperacyjnym nie można spodziewać się istotnych zmian szkieletowych, ale w przypadku czynnościowego wysunięcia żuchwy możliwe jest jej cofnięcie i rotacja, co wraz z innymi zmianami uzyskanymi dzięki działaniu aparatów poprawia rysy twarzy.

Poznaj asortyment past i szczoteczek dla osób noszących aparaty ortodontyczne.

W leczeniu wad doprzednich zastosowanie mają m.in. aparat Hassa, maska twarzowa i aparaty stałe. U niektórych pacjentów lekarz może zaproponować usunięcie dwóch zębów w żuchwie celem uzyskania miejsca na cofnięcie łuku dolnego i zlikwidowanie odwrotnego nagryzu.

Przodozgryz – jakie ćwiczenia?

Każde dziecko z wadą doprzednią powinno być skierowane na konsultację logopedyczną. Ćwiczenia zlecone przez logopedę są ważnym elementem terapii – przygotowują pacjenta do leczenia ortodontycznego, ułatwiają je oraz pomagają zapobiegać nawrotom wady. W przypadku istnienia jakichkolwiek nieprawidłowości czynnościowych ćwiczenia logopedyczne pomagają je zmniejszyć lub wyeliminować.

Logopeda dobiera sposób pracy dla każdego pacjenta indywidualnie, we współpracy z ortodontą. Wśród ćwiczeń na przodozgryz można wymienić m.in. cofanie żuchwy, naukę prawidłowego połykania czy pionizacji języka. Sposób pracy z pacjentem może się zmieniać wraz z postępem leczenia. Spotkania z logopedą odbywają się zwykle raz w tygodniu.

Masz problem z zaciskaniem zębów? Przeczytaj więcej.

Zabieg, operacja na przodozgryz

Pacjenci z najbardziej nasilonymi wadami szkieletowymi klasy III wymagają leczenia ortodontyczno-chirurgicznego. Zabieg ma na celu korektę kości szczęki i/lub żuchwy (tzw. operacja ortognatyczna – jedno- lub dwuszczękowa). Daje on najlepsze efekty estetyczne i funkcjonalne – przywrócenie prawidłowego żucia, połykania, oddychania i mowy. Pierwszym etapem jest założenie aparatu stałego celem dopasowania do siebie łuków zębowych i odpowiedniego ustawienia zębów. Następnie wykonuje się zabieg chirurgiczny, który przywraca właściwe proporcje szczęki i żuchwy oraz ich położenie względem siebie. Najczęściej jest to operacja dwuszczękowa.

Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Kości są korygowane, a następnie stabilizowane w nowej pozycji za pomocą śrub bikortykalnych. Bezpośrednio po operacji konieczne jest sztywne unieruchomienie międzyszczękowe. Następnie przez kilka tygodni pacjent nosi wyciągi elastyczne celem stabilizacji zgryzu. Po okresie rehabilitacji może zaistnieć potrzeba korekty ortodontycznej.

 1. Downarowicz P., Drohomyretska M., Wada szkieletowa klasy III. Etiologia, diagnostyka, leczenie, Magazyn Stomatologiczny, 2011, 12.
 2. Kuc-Michalska M., Długoterminowa obserwacja pacjentów z III klasą szkieletową leczonych ortopedyczno/ortodontycznym protokołem leczniczym, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/320011847_Dlugoterminowa_obserwacja_pacjentow_z_III_klasa_szkieletowa_leczonych_ortopedycznoortodontycznym_protokolem_leczniczym [dostęp:] 05.04.2023.
 3. Drzewiecka M., Współpraca ortodonty i logopedy w terapii wad zgryzu, Magazyn Stomatologiczny [online] https://www.magazyn-stomatologiczny.pl/a4456/Wspolpraca-ortodonty-i-logopedy-w-terapii-wad-zgryzu-.html/ [dostęp:] 05.04.2023.
 4. Downarowicz P., Mikulewicz M., Strzałkowska A., Pawlak W., Obustronne strzałkowe oraz skośne rozszczepienie gałęzi i trzonu żuchwy jako metody leczenia chirurgicznego III klasy szkieletowej – przegląd piśmiennictwa i opis przypadku, Dent. Med. Probl, 2009, 46.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pneumokoki – czym są i jakie choroby wywołują? Jak chronić się przed pneumokokami?

  Streptococcus pneumoniae (pneumokoki, dwoinki zapalenia płuc) to bakterie, które osiedlają się w nosie oraz gardle i powodują groźne choroby. Zakażenia pneumokokowe dotyczą głównie małych dzieci oraz seniorów. Wśród grup ryzyka wymienia się również osoby z zaburzeniami odporności oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe. W jaki sposób można zarazić się pneumokokami? Jak się przed nimi chronić? Podpowiadamy.

 • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

 • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

  Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

 • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

  Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

 • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

  21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

 • Pompa insulinowa – wskazania, działanie, refundacja

  Pompy insulinowe umożliwiają lepszą kontrolę cukrzycy, a tym samym poprawiają jakość życia osób wymagających insulinoterapii. Te niewielkich rozmiarów urządzenia naśladują działanie trzustki i eliminują konieczność wykonywania regularnych wstrzyknięć insuliny. Wyjaśniamy, jak działają pompy insulinowe i jakim grupom pacjentów zaleca się korzystanie z nich. Opisujemy również, komu przysługują z refundacją.

 • Grypa i RSV – szczepionka, podobieństwa i różnice

  Grypa i RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to dwie powszechne choroby wirusowe, które mają znaczący wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Obie mogą prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, niemowląt oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podobieństwom i różnicom między grypą a RSV, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych szczepień.

 • Sensor do pomiaru cukru – monitorowanie glikemii. Działanie, refundacja systemu ciągłego CGM

  Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych. W leczeniu tego schorzenia oraz w zapobieganiu występowania powikłań narządowych niezwykle istotne jest utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Dzięki nowoczesnym technologiom w postaci systemów do ciągłego monitorowania glikemii mamy szansę na lepszą kontrolę choroby, a co za tym idzie – na opóźnienie rozwoju powikłań narządowych cukrzycy. Niestety należy pamiętać, że sensory są stosunkowo drogie, a ich zakup podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia jedynie w konkretnych wskazaniach.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij