Przodozgryz – co to za wada, jak wygląda, jakie są przyczyny
Barbara Chmielewska

Przodozgryz – co to za wada, jak wygląda, jakie są przyczyny

Przodozgryz jest wadą zgryzu, której elementem charakterystycznym jest ustawienie dolnych zębów przed górnymi. Przodozgryz może być uwarunkowany genetycznie lub powstać na skutek zaburzeń czynnościowych. Leczeniu poddaje się zarówno dzieci, jak i dorosłych. Służą do tego specjalne aparaty stałe i zewnątrzustne. W przypadku najmłodszych pacjentów niezbędne jest wsparcie logopedyczne.

Czym jest przodozgryz?

Przodozgryz należy do wad zgryzu klasy III według Angle’a, czyli tzw. wad doprzednich. Są one spowodowane nadmiernym wzrostem żuchwy, niedorozwojem szczęki lub obiema nieprawidłowościami jednocześnie. Jego cechą charakterystyczną jest odwrotny nagryz zębów przednich – zęby dolne ustawione są przed górnymi.

U niektórych pacjentów, gdy doszło do kompensacyjnego przechylenia siekaczy dolnych w stronę języka, przodozgryz może być widoczny tylko w rysach twarzy i na zdjęciu rentgenowskim, które uwidacznia relacje szkieletowe. Na twarzy widoczne jest wygładzenie bruzdy wargowo-bródkowej oraz wysunięcie brody i wargi dolnej, tzw. profil wklęsły.

Jakie są rodzaje przodozgryzu?

Przodozgryz może być:

 • częściowy – dochodzi do wysunięcia przedniego odcinka dolnego łuku zębowego przy prawidłowych kontaktach zębów bocznych,
 • całkowity – wysunięty jest cały łuk dolny, co powoduje nieprawidłowe kontakty także w obrębie zębów bocznych,
 • rzekomy – problemem jest zahamowanie doprzedniego wzrostu szczęki, co powoduje pozorne wysunięcie dolnego łuku.

Ponadto do wad kl. III zalicza się przodożuchwie – czynnościowe (wysunięcie żuchwy do przodu przy jej prawidłowej budowie) i morfologiczne (progenia, wydłużenie żuchwy).

Przodozgryz u dziecka – przyczyny, wiek, wady rozwojowe

Badania przeprowadzone w Polsce wykazały, że wady zgryzu występują u 40–70 proc. przedszkolaków oraz u ponad 60 proc. dzieci w wieku szkolnym. Wady doprzednie nie występują często – stanowią zaledwie kilka procent.

Przodozgryz może być uwarunkowany genetycznie lub powstać na skutek zaburzeń czynnościowych. Częstą przyczyną przodozgryzu jest obniżona pozycja języka. Może to mieć miejsce np. u dzieci z powiększonymi migdałkami i mającymi trudność w oddychaniu nosem. W przypadku wadliwego położenia na dnie jamy ustnej zamiast na podniebieniu język powiększa się i modeluje rozwój żuchwy, prowadząc do jej dominacji względem szczęki.

Innym powodem powstawania wad klasy III może być nieprawidłowy tor wyrzynania zębów, prowadzący do czynnościowego doprzedniego przemieszczenia żuchwy. W tym przypadku kluczowa jest szybka interwencja ortodontyczna.

Najlepszym czasem do rozpoczęcia leczenia tej grupy wad jest okres uzębienia mieszanego (przed skokiem wzrostowym). Można wówczas wpływać na prawidłowy rozwój szczęki i żuchwy oraz ich wzajemne relacje.

Zastosowanie znajdują aparaty prowadzące do rozszerzenia szczęki (np. płytki ze śrubą hyrax) w połączeniu z aparatami zewnątrzustnymi, np. maską twarzową.

Powiązane produkty

Przodozgryz – jaki aparat? Jak się leczy?

Leczenie pacjentów dorosłych z wadami doprzednimi możliwe jest w dwojaki sposób – poprzez wykonanie operacji ortognatycznej lub zastosowanie tzw. leczenia kompensacyjnego.

Część pacjentów, z obawy przed samą operacją i możliwymi powikłaniami, rezygnuje z uzyskania spektakularnych zmian w rysach twarzy i decyduje się na leczenie nieoperacyjne. Może ono przebiegać różnie w zależności od stopnia nasilenia wady i oczekiwań pacjenta. U osób dorosłych po leczeniu nieoperacyjnym nie można spodziewać się istotnych zmian szkieletowych, ale w przypadku czynnościowego wysunięcia żuchwy możliwe jest jej cofnięcie i rotacja, co wraz z innymi zmianami uzyskanymi dzięki działaniu aparatów poprawia rysy twarzy.

Poznaj asortyment past i szczoteczek dla osób noszących aparaty ortodontyczne.

W leczeniu wad doprzednich zastosowanie mają m.in. aparat Hassa, maska twarzowa i aparaty stałe. U niektórych pacjentów lekarz może zaproponować usunięcie dwóch zębów w żuchwie celem uzyskania miejsca na cofnięcie łuku dolnego i zlikwidowanie odwrotnego nagryzu.

Przodozgryz – jakie ćwiczenia?

Każde dziecko z wadą doprzednią powinno być skierowane na konsultację logopedyczną. Ćwiczenia zlecone przez logopedę są ważnym elementem terapii – przygotowują pacjenta do leczenia ortodontycznego, ułatwiają je oraz pomagają zapobiegać nawrotom wady. W przypadku istnienia jakichkolwiek nieprawidłowości czynnościowych ćwiczenia logopedyczne pomagają je zmniejszyć lub wyeliminować.

Logopeda dobiera sposób pracy dla każdego pacjenta indywidualnie, we współpracy z ortodontą. Wśród ćwiczeń na przodozgryz można wymienić m.in. cofanie żuchwy, naukę prawidłowego połykania czy pionizacji języka. Sposób pracy z pacjentem może się zmieniać wraz z postępem leczenia. Spotkania z logopedą odbywają się zwykle raz w tygodniu.

Masz problem z zaciskaniem zębów? Przeczytaj więcej.

Zabieg, operacja na przodozgryz

Pacjenci z najbardziej nasilonymi wadami szkieletowymi klasy III wymagają leczenia ortodontyczno-chirurgicznego. Zabieg ma na celu korektę kości szczęki i/lub żuchwy (tzw. operacja ortognatyczna – jedno- lub dwuszczękowa). Daje on najlepsze efekty estetyczne i funkcjonalne – przywrócenie prawidłowego żucia, połykania, oddychania i mowy. Pierwszym etapem jest założenie aparatu stałego celem dopasowania do siebie łuków zębowych i odpowiedniego ustawienia zębów. Następnie wykonuje się zabieg chirurgiczny, który przywraca właściwe proporcje szczęki i żuchwy oraz ich położenie względem siebie. Najczęściej jest to operacja dwuszczękowa.

Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Kości są korygowane, a następnie stabilizowane w nowej pozycji za pomocą śrub bikortykalnych. Bezpośrednio po operacji konieczne jest sztywne unieruchomienie międzyszczękowe. Następnie przez kilka tygodni pacjent nosi wyciągi elastyczne celem stabilizacji zgryzu. Po okresie rehabilitacji może zaistnieć potrzeba korekty ortodontycznej.

 1. Downarowicz P., Drohomyretska M., Wada szkieletowa klasy III. Etiologia, diagnostyka, leczenie, Magazyn Stomatologiczny, 2011, 12.
 2. Kuc-Michalska M., Długoterminowa obserwacja pacjentów z III klasą szkieletową leczonych ortopedyczno/ortodontycznym protokołem leczniczym, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/320011847_Dlugoterminowa_obserwacja_pacjentow_z_III_klasa_szkieletowa_leczonych_ortopedycznoortodontycznym_protokolem_leczniczym [dostęp:] 05.04.2023.
 3. Drzewiecka M., Współpraca ortodonty i logopedy w terapii wad zgryzu, Magazyn Stomatologiczny [online] https://www.magazyn-stomatologiczny.pl/a4456/Wspolpraca-ortodonty-i-logopedy-w-terapii-wad-zgryzu-.html/ [dostęp:] 05.04.2023.
 4. Downarowicz P., Mikulewicz M., Strzałkowska A., Pawlak W., Obustronne strzałkowe oraz skośne rozszczepienie gałęzi i trzonu żuchwy jako metody leczenia chirurgicznego III klasy szkieletowej – przegląd piśmiennictwa i opis przypadku, Dent. Med. Probl, 2009, 46.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból biodra – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu stawu biodrowego. Ćwiczenia na biodra

  Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach. Część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

 • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

 • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

  Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by jej dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

 • Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja bólu w nadgarstku

  Ból nadgarstka to przypadłość, która może pojawiać się u ludzi w każdym wieku. Względnie duża ruchomość oraz lokalizacja przebiegu nerwów i ścięgien sprawia, że bolący nadgarstek może często upośledzać pracę dystalnej części kończyny górnej. Co oznacza ból nadgarstka i kciuka czy ból nadgarstka i łokcia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

 • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

  Reumatyzm to potoczna nazwa grupy schorzeń o podłożu zapalnym, która obejmuje choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

 • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

  Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

 • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

  Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

 • Zespół jelita drażliwego (IBS) — przyczyny, objawy, dieta i leczenie

  Zespół jelita drażliwego (IBS, ang. irritable bowel syndrome) jest jednym z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często występują również inne objawy, takie jak uczucie niepełnego wypróżnienia czy wodnisty stolec. Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są dokładnie znane. Jednym z czynników ryzyka jest stres, ale również dieta i styl życia. Leczenie IBS zależy od indywidualnych objawów i zwykle składa się z terapii farmakologicznej, zmiany stylu życia i diety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij