Heterochromia u dziewczyny
Paulina Kłos-Wojtczak

Heterochromia – czym jest?

Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Widać w nich każdą przeżywaną emocję, zarówno pozytywną, jak i negatywną, radość i smutek. Czasami na skutek doświadczanych przeżyć kolor oczu może nieco się zmieniać. Tęczówki najczęściej współgrają z typem urody, a zdecydowana większość polskiej populacji ma oczy w różnych odcieniach szarości i błękitu. Równie popularny jest kolor brązowy. Jedynie 1% z nas „cierpi” na heterochromię, czyli posiada tęczówki w dwóch różnych odcieniach. Jak to możliwe?

Heterochromia – na czym polega?

Heterochromia to rzadka wada wrodzona, która może występować samodzielnie lub towarzyszyć innym schorzeniom o podłożu genetycznym, takim jak neurofibromatoza czy też zespół Waardenburga. Tęczówki osób posiadających tę cechę mają różne kolory, co najczęściej nie powoduje żadnych problemów z widzeniem, a także nie wymaga specjalistycznego leczenia.

Różnobarwności tęczówek najczęściej nie da się rozpoznać już od samego narodzenia. Noworodki mają bowiem oczy w kolorze ciemnego błękitu, a dopiero ok. 3. roku życia w tęczówce dziecka ustala się ostateczna ilość melaniny, czyli barwnika.

Heterochromię tęczówki dziedziczy się po przodkach w sposób autosomalny dominujący. Co ciekawe, różnobarwność w gałkach ocznych może mieć różne rozmieszczenie. Na tej podstawie dokonano podziału heterochromii na kilka rodzajów.

Rodzaje heterochromii:

  • całkowita – tęczówki występują w dwóch różnych kolorach, np. zielonym i brązowym,
  • centralna – wewnętrzny i zewnętrzny pierścień tęczówki różnią się barwami, co oznacza, że jedno oko jest dwukolorowe,
  • sektoralna, inaczej częściowa – zmiany kolorów umiejscowione są tylko w części tęczówki.

Co powoduje heterochromię?

Heterochromia oczu zaliczana jest do izolowanych anomalii wrodzonych. W zdecydowanej większości przypadków za jej rozwój odpowiada zmienne rozmieszczenie barwnika w tęczówce. Jako cecha fenotypowa bardzo rzadko związana jest z patologią. W niewielkim odsetku przypadków heterochromia może być powiązana z krwawieniem do wnętrza gałki ocznej, a także zapaleniem błony naczyniowej i guzem wewnątrzgałkowym.

Zdarza się również, że różnobarwność tęczówek powstaje jako następstwo niektórych chorób, w tym m.in.:

  • bielactwa – na skórze chorego pojawiają się charakterystyczne białe plamy, co jest konsekwencją dysfunkcji melanocytów, czyli komórek pigmentowych produkujących barwnik,
  • zespołu Waardenburga – to tak naprawdę cały zespół wad genetycznych obejmujących m.in. niedosłuch i plamy bielacze zlokalizowane na skórze,
  • zespołu Hornera – rozwija się na skutek zaburzenia przewodnictwa współczulnego gałki ocznej (między okiem a pniem mózgu).
Czasami heterochromia pojawia się w późniejszych latach życia i jest rezultatem długotrwałej choroby przewlekłej, w tym cukrzycy i jaskry. Może być również jednym z powikłań przebytej operacji oczu, a także objawem nowotworu narządu wzroku.

Powiązane produkty

Czy heterochromia wpływa na wzrok?

Heterochromia najczęściej nie powoduje zaburzeń wzroku. Osoby, które posiadają dwie różnobarwne tęczówki, widzą prawidłowo, a wady dotyczą ich w takim samym stopniu jak tych, którzy mają jednobarwne oczy.

Czy heterochromia jest rzadka? Ilu ludzi ma heterochromię?

Różnobarwność tęczówek jest cechą niezwykle rzadką i dotyka ok. 1% światowej populacji.

Czy David Bowie miał heterochromię?

Wiele znanych osób, celebrytów świata filmu, reklamy i telewizji może pochwalić się tęczówkami w dwóch różnych kolorach. Fani Davida Bowiego zadają sobie pytanie, czy muzyk „cierpiał” na heterochromię. Miał bowiem jedno oko w kolorze niebieskim, a drugie znacznie ciemniejsze. Jak się jednak okazuje, artysta nie miał heterochromii.

Tęczówki w dwóch różnych kolorach były u Bowiego następstwem anizokorii, czyli nierównego rozmiaru źrenic. Jego lewa źrenica była permanentnie rozszerzona, przez co nie reagowała na promieniowanie słoneczne, a oko wydawało się ciemniejsze.

Znane osoby z heterochromią

Do 1% ludzi na świecie z heterochromią zaliczają się znane osobistości, w tym:

  • aktorka Jane Seymour znana z roli dr Quinn,
  • aktorka Olivia Wilde,
  • aktor Benedict Cumberbatch kojarzony z roli Sherlocka Holmesa.

Czy psy rasy husky mają heterochromię?

Nie tylko ludzie doświadczają heterochromii. W świecie zwierząt to równie popularne zjawisko. Zarówno koty, jak i psy mogą mieć różne kolory tęczówek. Szczególnie widoczne jest to u rasy husky i owczarka australijskiego. Sektorowa heterochromia występuje również u koni, a także rasy psów Border Collie, Welsh Corgi i Shetland Sheepdog.

  1. I. Rennie, Don’t it make my blue eyes brown: heterochromia and other abnormalities of the iris, „Eye”, nr 26 2012.
  2. H.U. Rehman, Heterochromia, „Canadian Medical Association Journal”, nr 5 2008.
  3. J. Saniasiaya, Heterochromia iridis: More than beautiful eyes, „Postgraduate Medical Journal”, nr 96 2020.
  4. P.P. Chan, E.Y Li i C.C. Tham, Cost-effectiveness in the treatment od glaucoma, „US Ophthalmic Review”, nr 7 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl