Heterochromia u dziewczyny
Paulina Kłos-Wojtczak

Heterochromia – czym jest?

Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Widać w nich każdą przeżywaną emocję, zarówno pozytywną, jak i negatywną, radość i smutek. Czasami na skutek doświadczanych przeżyć kolor oczu może nieco się zmieniać. Tęczówki najczęściej współgrają z typem urody, a zdecydowana większość polskiej populacji ma oczy w różnych odcieniach szarości i błękitu. Równie popularny jest kolor brązowy. Jedynie 1% z nas „cierpi” na heterochromię, czyli posiada tęczówki w dwóch różnych odcieniach. Jak to możliwe?

Heterochromia – na czym polega?

Heterochromia to rzadka wada wrodzona, która może występować samodzielnie lub towarzyszyć innym schorzeniom o podłożu genetycznym, takim jak neurofibromatoza czy też zespół Waardenburga. Tęczówki osób posiadających tę cechę mają różne kolory, co najczęściej nie powoduje żadnych problemów z widzeniem, a także nie wymaga specjalistycznego leczenia.

Różnobarwności tęczówek najczęściej nie da się rozpoznać już od samego narodzenia. Noworodki mają bowiem oczy w kolorze ciemnego błękitu, a dopiero ok. 3. roku życia w tęczówce dziecka ustala się ostateczna ilość melaniny, czyli barwnika.

Heterochromię tęczówki dziedziczy się po przodkach w sposób autosomalny dominujący. Co ciekawe, różnobarwność w gałkach ocznych może mieć różne rozmieszczenie. Na tej podstawie dokonano podziału heterochromii na kilka rodzajów.

Rodzaje heterochromii:

  • całkowita – tęczówki występują w dwóch różnych kolorach, np. zielonym i brązowym,
  • centralna – wewnętrzny i zewnętrzny pierścień tęczówki różnią się barwami, co oznacza, że jedno oko jest dwukolorowe,
  • sektoralna, inaczej częściowa – zmiany kolorów umiejscowione są tylko w części tęczówki.

Co powoduje heterochromię?

Heterochromia oczu zaliczana jest do izolowanych anomalii wrodzonych. W zdecydowanej większości przypadków za jej rozwój odpowiada zmienne rozmieszczenie barwnika w tęczówce. Jako cecha fenotypowa bardzo rzadko związana jest z patologią. W niewielkim odsetku przypadków heterochromia może być powiązana z krwawieniem do wnętrza gałki ocznej, a także zapaleniem błony naczyniowej i guzem wewnątrzgałkowym.

Zdarza się również, że różnobarwność tęczówek powstaje jako następstwo niektórych chorób, w tym m.in.:

  • bielactwa – na skórze chorego pojawiają się charakterystyczne białe plamy, co jest konsekwencją dysfunkcji melanocytów, czyli komórek pigmentowych produkujących barwnik,
  • zespołu Waardenburga – to tak naprawdę cały zespół wad genetycznych obejmujących m.in. niedosłuch i plamy bielacze zlokalizowane na skórze,
  • zespołu Hornera – rozwija się na skutek zaburzenia przewodnictwa współczulnego gałki ocznej (między okiem a pniem mózgu).
Czasami heterochromia pojawia się w późniejszych latach życia i jest rezultatem długotrwałej choroby przewlekłej, w tym cukrzycy i jaskry. Może być również jednym z powikłań przebytej operacji oczu, a także objawem nowotworu narządu wzroku.

Powiązane produkty

Czy heterochromia wpływa na wzrok?

Heterochromia najczęściej nie powoduje zaburzeń wzroku. Osoby, które posiadają dwie różnobarwne tęczówki, widzą prawidłowo, a wady dotyczą ich w takim samym stopniu jak tych, którzy mają jednobarwne oczy.

Czy heterochromia jest rzadka? Ilu ludzi ma heterochromię?

Różnobarwność tęczówek jest cechą niezwykle rzadką i dotyka ok. 1% światowej populacji.

Czy David Bowie miał heterochromię?

Wiele znanych osób, celebrytów świata filmu, reklamy i telewizji może pochwalić się tęczówkami w dwóch różnych kolorach. Fani Davida Bowiego zadają sobie pytanie, czy muzyk „cierpiał” na heterochromię. Miał bowiem jedno oko w kolorze niebieskim, a drugie znacznie ciemniejsze. Jak się jednak okazuje, artysta nie miał heterochromii.

Tęczówki w dwóch różnych kolorach były u Bowiego następstwem anizokorii, czyli nierównego rozmiaru źrenic. Jego lewa źrenica była permanentnie rozszerzona, przez co nie reagowała na promieniowanie słoneczne, a oko wydawało się ciemniejsze.

Znane osoby z heterochromią

Do 1% ludzi na świecie z heterochromią zaliczają się znane osobistości, w tym:

  • aktorka Jane Seymour znana z roli dr Quinn,
  • aktorka Olivia Wilde,
  • aktor Benedict Cumberbatch kojarzony z roli Sherlocka Holmesa.

Czy psy rasy husky mają heterochromię?

Nie tylko ludzie doświadczają heterochromii. W świecie zwierząt to równie popularne zjawisko. Zarówno koty, jak i psy mogą mieć różne kolory tęczówek. Szczególnie widoczne jest to u rasy husky i owczarka australijskiego. Sektorowa heterochromia występuje również u koni, a także rasy psów Border Collie, Welsh Corgi i Shetland Sheepdog.

  1. I. Rennie, Don’t it make my blue eyes brown: heterochromia and other abnormalities of the iris, „Eye”, nr 26 2012.
  2. H.U. Rehman, Heterochromia, „Canadian Medical Association Journal”, nr 5 2008.
  3. J. Saniasiaya, Heterochromia iridis: More than beautiful eyes, „Postgraduate Medical Journal”, nr 96 2020.
  4. P.P. Chan, E.Y Li i C.C. Tham, Cost-effectiveness in the treatment od glaucoma, „US Ophthalmic Review”, nr 7 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl