
Już wkrótce będzie dostępny nowy lek na migrenę w aerozolu
Nowy preparat, bloker receptora peptydu związanego z genem kalcytoniny (CGRP), przeszedł badania kliniczne i prawdopodobnie niedługo zostanie zatwierdzony przez FDA do leczenia migreny. Ma on postać aerozolu i nie powoduje poważnych działań niepożądanych.
Kolejny lek z grupy „gepantów” okazał się skuteczny i bezpieczny w leczeniu migreny
Lek, który działa poprzez blokowanie peptydu przenoszącego sygnały bólowe, wykazał obiecujące wyniki w badaniu klinicznym fazy 2/3 i może zostać wkrótce zatwierdzony przez Food and Drug Administration (FDA) do leczenia ostrej migreny. Należy on do grupy „gepantów”, czyli nowoczesnych preparatów przeciwmigrenowych, których działanie polega na blokowaniu receptora peptydu związanego z genem kalcytoniny (CGRP). Dostępne dane sugerują, że gepanty drugiej generacji mają skuteczność kliniczną zbliżoną do tryptanów i lasmiditanu (agonista receptora 5-HT1F) oraz lepszą tolerancję.
Wyniki nowego badania opublikowanego w czasopiśmie „Headache” wykazały, że zavegepant w dawce 10 mg i 20 mg był skuteczniejszy niż placebo w znoszeniu bólu migrenowego po 2 godzinach od podania preparatu – po tym czasie ulgę odczuło 43,3% badanych, którzy zastosowali spray. W testach wzięło udział 1673 uczestników (z czego ponad 85% stanowiły kobiety) w wieku od 18 do 79 lat, spośród nich 1588 było leczonych badanym lekiem, a 1581 otrzymywało i lek, i placebo. Natężenie bólu oceniano za pomocą 4-punktowej skali.
Najczęstszymi działaniami niepożądanymi zgłaszanymi przez osoby badane były zaburzenia smaku (13,5% do 16,1%), nudności (2,7% do 4,1%) i dyskomfort w nosie (1,3% do 5,2%). Większość tych przypadłości miała charakter łagodny lub umiarkowany i ustępowała bez leczenia. Nie zaobserwowano hepatotoksyczności leku, co jest ważne, bowiem niektóre wcześniejsze badania nad innymi substancjami z grupy gepantów zostały przerwane w momencie, kiedy okazało się, że wywołują uszkodzenia wątroby.
Kto będzie mógł stosować lek?
Naukowcy, którzy przeprowadzali badanie nad zavegepantem, uważają, że lek ten może być skuteczną alternatywą dla środków doustnych i parenteralnych (pozajelitowych) stosowanych w leczeniu ostrych napadów migrenowych. Pacjentami, którzy najprawdopodobniej odniosą najwięcej korzyści ze stosowania preparatu, będą chorzy poszukujący szybkiego działania (substancja czynna jest szybko wchłaniana do krwiobiegu ze względu na cienką błonę śluzową nosa) oraz osoby, u których ataki zazwyczaj wiążą się z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi (formuła sprayu pozwala uniknąć niepożądanych nudności czy wymiotów).
Migrena – obecne możliwości leczenia
Migrena to najczęściej występująca choroba neurologiczna na świecie. Charakteryzuje się nawracającymi atakami silnych bólów głowy o charakterze jednostronnym, pulsującym, którym często towarzyszą zaburzenia czuciowe i ruchowe. Może się zdarzyć, że występują również: zaburzenia mowy, nudności, wymioty, światłowstręt, zaburzenia widzenia. Szacuje się, że z migreną zmaga się około 8% populacji, z czego niemal 80% stanowią kobiety.
Leczenie migreny można podzielić na leczenie doraźne oraz profilaktyczne. W pierwszym przypadku można zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, u części chorych nie przynoszą one jednak oczekiwanych rezultatów. Złotym standardem w walce z bólem migrenowym są tryptany (selektywni agoniści receptorów serotoninowych 5-HT1), aczkolwiek one również nie są skuteczne u wszystkich pacjentów. Profilaktycznie można zastosować preparaty, które nie mają działania przeciwbólowego, ale mają za zadanie zmniejszyć częstotliwość napadów (np. leki kardiologiczne czy przeciwdepresyjne). Nadzieją dla chorych są antagoniści receptora CGRP, którzy znacznie poszerzają możliwości terapeutyczne.