Starsza kobieta cierpi na migrenę
Arkadiusz Dąbek

Już wkrótce będzie dostępny nowy lek na migrenę w aerozolu

Nowy preparat, bloker receptora peptydu związanego z genem kalcytoniny (CGRP), przeszedł badania kliniczne i prawdopodobnie niedługo zostanie zatwierdzony przez FDA do leczenia migreny. Ma on postać aerozolu i nie powoduje poważnych działań niepożądanych.

Kolejny lek z grupy „gepantów” okazał się skuteczny i bezpieczny w leczeniu migreny

Lek, który działa poprzez blokowanie peptydu przenoszącego sygnały bólowe, wykazał obiecujące wyniki w badaniu klinicznym fazy 2/3 i może zostać wkrótce zatwierdzony przez Food and Drug Administration (FDA) do leczenia ostrej migreny. Należy on do grupy „gepantów”, czyli nowoczesnych preparatów przeciwmigrenowych, których działanie polega na blokowaniu receptora peptydu związanego z genem kalcytoniny (CGRP). Dostępne dane sugerują, że gepanty drugiej generacji mają skuteczność kliniczną zbliżoną do tryptanów i lasmiditanu (agonista receptora 5-HT1F) oraz lepszą tolerancję.

Wyniki nowego badania opublikowanego w czasopiśmie „Headache” wykazały, że zavegepant w dawce 10 mg i 20 mg był skuteczniejszy niż placebo w znoszeniu bólu migrenowego po 2 godzinach od podania preparatu – po tym czasie ulgę odczuło 43,3% badanych, którzy zastosowali spray. W testach wzięło udział 1673 uczestników (z czego ponad 85% stanowiły kobiety) w wieku od 18 do 79 lat, spośród nich 1588 było leczonych badanym lekiem, a 1581 otrzymywało i lek, i placebo. Natężenie bólu oceniano za pomocą 4-punktowej skali.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi zgłaszanymi przez osoby badane były zaburzenia smaku (13,5% do 16,1%), nudności (2,7% do 4,1%) i dyskomfort w nosie (1,3% do 5,2%). Większość tych przypadłości miała charakter łagodny lub umiarkowany i ustępowała bez leczenia. Nie zaobserwowano hepatotoksyczności leku, co jest ważne, bowiem niektóre wcześniejsze badania nad innymi substancjami z grupy gepantów zostały przerwane w momencie, kiedy okazało się, że wywołują uszkodzenia wątroby.

Kto będzie mógł stosować lek?

Naukowcy, którzy przeprowadzali badanie nad zavegepantem, uważają, że lek ten może być skuteczną alternatywą dla środków doustnych i parenteralnych (pozajelitowych) stosowanych w leczeniu ostrych napadów migrenowych. Pacjentami, którzy najprawdopodobniej odniosą najwięcej korzyści ze stosowania preparatu, będą chorzy poszukujący szybkiego działania (substancja czynna jest szybko wchłaniana do krwiobiegu ze względu na cienką błonę śluzową nosa) oraz osoby, u których ataki zazwyczaj wiążą się z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi (formuła sprayu pozwala uniknąć niepożądanych nudności czy wymiotów).

W ostatnich latach prowadzono wiele badań nad peptydem związanym z genem kalcytoniny (CGRP) – jest on obecnie mocno ugruntowany jako kluczowy czynnik wywołujący migrenę, a antagoniści receptora CGRP okazali się skuteczni w leczeniu bólu i innych objawów omawianego schorzenia. Każda nowa metoda terapeutyczna to szansa na pomoc pacjentom, dla których dobranie właściwego leczenia jest trudne. Badacze mają nadzieję, że FDA zatwierdzi preparat jeszcze w pierwszym kwartale 2023 roku.

Powiązane produkty

Migrena – obecne możliwości leczenia

Migrena to najczęściej występująca choroba neurologiczna na świecie. Charakteryzuje się nawracającymi atakami silnych bólów głowy o charakterze jednostronnym, pulsującym, którym często towarzyszą zaburzenia czuciowe i ruchowe. Może się zdarzyć, że występują również: zaburzenia mowy, nudności, wymioty, światłowstręt, zaburzenia widzenia. Szacuje się, że z migreną zmaga się około 8% populacji, z czego niemal 80% stanowią kobiety.

Leczenie migreny można podzielić na leczenie doraźne oraz profilaktyczne. W pierwszym przypadku można zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, u części chorych nie przynoszą one jednak oczekiwanych rezultatów. Złotym standardem w walce z bólem migrenowym są tryptany (selektywni agoniści receptorów serotoninowych 5-HT1), aczkolwiek one również nie są skuteczne u wszystkich pacjentów. Profilaktycznie można zastosować preparaty, które nie mają działania przeciwbólowego, ale mają za zadanie zmniejszyć częstotliwość napadów (np. leki kardiologiczne czy przeciwdepresyjne). Nadzieją dla chorych są antagoniści receptora CGRP, którzy znacznie poszerzają możliwości terapeutyczne.

 1. R. Croop, J. Madonia, D. A. Stock i in., Zavegepant nasal spray for the acute treatment of migraine: A Phase 2/3 double-blind, randomized, placebo-controlled, dose-ranging trial, „Headache” 2022, t. 62, nr 9.
 2. C. Pelc, Migraine: New nasal spray drug awaits FDA approval, MedicalNewsToday [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/drug-prewrite-zavegepant-for-acute-treatment-of-migraine [dostęp:] 05.02.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

  Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

 • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

 • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

  Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

 • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

  Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

 • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

  O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

 • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

  Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

 • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

  Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij