Sztuczna inteligencja określi prawdziwy wiek mózgu
Czy możliwe jest, aby sztuczna inteligencja określiła prawdziwy wiek mózgu? Odpowiedź brzmi: tak. Wraz z rozwojem technologii sztucznej inteligencji, która umożliwia lepszą diagnozę i leczenie chorób, coraz więcej badań skupia się na określeniu wieku mózgu.
Sztuczna inteligencja oceni ryzyko wystąpienia demencji
Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Stanach Zjednoczonych odkryli, że algorytmy głębokiego uczenia maszynowego mogą pomóc w określeniu biologicznego wieku mózgu, co w konsekwencji pozwoli na ocenę ryzyka wystąpienia demencji. Wyniki ich badań zostały opublikowane w „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Jak wyglądało badanie?
Badacze opracowali model dopasowujący wiek do wyników rezonansu magnetycznego mózgu, który został wykonany 4681 osobom bez problemów poznawczych. Następnie wybrano część uczestników, którzy w późniejszym czasie zachorowali na demencję.
Program najpierw uczony był tworzenia szczegółowych map anatomicznych mózgu, które wskazywały na wzorce starzenia się. Następnie biologiczny wiek mózgu porównywany był do wieku chronologicznego. Im większa różnica pojawiała się pomiędzy nimi, tym większe było ryzyko demencji – jak potwierdziły testy zdolności poznawczych.
Która część mózgu starzeje się szybciej?
Badacze zauważyli, że proces starzenia się poszczególnych części mózgu przebiega w odmiennym tempie w zależności od płci. U kobiet prawa półkula wolniej ulegała starzeniu się, natomiast u mężczyzn narażonych na chorobę Parkinsona odnotowano szybszy proces starzenia się kory ruchowej.
Korzystanie ze sztucznej inteligencji umożliwia wykrycie szczegółowych zmian związanych z demencją, których nie bylibyśmy w stanie zauważyć w inny sposób. Autorzy podkreślają, że im wcześniej uda się zidentyfikować osoby bardziej narażone na tę dolegliwość, tym szybciej można podejmować kroki zapobiegające jej rozwojowi.
Co należy wiedzieć o demencji? Jak się ona objawia?
Demencja to zespół objawów, który charakteryzuje się stopniową utratą zdolności intelektualnych. Objawy demencji obejmują problemy z pamięcią, myśleniem, komunikacją, samodzielnością, planowaniem i koordynacją ruchów. Może również powodować zmiany w zachowaniu, nastroju i emocjach. Osoby cierpiące na demencję mogą mieć trudności w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych, takich jak zakupy, gotowanie, zarządzanie finansami i utrzymywanie higieny.
Co robić, by zapobiec demencji?
- Ćwiczenia fizyczne mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji. Uprawiaj sporty, chodź, biegaj lub wykonuj ćwiczenia aerobowe, aby utrzymać swoją sprawność umysłową i fizyczną.
- Zdrowe odżywianie jest ważne dla dobrego funkcjonowania mózgu. Spożywaj dużo owoców i warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudego mięsa i niskotłuszczowych produktów mlecznych. Unikaj cukru i tłuszczu trans.
- Zmień swój styl życia, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji. Unikaj palenia papierosów i picia alkoholu, zmniejsz stres i zadbaj o swoją higienę snu.
- Podejmuj wyzwania intelektualne. Próbuj nowych rzeczy, aby wyostrzyć swoje umiejętności. Czytaj książki, ucz się nowych języków i szukaj nowych zainteresowań.
- Podejmuj aktywności społeczne, aby wspierać swoją aktywność intelektualną i emocjonalną.