Sztuczna inteligencja określi prawdziwy wiek mózgu
Arkadiusz Dąbek

Sztuczna inteligencja określi prawdziwy wiek mózgu

Czy możliwe jest, aby sztuczna inteligencja określiła prawdziwy wiek mózgu? Odpowiedź brzmi: tak. Wraz z rozwojem technologii sztucznej inteligencji, która umożliwia lepszą diagnozę i leczenie chorób, coraz więcej badań skupia się na określeniu wieku mózgu.

Sztuczna inteligencja oceni ryzyko wystąpienia demencji

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Stanach Zjednoczonych odkryli, że algorytmy głębokiego uczenia maszynowego mogą pomóc w określeniu biologicznego wieku mózgu, co w konsekwencji pozwoli na ocenę ryzyka wystąpienia demencji. Wyniki ich badań zostały opublikowane w „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Autor badania, Andrei Irimia, twierdzi, że starzenie się mózgu jest wiarygodnym wskaźnikiem ryzyka chorób neurodegeneracyjnych. Ryzyko to wzrasta, jeśli cechy mózgu są starsze niż wiek chronologiczny. Naukowiec zaznaczył, że każdy człowiek starzeje się w odmiennym tempie, wraz z każdą tkanką ciała. Zatem mózg czterdziestolatka może wydawać się o wiele starszy lub młodszy niż jego wiek chronologiczny.

Jak wyglądało badanie?

Badacze opracowali model dopasowujący wiek do wyników rezonansu magnetycznego mózgu, który został wykonany 4681 osobom bez problemów poznawczych. Następnie wybrano część uczestników, którzy w późniejszym czasie zachorowali na demencję.

Program najpierw uczony był tworzenia szczegółowych map anatomicznych mózgu, które wskazywały na wzorce starzenia się. Następnie biologiczny wiek mózgu porównywany był do wieku chronologicznego. Im większa różnica pojawiała się pomiędzy nimi, tym większe było ryzyko demencji – jak potwierdziły testy zdolności poznawczych.

Powiązane produkty

Która część mózgu starzeje się szybciej?

Badacze zauważyli, że proces starzenia się poszczególnych części mózgu przebiega w odmiennym tempie w zależności od płci. U kobiet prawa półkula wolniej ulegała starzeniu się, natomiast u mężczyzn narażonych na chorobę Parkinsona odnotowano szybszy proces starzenia się kory ruchowej.

Korzystanie ze sztucznej inteligencji umożliwia wykrycie szczegółowych zmian związanych z demencją, których nie bylibyśmy w stanie zauważyć w inny sposób. Autorzy podkreślają, że im wcześniej uda się zidentyfikować osoby bardziej narażone na tę dolegliwość, tym szybciej można podejmować kroki zapobiegające jej rozwojowi.

Co należy wiedzieć o demencji? Jak się ona objawia?

Demencja to zespół objawów, który charakteryzuje się stopniową utratą zdolności intelektualnych. Objawy demencji obejmują problemy z pamięcią, myśleniem, komunikacją, samodzielnością, planowaniem i koordynacją ruchów. Może również powodować zmiany w zachowaniu, nastroju i emocjach. Osoby cierpiące na demencję mogą mieć trudności w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych, takich jak zakupy, gotowanie, zarządzanie finansami i utrzymywanie higieny.

Co robić, by zapobiec demencji?

 1. Ćwiczenia fizyczne mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji. Uprawiaj sporty, chodź, biegaj lub wykonuj ćwiczenia aerobowe, aby utrzymać swoją sprawność umysłową i fizyczną.
 2. Zdrowe odżywianie jest ważne dla dobrego funkcjonowania mózgu. Spożywaj dużo owoców i warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudego mięsa i niskotłuszczowych produktów mlecznych. Unikaj cukru i tłuszczu trans.
 3. Zmień swój styl życia, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji. Unikaj palenia papierosów i picia alkoholu, zmniejsz stres i zadbaj o swoją higienę snu.
 4. Podejmuj wyzwania intelektualne. Próbuj nowych rzeczy, aby wyostrzyć swoje umiejętności. Czytaj książki, ucz się nowych języków i szukaj nowych zainteresowań.
 5. Podejmuj aktywności społeczne, aby wspierać swoją aktywność intelektualną i emocjonalną.
 1. M. Stelmach, Sztuczna inteligencja pozwala określić prawdziwy wiek mózgu, termedia.pl [online] https://www.termedia.pl/neurologia/Sztuczna-inteligencja-pozwala-okreslic-prawdziwy-wiek-mozgu,49973.html [dostęp:] 9.01.2023.
 2. Ch. Yin, P. Imms, M. Cheng, Anatomically interpretable deep learning of brain age captures domain-specific cognitive impairment, „Proceedings of the National Academy of Sciences”, nr 120 (2) 2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ospa alaskańska – pierwsza ofiara śmiertelna. Jak objawia się tajemniczy wirus?

  W Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek tzw. ospy alaskańskiej. Wirus ją powodujący – Alaskapox Virus – został zidentyfikowany w 2015 roku i do tej pory powodował łagodnie przebiegające, niegroźne dla zdrowia infekcje. Co wiemy o wirusie alaskańskim? W jaki sposób można się nim zarazić?

 • Tabletka „dzień po” – znamy decyzję Sejmu

  Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia.

 • Saunowanie może pomóc w leczeniu depresji?

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

  Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

 • Długość palca serdecznego świadczy o stanie zdrowia

  Im większy stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepsze wykorzystanie tlenu w organizmie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Swansea. Taki układ palców jest wynikiem działania testosteronu w okresie płodowym. To kolejne badanie dowodzące, że proporcje między palcem serdecznym a wskazującym mogą świadczyć o stanie zdrowia i kondycji organizmu.

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

 • Ogromne ryzyko rozwoju demencji u pacjentów po udarze

  Każdego roku około 15 milionów ludzi na całym świecie doznaje udaru mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie przeprowadzili badania, na których podstawie udowodnili, że udar zwiększa ryzyko demencji o 80%, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka demencji. W którym momencie po udarze ryzyko demencji jest największe?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij