Badanie ciśnieniomierzem
Arkadiusz Dąbek

Nadciśnienie może być przyczyną nadwrażliwości emocjonalnej

Nowe badanie wykazuje związek między występowaniem wysokiego ciśnienia krwi a neurotycznymi cechami osobowości, takimi jak nadwrażliwość czy silne przeżywanie negatywnych emocji.

Nadciśnienie a neurotyzm, lęk i depresja

Wysokie ciśnienie krwi jest głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych – to fakt znany od dawna i dobrze zbadany przez naukowców. Nieleczone może prowadzić do wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. Od pewnego czasu zwraca się także uwagę na powiązanie nadciśnienia tętniczego z czynnikami psychologicznymi, w dalszym ciągu jednak związki przyczynowe między ciśnieniem krwi a lękiem, objawami depresyjnymi, neurotyzmem czy subiektywnym złym samopoczuciem nie są w pełni jasne.

W nowym badaniu naukowcy z Szanghaju starali się wyjaśnić te zależności. Badacze zastosowali technikę zwaną randomizacją mendlowską, metoda ta wykorzystuje warianty genetyczne jako wskaźnik zastępczy dla określonego czynnika ryzyka, w tym przypadku ciśnienia krwi. Uwzględniono podstawowe parametry – skurczowe ciśnienie krwi, rozkurczowe ciśnienie krwi i nadciśnienie (powyżej 140/90 mm Hg) ponad 700 tys. osób pochodzenia europejskiego. Analiza wykazała, że wysokie rozkurczowe ciśnienie krwi było silnie związane z neurotyzmem (powyżej 90%), ale nie ze zwiększonym lękiem czy objawami depresji.

Czym jest neurotyzm?

Neurotyzm jest jedną z cech osobowości. Nie jest on zaburzeniem, jednak wiąże się z większą skłonnością do popadania w nałogi czy występowania chorób psychicznych. Charakteryzuje się nadwrażliwością oraz skłonnością do częstego odczuwania „złych” emocji, takich jak lęk, strach, niepokój, smutek, gniew, zazdrość czy poczucie winy. Osoba z zaburzeniami neurotycznymi jest często postrzegana przez otoczenie jako niezrównoważona emocjonalnie, chwiejna, niedojrzała. Neurotycy źle radzą sobie ze stresem i z negatywnymi zdarzeniami, jakie mają miejsce w ich życiu, np. rozstaniem z partnerem czy utratą pracy. Bywają to osoby wycofane, nieśmiałe, ale i ekstrawertyczne, pragnące nieustannie zwracać na siebie uwagę.

Neurotyków cechuje silna potrzeba akceptacji i lęk przed odrzuceniem, dlatego też nierzadko działają wbrew swoim przekonaniom, aby „przypodobać się” innym. Często kilkakrotnie popełniają te same błędy, co dodatkowo osłabia ich i tak zachwiane już poczucie własnej wartości i wpędza w poczucie wstydu. Osobowości neurotycznej mogą towarzyszyć: nieustanne poczucie zagrożenia, objawy hipochondryczne oraz zachowania kompulsywne.

Neurotycy są w większym stopniu niż osoby o innej osobowości narażeni na występowanie objawów somatycznych, takich jak:

  • kołatanie serca,
  • problemy z układem pokarmowym (częste biegunki, zaparcia, zespół jelita drażliwego),
  • osłabienie odporności,
  • drżenia mięśni,
  • nawracające bóle głowy.

Powiązane produkty

Przyczyny neurotyzmu w świetle najnowszych badań

Uważa się, że za osobowość neurotyczną w większości przypadków odpowiadają czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Duży wpływ na ujawnienie się cech tej osobowości mają negatywne wydarzenia mające miejsce w dzieciństwie oraz młodości. Częściej zachowania neurotyczne obserwuje się u kobiet, a także u osób o niskim statusie społeczno-ekonomicznym.

Najnowsze badanie pokazuje, że obniżenie ciśnienia tętniczego krwi może zmniejszyć częstotliwość występowania zachowań neurotycznych, w tym zaburzeń nastroju. Naukowcy, którzy przeprowadzili eksperyment, zwracają uwagę, że potrzebne są dalsze badania nad związkiem pomiędzy zdrowiem psychicznym, emocjami a ciśnieniem krwi. Aktualnie za złoty standard postępowania w przypadku neurotyzmu, który utrudnia codzienne funkcjonowanie, uważa się psychoterapię (za najkorzystniejszą uznaje się terapię poznawczo-behawioralną).

  1. Blood Pressure Highly Likely to Cause Neurotic Personality Trait, „neurosciencenews.com” [online], https://neurosciencenews.com/blood-pressure-neuroticism-21906/, [dostęp:] 30.12.2022.
  2. L. Cai, Y. Liu, L. He, Investigating genetic causal relationships between blood pressure and anxiety, depressive symptoms, neuroticism and subjective well-being, „BMJ Journals” 2022, t. 35, nr 5. 
  3. Co to jest neurotyzm? Czym charakteryzuje się osoba neurotyczna?, „centrumdobrejterapii.pl” [online], https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/co-to-jest-neurotyzm-czym-charakteryzuje-sie-osoba-neurotyczna/, [dostęp:] 30.12.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl