Kobieta w depresji kuca przy oknie
Arkadiusz Dąbek

Bakterie jelitowe mogą zwiększać ryzyko depresji – nowe badanie

Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Holandii wykazali, że aż trzynaście rodzajów bakterii znajdujących się w jelitach jest związanych z objawami depresji.

Bakterie jelitowe mogą odgrywać rolę w występowaniu objawów depresji

Od pewnego już czasu wiadomo, że zły stan mikrobiomu jelit może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji. Choroba ta ma jednak wieloczynnikowe podłoże, jej przyczyny są związane z czynnikami genetycznymi, środowiskowymi i indywidualnymi predyspozycjami, zatem nie można stwierdzić, że właściwe odżywianie czy przyjmowanie probiotyków uchroni nas przed obniżeniem nastroju. Niemniej jednak warto znać znaczenie związku bakterii jelitowych z objawami depresji.

Naukowcy z Oxford Population Health wraz z badaczami z Holandii wykazali połączenie między 13 rodzajami bakterii występującymi w jelitach a depresją. Wiadomo, że drobnoustroje te biorą udział w produkcji neuroprzekaźników, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju zaburzeń nastroju, takich jak serotonina czy kwas glutaminowy. Badanie zostało opublikowane w Nature Communications.

Uczeni przeanalizowali dane pochodzące od 1133 uczestników Rotterdam StudyTrusted Source (uwzględnili wyłącznie osoby, które nie przyjmowały antydepresantów – miało to na celu uniknięcie zmian w mikrobiocie jelitowej, które są konsekwencją depresji lub stosowania leków, a nie ich przyczyną). Wyniki skonfrontowano z innym badaniem obserwacyjnym o nazwie HELIUS.

Wyniki badania

W omawianym badaniu stwierdzono, że 13 rodzajów bakterii jest powiązanych z objawami depresji. Wykazano wzrost liczby Sellimonas, Lachnoclostridium, Hungatella oraz spadek Ruminococcus, Subdoligranulum, LachnospiraceaeUCG001, Eubacterium-ventriosum i Ruminococcusgauvreauii w jelitach osób doświadczających symptomów choroby.

Autorzy badania podkreślają, że potrzebne są dalsze, szeroko zakrojone badania nad mikrobiomem jelitowym i jego wpływem na nasilenie objawów depresji. Ponieważ jednak jest on przede wszystkim determinowany przez styl życia, w szczególności dietę, można mieć nadzieję, że w przyszłości terapia zaburzeń nastroju będzie obejmowała m.in. modyfikację menu i/lub stosowanie probiotyków. Dodatkowo odkrycie może pomóc w opracowaniu obiektywnego biomarkera depresji, co poprawi diagnostykę.

Powiązane produkty

Czy warto stosować psychobiotyki, chorując na depresję?

Psychobiotyki to grupa probiotyków, które wpływają na funkcje dwukierunkowej komunikacji między przewodem pokarmowym a ośrodkowym układem nerwowym, określanej jako oś jelita-mózg (dzieje się to poprzez szlaki immunologiczne, humoralne, nerwowe i metaboliczne). Wiele badań, które opierają się na modelach zwierzęcych wykazało, że psychobiotyki mogą posiadać działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, niektóre prace ujawniają, że pewne szczepy bakterii hamują stany zapalne i obniżają poziom kortyzolu. Preparaty te mogą być także jednym z elementów leczenia zaburzeń neurodegeneracyjnych i neurorozwojowych, w tym zaburzeń ze spektrum autyzmu, choroby Parkinsona czy choroby Alzheimera.

Ponadto oprócz obiecujących badań na gryzoniach, kilka badań wykazało pozytywny wpływ probiotyków na zdrowie psychiczne ludzi. Na przykład badani, którym podawano Bifidobacterium longum przez cztery tygodnie, wykazywali mniejsze nasilenie stresu i lepszą pamięć. Inne szczepy o udowodnionym działaniu psychobiotycznym to m.in.: Lactobacillus helveticus, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus reuteri. Przyjmując preparaty psychobiotyczne, nie można jednak zapominać, że nie mogą one zastąpić właściwego leczenia i konsultacji z lekarzem psychiatrą.

  1. L.-H. Cheng, Y.-W. Liu, Ch.-Ch. Wu i in., Psychobiotics in mental health, neurodegenerative and neurodevelopmental disorders, “Journal of Food and Drug Analysis” 2019, t. 27, z. 3, s. 632-648.
  2. D. Radjabzadeh, J. A. Bosch, A. G. Uitterlinden i in., Gut microbiome-wide association study of depressive symptoms, “Nature Communications” 2022, t. 13.
  3. A. Tremblay, L. Lingrand, M. Maillard i in., The effects of psychobiotics on the microbiota-gut-brain axis in early-life stress and neuropsychiatric disorders, “Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry” 2021, t. 105.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij