Bakterie jelitowe mogą zwiększać ryzyko depresji – nowe badanie
Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Holandii wykazali, że aż trzynaście rodzajów bakterii znajdujących się w jelitach jest związanych z objawami depresji.
Bakterie jelitowe mogą odgrywać rolę w występowaniu objawów depresji
Od pewnego już czasu wiadomo, że zły stan mikrobiomu jelit może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji. Choroba ta ma jednak wieloczynnikowe podłoże, jej przyczyny są związane z czynnikami genetycznymi, środowiskowymi i indywidualnymi predyspozycjami, zatem nie można stwierdzić, że właściwe odżywianie czy przyjmowanie probiotyków uchroni nas przed obniżeniem nastroju. Niemniej jednak warto znać znaczenie związku bakterii jelitowych z objawami depresji.
Naukowcy z Oxford Population Health wraz z badaczami z Holandii wykazali połączenie między 13 rodzajami bakterii występującymi w jelitach a depresją. Wiadomo, że drobnoustroje te biorą udział w produkcji neuroprzekaźników, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju zaburzeń nastroju, takich jak serotonina czy kwas glutaminowy. Badanie zostało opublikowane w Nature Communications.
Uczeni przeanalizowali dane pochodzące od 1133 uczestników Rotterdam StudyTrusted Source (uwzględnili wyłącznie osoby, które nie przyjmowały antydepresantów – miało to na celu uniknięcie zmian w mikrobiocie jelitowej, które są konsekwencją depresji lub stosowania leków, a nie ich przyczyną). Wyniki skonfrontowano z innym badaniem obserwacyjnym o nazwie HELIUS.
Wyniki badania
W omawianym badaniu stwierdzono, że 13 rodzajów bakterii jest powiązanych z objawami depresji. Wykazano wzrost liczby Sellimonas, Lachnoclostridium, Hungatella oraz spadek Ruminococcus, Subdoligranulum, LachnospiraceaeUCG001, Eubacterium-ventriosum i Ruminococcusgauvreauii w jelitach osób doświadczających symptomów choroby.
Czy warto stosować psychobiotyki, chorując na depresję?
Psychobiotyki to grupa probiotyków, które wpływają na funkcje dwukierunkowej komunikacji między przewodem pokarmowym a ośrodkowym układem nerwowym, określanej jako oś jelita-mózg (dzieje się to poprzez szlaki immunologiczne, humoralne, nerwowe i metaboliczne). Wiele badań, które opierają się na modelach zwierzęcych wykazało, że psychobiotyki mogą posiadać działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, niektóre prace ujawniają, że pewne szczepy bakterii hamują stany zapalne i obniżają poziom kortyzolu. Preparaty te mogą być także jednym z elementów leczenia zaburzeń neurodegeneracyjnych i neurorozwojowych, w tym zaburzeń ze spektrum autyzmu, choroby Parkinsona czy choroby Alzheimera.
Ponadto oprócz obiecujących badań na gryzoniach, kilka badań wykazało pozytywny wpływ probiotyków na zdrowie psychiczne ludzi. Na przykład badani, którym podawano Bifidobacterium longum przez cztery tygodnie, wykazywali mniejsze nasilenie stresu i lepszą pamięć. Inne szczepy o udowodnionym działaniu psychobiotycznym to m.in.: Lactobacillus helveticus, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus reuteri. Przyjmując preparaty psychobiotyczne, nie można jednak zapominać, że nie mogą one zastąpić właściwego leczenia i konsultacji z lekarzem psychiatrą.