Kolorowe tabletki
Alicja Świątek

Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

Homocysteina jest aminokwasem endogennym powstającym w toku przemian z metioniny. Jej podwyższony poziom może wskazywać na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób w obrębie układu krążenia. Ponadto homocysteina i jej metabolity mogą mieć działanie neurotoksyczne. W profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych niezwykle ważne jest monitorowanie jej poziomu we krwi, a w przypadku podwyższonego stężenia homocysteiny stosowanie jej modulatorów.

Modulatory homocysteiny – czym są? Jakie mają właściwości?

Homocysteina jest aminokwasem siarkowym powstającym w wyniku wewnątrzkomórkowej przemiany (demetylacji) metioniny. Dalszy metabolizm homocysteiny prowadzi do odtworzenia metioniny lub produkcji cysteiny – w zależności od aktualnego zapotrzebowania organizmu. Do prawidłowego przebiegu pierwszego szlaku niezbędna jest witamina B12 oraz metylotetrahydrofolian. Do przebiegu reakcji syntezy cysteiny kluczowa jest obecność kofaktora w postaci witaminy B6. Gdy organizm działa prawidłowo, powstawanie oraz przemiany homocysteiny są w równowadze. W przypadku nadmiernej podaży metioniny lub zaburzenia prawidłowego procesu jej przemian może dojść do wzrostu stężenia homocysteiny w komórkach. Zwiększony poziom homocysteiny jest ważnym czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób w układzie sercowo-naczyniowym. Najnowsze doniesienia wskazują również na ryzyko neurotoksyczności homocysteiny i związków z niej powstających.

W przypadku podwyższonego poziomu homocysteiny warto zastosować suplementację odpowiednich składników, które określane są jako modulatory homocysteiny.

Do grupy modulatorów homocysteiny należą powszechnie znane związki:

Związki te są niezwykle ważne do przemian homocysteiny w nieszkodliwe metabolity. Jak wskazują badania, poziom homocysteiny jest w tak dużym stopniu zależny od obecności witamin z grupy B, że jej podwyższone stężenie może stanowić wiarygodny wskaźnik do stwierdzenia niedoboru tych witamin. W jednym z badań wykazano, że suplementacja witaminy B6 może obniżyć poziom homocysteiny o ponad 50%. Trimetyloglicyna (TMG) nazywana jest również betainą, ponieważ pierwszy raz została odkryta w buraku zwyczajnym – łac. Beta vulgaris. Ze względu na obecność grup metylowych w swojej strukturze betaina sprzyja przemianie homocysteiny do metioniny. Dowiedziono, że w przypadkach, w których witaminy z grupy B okazywały się nieskuteczne, podanie trimetyloglicyny skutecznie redukowało nadmierny poziom homocysteiny.

Kto powinien zażywać modulatory homocysteiny?

Suplementacja modulatorów homocysteiny wskazana jest w stanach podwyższonego poziomu tego aminokwasu. Jak wskazują badania, nadmierne stężenie homocysteiny obserwuje się w poniższych schorzeniach i sytuacjach.

 • Choroby układu krążenia (miażdżyca, nadciśnienie, udary, wylewy krwi do mózgu, hipercholesterolemia)

Nadmierny poziom homocysteiny przyczynia się do powstawania uszkodzeń w ścianach naczyń krwionośnych, w których kumulują się związki tłuszczowe. Prowadzi to do powstania stanu zapalnego, a następnie blaszek miażdżycowych, których rozrost przyczynia się do zwiększenia oporu obwodowego, rozwoju nadciśnienia tętniczego oraz miażdżycy. W konsekwencji może to doprowadzić do udaru mózgu. Zaobserwowano, że zwiększenie stężenia homocysteiny w surowicy krwi o 5 µmol/l wpływa na zwiększenie ciśnienia skurczowego o 3,5 mm Hg oraz o 1,3 mm Hg ciśnienia rozkurczowego. Zwiększone stężenie homocysteiny towarzyszy także zaburzonemu przepływowi krwi w naczyniach i powstawaniu zakrzepów. W badaniu u pacjentów z hiperhomocysteinemią wykazano, że podawanie witamin B6, B12 i kwasu foliowego powoduje redukcję stężenia homocysteiny we krwi o 3 µmol/l oraz zmniejsza ryzyko udaru mózgu o 24%.

Sprawdź, jakie leki przeciwzakrzepowe znajdziesz na DOZ.pl

 

 • Problemy z zajściem w ciążę, ryzyko poronienia

Podwyższone stężenie homocysteiny może utrudniać zapłodnienie, ponieważ wpływa negatywnie na proces embriogenezy oraz oddziaływanie plemnika i komórki jajowej, zaburza proces implantacji, czyli zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. Może to prowadzić do utraty ciąży, zaburzeń rozwoju płodu czy nawet jego śmierci. Przypuszcza się, że nadmierny poziom homocysteiny w organizmie może stanowić czynnik ryzyka wystąpienia wad w obrębie układu nerwowego płodu oraz poronień nawykowych.

Kliknij i sprawdź, jakie tabletki i preparaty wspierające płodność znajdziesz na DOZ.pl

 

 • Stosowanie antykoncepcji hormonalnej

U kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję hormonalną znacząco wzrasta ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia, których rozwojowi sprzyja zbyt wysokie stężenie homocysteiny.

 • Choroby układu nerwowego

Homocysteina upośledza syntezę ważnych neurotransmiterów, czyli substancji przekazujących informacje pomiędzy komórkami nerwowymi, do których zaliczono dopaminę, noradrenalinę i serotoninę. Poziom homocysteiny wyraźnie wzrasta u osób starszych, co może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, jak choroba Parkinsona i choroba Alzheimera. W badaniach dowiedziono, że przyjmowanie modulatora homocysteiny, jakim jest witamina B12, przez osoby w wieku podeszłym spowolniło zmiany neurologiczne i objawy towarzyszące chorobie Alzheimera.

 • Depresja

W jednym z badań zaobserwowano, że u ponad 50% pacjentów z głęboką depresją występuje nadmierne stężenie homocysteiny we krwi. Dodatkowo wykazano, że wraz ze wzrostem poziomu homocysteiny zwiększa się prawdopodobieństwo pojawienia się złego nastroju oraz braku motywacji do działania. Homocysteina w nadmiarze sprzyja obniżeniu poziomu serotoniny (neurotransmiter wpływający na nastrój). Dowiedziono, że stosowanie modulatorów homocysteiny, jak witamina B2, B6, B12, kwas foliowy, reguluje poziom homocysteiny oraz zmniejsza objawy depresyjne.

 • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

Wysoki poziom homocysteiny obserwuje się u pacjentów cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Może to być związane z niskim poziomem witaminy B12, folianów oraz podwyższonym poziomem CRP.

 • Osteoporoza

Homocysteina wpływa na obniżenie aktywności komórek odpowiedzialnych za tworzenie tkanki kostnej (osteoblastów) przy jednoczesnym zwiększeniu aktywności komórek powodujących niszczenie tkanki kostnej (osteoklastów). Ponadto sprzyja uszkodzeniom kolagenu oraz hydroksyproliny, która jest cennym dla kości aminokwasem.

 • Ryzyko chorób nowotworowych

W badaniach zaobserwowano korelację pomiędzy wysokim poziomem homocysteiny a powstawaniem nowotworów, zwłaszcza jelita grubego oraz nowotworów estrogenozależnych.

 • Cukrzyca

Wysokie ryzyko hiperhomocysteinemii występuje u pacjentów z cukrzycą typu 2. U tych osób występuje znaczne narażenie na stres oksydacyjny oraz zaburzenia krzepnięcia, a tym samym istnieje ryzyko ostrych incydentów wieńcowych i innych zaburzeń w układzie sercowo-naczyniowym.

Powiązane produkty

Jakie są przeciwwskazania do stosowania modulatorów homocysteiny?

Nie należy stosować preparatów z modulatorami homocysteiny w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników. W przypadku kobiet w ciąży lub w okresie karmienia przed zastosowaniem produktu należy skonsultować się z lekarzem.

Modulatory homocysteiny zawierające betainę (TMG) mogą powodować wzrost poziomu metioniny w osoczu. Ponadto betaina może warunkować wystąpienie obrzęku mózgu. Z tego względu jeśli podczas suplementacji betainy doszłoby do pojawienia się porannego bólu głowy, nudności, wymiotów lub zaburzeń widzenia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Istnieje również ryzyko wystąpienia interakcji pomiędzy betainą a lekami przeciwpadaczkowymi, takimi jak gabapentyna i wigabatryna.

Jak dawkować modulatory homocysteiny?

Modulatory homocysteiny należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta zamieszczonymi na opakowaniu lub w ulotce. Zazwyczaj przyjmuje się od 1 do 2 kapsułek na dobę, niezależnie od posiłku, ponieważ nie wpływa on na ich wchłanianie. Ze względu na obecność witamin z grupy B rozpuszczalnych w wodzie suplement zawierający modulatory homocysteiny najlepiej popić wodą. W przypadku jednoczesnego stosowania modulatorów homocysteiny zawierających betainę oraz leków przeciwpadaczkowych należy zachować minimum półgodzinny odstępu, ponieważ istnieje potencjalne ryzyko interakcji.

Na co zwrócić uwagę, wybierając suplement z modulatorami homocysteiny?

W aptekach dostępne są suplementy zawierające modulatory homocysteiny. Zawierają one zwykle witaminy z grupy B (B6, B12, kwas foliowy) oraz betainę i cholinę.

Wskazane jest wybieranie produktów z apteki, od zaufanych producentów, co gwarantuje bezpieczeństwo i skuteczność stosowania. Przed rozpoczęciem suplementacji modulatorów homocysteiny warto oznaczyć jej stężenie we krwi i monitorować jej poziom po kilku tygodniach suplementacji.

 1. M. Naruszewicz, Homocysteina jako czynnik ryzyka chorób cywilizacyjnych; w jakich przypadkach konieczne jest jej oznaczanie?, journals.viamedica.pl [online] https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/viewFile/12076/9954 [dostęp:] 09.01.2023.
 2. M. Maciąg in., Witaminy i inne substancje aktywne – przegląd i badania, bc.wydawnictwo-tygiel.pl [online] http://bc.wydawnictwo-tygiel.pl/public/assets/228/Witaminy%20i%20inne%20substancje%20aktywne%20%E2%80%93%20przeg %C4%85d%20i%20badania.pdf [dostęp:] 09.01.2023.
 3. M. Wichlińska-Lipka, W. M. Nyka, Rola homocysteiny w patogenezie chorób układu nerwowego, journals.viamedica.pl [online] https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/10211/8711 [dostęp:] 09.01.2023.
 4. M. Łubińska, E. Kazimierska, K. Sworczak, Hyperhomocysteinemia as a New Risk Factor for Different Diseases, dbc.wroc.pl [online] https://dbc.wroc.pl/Content/1887/PDF/z17lubin.pdf [dostęp:] 09.01.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

  Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

 • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

  Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

 • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

  U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

 • Owsiki – przyczyny, objawy i leczenie owsicy u dorosłych i dzieci

  Owsica to choroba pasożytnicza, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym, żlobkowym i szkolnym, natomiast wśród dorosłych największe ryzyko zachorowania występuje u osób przebywających i pracujących w domach opieki lub zakładach karnych oraz opiekujących się dziećmi. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej. 

 • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

  Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

 • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

  Kolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

 • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

  Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

 • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

  Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij