tabletki z narysowanymi buźkami
Arkadiusz Dąbek

Czy placebo zmniejsza poczucie winy?

Nieprzyjemne uczucie poczucia winy może być uciążliwe. Wyniki najnowszych badań naukowych dowodzą, że placebo może skutecznie złagodzić tego rodzaju odczucia, nawet jeśli ma ono formę jawną.

Poczucie winy jako ważny składnik emocji moralnych

Kiedy ludzie zachowują się nagannie w relacjach z innymi, mogą poczuć się winni wyrządzonych krzywd. To nieprzyjemne uczucie zwykle zmusza do przeprosin lub przyznania się do winy, aby naprawić nadszarpnięte relacje. Poczucie winy jest często postrzegane jako ważny składnik emocji moralnych, o ile jest ono adekwatne do sytuacji. Dilan Sezer, badaczka z Uniwersytetu w Bazylei, wyjaśnia, że może ono pozytywnie wpływać na relacje międzyludzkie, a tym samym przyczyniać się do utrzymania spójności społecznej.

Zespół psychologów z Uniwersytetu w Bazylei sprawdził, czy przyjmowanie placebo może zmniejszyć poczucie winy. Ich praca została opublikowana w czasopiśmie „Scientific Reports”.

Poczucie winy było istotnie mniejsze w obu grupach placebo

Podczas badania osoby, które brały udział w eksperymencie, były proszone o opisanie sytuacji, w której złamały ważne zasady postępowania, niesprawiedliwie potraktowały bliskiego, skrzywdziły lub nawet zraniły inną osobę. Celem było wywołanie w nich poczucia winy związanego z wybraną sytuacją.

Uczestnicy zostali potem losowo rozdzieleni na trzy grupy. Pierwsza grupa otrzymała placebo i została przekonana, że jest to rzeczywisty lek, a druga grupa została poinformowana, że otrzymują placebo. Uczestnicy z obu grup dowiedzieli się, że to, co otrzymali, będzie skuteczne w zmniejszeniu poczucia winy. Trzecia grupa nie otrzymała żadnego leku. Wyniki wskazują, że poczucie winy było istotnie mniejsze w obu grupach placebo w porównaniu z grupą kontrolną, która nie przyjmowała leków.

Prowadząca badanie, Dilan Sezer, zauważyła: „Potwierdza to intrygujące odkrycie, że placebo działa nawet wtedy, gdy jest otwarcie podawane, a wyjaśnienie leczenia jest kluczowe dla jego skuteczności. Wszyscy biorący udział w badaniach byli zdrowi, nie mieli zaburzeń psychicznych oraz nie otrzymywali żadnych leków psychotropowych.

Powiązane produkty

Czy placebo można wykorzystać w leczeniu depresji?

Gdy poczucie winy trwa dłużej niż powinno lub jest bezpodstawne, uważa się je za nieracjonalne. Takie emocje mają wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne i są częstymi objawami depresji.

Nauka pokazała, że efekt placebo może okazać się skutecznym sposobem leczenia depresji. Wciąż jednak nie wiadomo, czy można zastosować placebo do leczenia nieracjonalnego poczucia winy oraz czy taki sam efekt można uzyskać w innych stanach emocjonalnych. Dlatego dalsze badania są niezbędne, aby to zweryfikować.

Jednakże stwierdzenie, że placebo może być wykorzystane w leczeniu silnych uczuć takich jak poczucie winy, jest nowym odkryciem. Dilan Sezer zaznacza, iż połączenie tych dwóch elementów może przynieść korzyści chorym. Badacz zwrócił uwagę na to, że podanie, a właściwie przeprowadzenie jawnej próby placebo jest obiecującym podejściem. To podejście zachowuje autonomię pacjenta, pozwalając mu być w pełni świadomym, jak działa interwencja.

  1. Placebo reduces feelings of guilt, ScienceDaily [online] https://www.sciencedaily.com/releases/2023/01/230112090924.htm [dostęp:] 12.01.2023.
  2. D. Sezer, C. Locher, J. Gaab, Deceptive and open-label placebo effects in experimentally induced guilt: a randomized controlled trial in healthy subjects, „Scientific Reports”, nr 12 (1) 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl