Zespół cieśni nadgarstka - bolące dłonie
Arkadiusz Dąbek

Małoinwazyjna metoda leczenia zespołu cieśni nadgarstka – czy hydrodekompresja jest skuteczna? Nowe badanie

Metoda leczenia zespołu cieśni nadgarstka polegająca na podaniu soli fizjologicznej w okolice nerwu pośrodkowego jest bezpieczna i skuteczna – potwierdzają to badania naukowców z Indii.

 

Hydrodekompresja skuteczna w leczeniu ZCN

Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) to rodzaj neuropatii uciskowej, spowodowanej napieraniem okolicznych struktur na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka. Powoduje to nieprzyjemne objawy, takie jak mrowienie i drętwienie dłoni, ból okolicy nadgarstka, sztywność palców. W początkowym etapie rozwoju choroby symptomy występują w nocy, w trakcie odpoczynku, w zaawansowanej postaci pojawiają się one również w ruchu, mogą im towarzyszyć m.in. problemy z precyzyjnym chwytem, zaburzenia czucia powierzchownego w obrębie opuszek czy kłopoty z zaciśnięciem dłoni w pięść.

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University College of Medical Sciences i Guru Teg Bahadur Hospital w Delhi w Indiach, którego wyniki zaprezentowano na corocznym spotkaniu Radiological Society of North America, wykazało, że hydrodysekcja (hydrodekompresja) – stosunkowo nowa metoda leczenia zespołu cieśni nadgarstka – jest skuteczna nawet wtedy, gdy nie stosuje się jednocześnie kortykosteroidów. We wcześniejszych testach dotyczących hydrodysekcji w leczeniu ZCN pacjentom zawsze podawano glikokortykosteroidy, co utrudniało ocenę, czy skuteczny był sam zabieg, czy też pozytywne efekty zawdzięczano działaniu leków.

Przebieg badania

W badaniu wzięło udział 63 pacjentów cierpiących na zespół cieśni nadgarstka, średnia wieku wynosiła 44 lata. Do oceny stopnia nasilenia objawów i dysfunkcji wykorzystano Bostoński Kwestionariusz Zespołu Cieśni Nadgarstka (Boston Carpal Tunnel Questionnaire, BCTQ), Visual Analog of Pain (VAS) – skalę mierzącą intensywność bólu oraz badanie ultrasonograficzne. Badanych podzielono na 3 grupy: u pierwszej wykonano hydrodysekcję pod kontrolą USG z samym wstrzyknięciem soli fizjologicznej, u drugiej – hydrodysekcję pod kontrolą USG z podaniem soli fizjologicznej i kortykosteroidu, natomiast u grupy trzeciej wykonano wstrzyknięcie kortykosteroidu pod kontrolą USG bez hydrodysekcji.

Obserwację przeprowadzono po 4, 12 i 24 tygodniach. Po miesiącu u wszystkich chorych zaobserwowano zmniejszenie bólu, natomiast po 3 i 6 miesiącach pacjenci z grupy, która otrzymała wyłącznie kortykosteroidy, zgłosili nawrót objawów. W badaniu USG uwidoczniono zmniejszenie pola przekroju poprzecznego nerwu pośrodkowego we wszystkich grupach poddanych hydrodysekcji: grupa pierwsza wykazała redukcję o 43%, druga o 46%, podczas gdy grupa trzecia – tylko o 11%. Okazało się zatem, że sam zabieg jest tak samo skuteczny jak hydrodysekcja z podaniem kortykosteroidu.

Powiązane produkty

Jak przebiega zabieg hydrodekompresji przy zespole cieśni nadgarstka?

Hydrodekompresja jest małoinwazyjną, bezoperacyjną metodą leczenia ZCN. Można ją zastosować, gdy leczenie zachowawcze, np. fizjoterapia, nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Polega na wstrzykiwaniu soli fizjologicznej lub innego roztworu w okolice nerwu w celu oddzielenia go od otaczającej tkanki i doprowadzenia do jego dekompresji. Zabieg jest przeprowadzany pod kontrolą aparatu USG, w znieczuleniu miejscowym i trwa nie więcej niż 10-15 minut. Nie pozostaje po nim blizna.

Po zabiegu pacjent może powrócić do codziennych aktywności niemal natychmiast. Musi jedynie przez kilka dni unikać dźwigania ciężkich przedmiotów oraz pracy przy komputerze. Co ważne, hydrodekompresja w przypadku zespołu cieśni nadgarstka jest bezpieczna – nie ma ryzyka uszkodzenia nerwu.

 1. K. H. S. Lam, Ch.-Y. Hung, Y.-P. Chiang, Ultrasound-Guided Nerve Hydrodissection for Pain Management: Rationale, Methods, Current Literature, and Theoretical Mechanisms, „J Pain Res.” 2020, nr 13, s. 1957-1968.
 2. K. Lang, Carpal tunnel syndrome: New treatment may offer lasting relief without surgery, MedicalNewsToday [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/carpal-tunnel-syndrome-new-treatment-may-offer-lasting-relief-without-surgery [dostęp:] 11.12.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ospa alaskańska – pierwsza ofiara śmiertelna. Jak objawia się tajemniczy wirus?

  W Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek tzw. ospy alaskańskiej. Wirus ją powodujący – Alaskapox Virus – został zidentyfikowany w 2015 roku i do tej pory powodował łagodnie przebiegające, niegroźne dla zdrowia infekcje. Co wiemy o wirusie alaskańskim? W jaki sposób można się nim zarazić?

 • Tabletka „dzień po” – znamy decyzję Sejmu

  Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia.

 • Saunowanie może pomóc w leczeniu depresji?

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

  Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

 • Długość palca serdecznego świadczy o stanie zdrowia

  Im większy stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepsze wykorzystanie tlenu w organizmie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Swansea. Taki układ palców jest wynikiem działania testosteronu w okresie płodowym. To kolejne badanie dowodzące, że proporcje między palcem serdecznym a wskazującym mogą świadczyć o stanie zdrowia i kondycji organizmu.

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

 • Ogromne ryzyko rozwoju demencji u pacjentów po udarze

  Każdego roku około 15 milionów ludzi na całym świecie doznaje udaru mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie przeprowadzili badania, na których podstawie udowodnili, że udar zwiększa ryzyko demencji o 80%, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka demencji. W którym momencie po udarze ryzyko demencji jest największe?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij