Zespół cieśni nadgarstka - bolące dłonie
Arkadiusz Dąbek

Małoinwazyjna metoda leczenia zespołu cieśni nadgarstka – czy hydrodekompresja jest skuteczna? Nowe badanie

Metoda leczenia zespołu cieśni nadgarstka polegająca na podaniu soli fizjologicznej w okolice nerwu pośrodkowego jest bezpieczna i skuteczna – potwierdzają to badania naukowców z Indii.

 

Hydrodekompresja skuteczna w leczeniu ZCN

Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) to rodzaj neuropatii uciskowej, spowodowanej napieraniem okolicznych struktur na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka. Powoduje to nieprzyjemne objawy, takie jak mrowienie i drętwienie dłoni, ból okolicy nadgarstka, sztywność palców. W początkowym etapie rozwoju choroby symptomy występują w nocy, w trakcie odpoczynku, w zaawansowanej postaci pojawiają się one również w ruchu, mogą im towarzyszyć m.in. problemy z precyzyjnym chwytem, zaburzenia czucia powierzchownego w obrębie opuszek czy kłopoty z zaciśnięciem dłoni w pięść.

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University College of Medical Sciences i Guru Teg Bahadur Hospital w Delhi w Indiach, którego wyniki zaprezentowano na corocznym spotkaniu Radiological Society of North America, wykazało, że hydrodysekcja (hydrodekompresja) – stosunkowo nowa metoda leczenia zespołu cieśni nadgarstka – jest skuteczna nawet wtedy, gdy nie stosuje się jednocześnie kortykosteroidów. We wcześniejszych testach dotyczących hydrodysekcji w leczeniu ZCN pacjentom zawsze podawano glikokortykosteroidy, co utrudniało ocenę, czy skuteczny był sam zabieg, czy też pozytywne efekty zawdzięczano działaniu leków.

Przebieg badania

W badaniu wzięło udział 63 pacjentów cierpiących na zespół cieśni nadgarstka, średnia wieku wynosiła 44 lata. Do oceny stopnia nasilenia objawów i dysfunkcji wykorzystano Bostoński Kwestionariusz Zespołu Cieśni Nadgarstka (Boston Carpal Tunnel Questionnaire, BCTQ), Visual Analog of Pain (VAS) – skalę mierzącą intensywność bólu oraz badanie ultrasonograficzne. Badanych podzielono na 3 grupy: u pierwszej wykonano hydrodysekcję pod kontrolą USG z samym wstrzyknięciem soli fizjologicznej, u drugiej – hydrodysekcję pod kontrolą USG z podaniem soli fizjologicznej i kortykosteroidu, natomiast u grupy trzeciej wykonano wstrzyknięcie kortykosteroidu pod kontrolą USG bez hydrodysekcji.

Obserwację przeprowadzono po 4, 12 i 24 tygodniach. Po miesiącu u wszystkich chorych zaobserwowano zmniejszenie bólu, natomiast po 3 i 6 miesiącach pacjenci z grupy, która otrzymała wyłącznie kortykosteroidy, zgłosili nawrót objawów. W badaniu USG uwidoczniono zmniejszenie pola przekroju poprzecznego nerwu pośrodkowego we wszystkich grupach poddanych hydrodysekcji: grupa pierwsza wykazała redukcję o 43%, druga o 46%, podczas gdy grupa trzecia – tylko o 11%. Okazało się zatem, że sam zabieg jest tak samo skuteczny jak hydrodysekcja z podaniem kortykosteroidu.

Powiązane produkty

Jak przebiega zabieg hydrodekompresji przy zespole cieśni nadgarstka?

Hydrodekompresja jest małoinwazyjną, bezoperacyjną metodą leczenia ZCN. Można ją zastosować, gdy leczenie zachowawcze, np. fizjoterapia, nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Polega na wstrzykiwaniu soli fizjologicznej lub innego roztworu w okolice nerwu w celu oddzielenia go od otaczającej tkanki i doprowadzenia do jego dekompresji. Zabieg jest przeprowadzany pod kontrolą aparatu USG, w znieczuleniu miejscowym i trwa nie więcej niż 10-15 minut. Nie pozostaje po nim blizna.

Po zabiegu pacjent może powrócić do codziennych aktywności niemal natychmiast. Musi jedynie przez kilka dni unikać dźwigania ciężkich przedmiotów oraz pracy przy komputerze. Co ważne, hydrodekompresja w przypadku zespołu cieśni nadgarstka jest bezpieczna – nie ma ryzyka uszkodzenia nerwu.

  1. K. H. S. Lam, Ch.-Y. Hung, Y.-P. Chiang, Ultrasound-Guided Nerve Hydrodissection for Pain Management: Rationale, Methods, Current Literature, and Theoretical Mechanisms, „J Pain Res.” 2020, nr 13, s. 1957-1968.
  2. K. Lang, Carpal tunnel syndrome: New treatment may offer lasting relief without surgery, MedicalNewsToday [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/carpal-tunnel-syndrome-new-treatment-may-offer-lasting-relief-without-surgery [dostęp:] 11.12.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij