Zespół cieśni nadgarstka - bolące dłonie
Arkadiusz Dąbek

Małoinwazyjna metoda leczenia zespołu cieśni nadgarstka – czy hydrodekompresja jest skuteczna? Nowe badanie

Metoda leczenia zespołu cieśni nadgarstka polegająca na podaniu soli fizjologicznej w okolice nerwu pośrodkowego jest bezpieczna i skuteczna – potwierdzają to badania naukowców z Indii.  

Hydrodekompresja skuteczna w leczeniu ZCN

Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) to rodzaj neuropatii uciskowej, spowodowanej napieraniem okolicznych struktur na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka. Powoduje to nieprzyjemne objawy, takie jak mrowienie i drętwienie dłoni, ból okolicy nadgarstka, sztywność palców. W początkowym etapie rozwoju choroby symptomy występują w nocy, w trakcie odpoczynku, w zaawansowanej postaci pojawiają się one również w ruchu, mogą im towarzyszyć m.in. problemy z precyzyjnym chwytem, zaburzenia czucia powierzchownego w obrębie opuszek czy kłopoty z zaciśnięciem dłoni w pięść.

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University College of Medical Sciences i Guru Teg Bahadur Hospital w Delhi w Indiach, którego wyniki zaprezentowano na corocznym spotkaniu Radiological Society of North America, wykazało, że hydrodysekcja (hydrodekompresja) – stosunkowo nowa metoda leczenia zespołu cieśni nadgarstka – jest skuteczna nawet wtedy, gdy nie stosuje się jednocześnie kortykosteroidów. We wcześniejszych testach dotyczących hydrodysekcji w leczeniu ZCN pacjentom zawsze podawano glikokortykosteroidy, co utrudniało ocenę, czy skuteczny był sam zabieg, czy też pozytywne efekty zawdzięczano działaniu leków.

Przebieg badania

W badaniu wzięło udział 63 pacjentów cierpiących na zespół cieśni nadgarstka, średnia wieku wynosiła 44 lata. Do oceny stopnia nasilenia objawów i dysfunkcji wykorzystano Bostoński Kwestionariusz Zespołu Cieśni Nadgarstka (Boston Carpal Tunnel Questionnaire, BCTQ), Visual Analog of Pain (VAS) – skalę mierzącą intensywność bólu oraz badanie ultrasonograficzne. Badanych podzielono na 3 grupy: u pierwszej wykonano hydrodysekcję pod kontrolą USG z samym wstrzyknięciem soli fizjologicznej, u drugiej – hydrodysekcję pod kontrolą USG z podaniem soli fizjologicznej i kortykosteroidu, natomiast u grupy trzeciej wykonano wstrzyknięcie kortykosteroidu pod kontrolą USG bez hydrodysekcji.

Obserwację przeprowadzono po 4, 12 i 24 tygodniach. Po miesiącu u wszystkich chorych zaobserwowano zmniejszenie bólu, natomiast po 3 i 6 miesiącach pacjenci z grupy, która otrzymała wyłącznie kortykosteroidy, zgłosili nawrót objawów. W badaniu USG uwidoczniono zmniejszenie pola przekroju poprzecznego nerwu pośrodkowego we wszystkich grupach poddanych hydrodysekcji: grupa pierwsza wykazała redukcję o 43%, druga o 46%, podczas gdy grupa trzecia – tylko o 11%. Okazało się zatem, że sam zabieg jest tak samo skuteczny jak hydrodysekcja z podaniem kortykosteroidu.

Polecane dla Ciebie

Jak przebiega zabieg hydrodekompresji przy zespole cieśni nadgarstka?

Hydrodekompresja jest małoinwazyjną, bezoperacyjną metodą leczenia ZCN. Można ją zastosować, gdy leczenie zachowawcze, np. fizjoterapia, nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Polega na wstrzykiwaniu soli fizjologicznej lub innego roztworu w okolice nerwu w celu oddzielenia go od otaczającej tkanki i doprowadzenia do jego dekompresji. Zabieg jest przeprowadzany pod kontrolą aparatu USG, w znieczuleniu miejscowym i trwa nie więcej niż 10-15 minut. Nie pozostaje po nim blizna.

Po zabiegu pacjent może powrócić do codziennych aktywności niemal natychmiast. Musi jedynie przez kilka dni unikać dźwigania ciężkich przedmiotów oraz pracy przy komputerze. Co ważne, hydrodekompresja w przypadku zespołu cieśni nadgarstka jest bezpieczna – nie ma ryzyka uszkodzenia nerwu.

 1. K. H. S. Lam, Ch.-Y. Hung, Y.-P. Chiang, Ultrasound-Guided Nerve Hydrodissection for Pain Management: Rationale, Methods, Current Literature, and Theoretical Mechanisms, „J Pain Res.” 2020, nr 13, s. 1957-1968.
 2. K. Lang, Carpal tunnel syndrome: New treatment may offer lasting relief without surgery, MedicalNewsToday [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/carpal-tunnel-syndrome-new-treatment-may-offer-lasting-relief-without-surgery [dostęp:] 11.12.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

  Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

 • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

  Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

 • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

  W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

 • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

  Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

 • 5 sposobów na puszące się włosy

  Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów. 

 • ,,Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

  Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij