utrata włosów u dziecka
Arkadiusz Dąbek

Łysienie telogenowe jest możliwe także u dzieci

Łysienie telogenowe, czyli nadmierne wypadanie włosów na skutek np. stresu czy infekcji, dotyczy zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Które dokładnie czynniki powodują przerzedzenie włosów? Czy przyczyny łysienia telogenowego u dzieci różnią się od przyczyn u dorosłych?

Nadmierna utrata włosów to powód do niepokoju. Niezależnie od tego, której płci dotyczy. W najnowszych badaniach okazuje się, że łysienie telogenowe, związane z różnymi czynnikami wyzwalającymi, może pojawić się także u dzieci.

Cykl wzrostu włosa: anagen i telogen

Żeby lepiej zrozumieć to, czym jest łysienie telogenowe, warto wiedzieć, jak wygląda cykl życia włosów. Włosy bowiem podlegają ciągłej i cyklicznej wymianie. Oznacza to, że mieszki włosowe pozostają w różnych fazach cyklu rozwojowego, a sam cykl wzrostu odbywa się asynchronicznie.

Cykl wzrostu włosa obejmuje dwie podstawowe fazy: anagen oraz telogen. W pierwszej, czyli wzrostowej fazie włosów, dochodzi do rozwoju zarówno korzenia, jak i łodygi włosa. W drugiej tzw. spoczynkowej fazie korzeń włosa obumiera – włos przestaje rosnąć, robi się słaby i w końcu wypada. Pomiędzy tymi dwoma fazami wyróżnia się także fazę przejściową, tzw. katagen. W tym czasie włos przygotowuje się do wypadnięcia.

Podaje się, że u zdrowego młodego dorosłego w fazie anagenowej jest ok. 80–90% włosów.

Czym jest łysienie telogenowe?

Łysienie telogenowe definiuje się jako zaburzenie proporcji pomiędzy ilością włosów w poszczególnych fazach wzrostu. Utrata włosów ze skóry głowy (zwykle mniej niż 50%.) pojawia się najczęściej około 3 miesięcy po czynniku wyzwalającym i zazwyczaj ustępuje samoistnie. Taki stan trwa około 6 miesięcy.

Co może powodować łysienie telogenowe? Wśród czynników wyzwalających wymienia się m.in. silny stres, przebytą infekcję, niewłaściwą dietę, brak odpowiedniej pielęgnacji włosów, niedobory, zaburzenia hormonalne, zmianę klimatu, nieleczone zmiany skórne, urazy/wypadki, niektóre leki czy stany będące dużym obciążeniem dla organizmu, jak np. poród, ciąża. W łysieniu telogenowym utrata włosów ma charakter ogólny – włosy przerzedzają się na całej głowie.

Sprawdź na DOZ.pl: Szampony lecznicze

Powiązane produkty

Kogo dotyczy łysienie telogenowe?

Ten typ łysienia rozwija się u obu płci i wydaje się, że to kobiety są obarczone większym ryzykiem wystąpienia ze względu na częstsze zaburzenia hormonalne. Do tej pory mówiło się, że łysienie telogenowe u dzieci należy do rzadkości. Jednak naukowcy z University of Miami postanowili zbadać potencjalne wyzwalacze nadmiernej utraty włosów u dzieci. Dokonali analizy danych dzieci z łysieniem telogenowym na przestrzeni ostatnich 12 lat. Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie „Pediatric Dermatology”.

Co powoduje łysienie telogenowe u dzieci?

Naukowcom udało się znaleźć czynnik powodujący utratę włosów aż u ok. dwóch trzecich pacjentów. Najczęstszym z nich był stres (dość częsty w okresie szkolnym) i ostra choroba/infekcja przebiegająca z gorączką. Dopiero w dalszej kolejności były to niedobory żywieniowe, szczególnie żelaza, ferrytyny i witaminy D.

Co robić, gdy u dziecka pojawi się łysienie telogenowe?

Badacze wskazali, że to obserwacja była najczęstszym podejściem terapeutycznym. W większości przypadków dokładny wywiad pozwolił na określenie przyczyny, dzięki czemu zarówno mały pacjent, jak i jego rodzina wiedzieli, co mogło być powodem nadmiernej utraty włosów. W zależności od czynnika powodującego wypadanie włosów specjalista wskazywał możliwą ścieżkę terapeutyczną – np. uzupełnienie niedoborów czy leczenie choroby współwystępującej.

  1. I. Konarska, Łysienie telogenowe dotyczy także dzieci, termedia.pl [online] https://www.termedia.pl/dermatologia/Lysienie-telogenowe-dotyczy-takze-dzieci,49259.html [dostęp:] 26.11.2022.
  2. V. Chen, L. Strazzulla, S. M. Asbeck i in., Etiology, management, and outcomes of pediatric telogen effluvium: A single-center study in the United States, „Pediatric Dermatology”, nr 10 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

    Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jaki związek ma poziom wykształcenia z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera?

    W nowym badaniu naukowcy z ośrodka badawczego Mass General Brigham zbadali wpływ poziomu wykształcenia na pogorszenie funkcji poznawczych. Przeanalizowali dane pochodzące od 675 osób (370 kobiet oraz 305 mężczyzn) będących nosicielami mutacji PSEN1, związanej z dziedziczną postacią choroby Alzheimera o wczesnym początku. Do jakich wniosków doszli?

  • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

    Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

  • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

    Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

  • Efekt Mozarta – na czym polega?

    Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

  • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

    Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

  • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

    Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij