utrata włosów u dziecka
Arkadiusz Dąbek

Łysienie telogenowe jest możliwe także u dzieci

Łysienie telogenowe, czyli nadmierne wypadanie włosów na skutek np. stresu czy infekcji, dotyczy zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Które dokładnie czynniki powodują przerzedzenie włosów? Czy przyczyny łysienia telogenowego u dzieci różnią się od przyczyn u dorosłych?

Nadmierna utrata włosów to powód do niepokoju. Niezależnie od tego, której płci dotyczy. W najnowszych badaniach okazuje się, że łysienie telogenowe, związane z różnymi czynnikami wyzwalającymi, może pojawić się także u dzieci.

Cykl wzrostu włosa: anagen i telogen

Żeby lepiej zrozumieć to, czym jest łysienie telogenowe, warto wiedzieć, jak wygląda cykl życia włosów. Włosy bowiem podlegają ciągłej i cyklicznej wymianie. Oznacza to, że mieszki włosowe pozostają w różnych fazach cyklu rozwojowego, a sam cykl wzrostu odbywa się asynchronicznie.

Cykl wzrostu włosa obejmuje dwie podstawowe fazy: anagen oraz telogen. W pierwszej, czyli wzrostowej fazie włosów, dochodzi do rozwoju zarówno korzenia, jak i łodygi włosa. W drugiej tzw. spoczynkowej fazie korzeń włosa obumiera – włos przestaje rosnąć, robi się słaby i w końcu wypada. Pomiędzy tymi dwoma fazami wyróżnia się także fazę przejściową, tzw. katagen. W tym czasie włos przygotowuje się do wypadnięcia.

Podaje się, że u zdrowego młodego dorosłego w fazie anagenowej jest ok. 80–90% włosów.

Czym jest łysienie telogenowe?

Łysienie telogenowe definiuje się jako zaburzenie proporcji pomiędzy ilością włosów w poszczególnych fazach wzrostu. Utrata włosów ze skóry głowy (zwykle mniej niż 50%.) pojawia się najczęściej około 3 miesięcy po czynniku wyzwalającym i zazwyczaj ustępuje samoistnie. Taki stan trwa około 6 miesięcy.

Co może powodować łysienie telogenowe? Wśród czynników wyzwalających wymienia się m.in. silny stres, przebytą infekcję, niewłaściwą dietę, brak odpowiedniej pielęgnacji włosów, niedobory, zaburzenia hormonalne, zmianę klimatu, nieleczone zmiany skórne, urazy/wypadki, niektóre leki czy stany będące dużym obciążeniem dla organizmu, jak np. poród, ciąża. W łysieniu telogenowym utrata włosów ma charakter ogólny – włosy przerzedzają się na całej głowie.

Sprawdź na DOZ.pl: Szampony lecznicze

Powiązane produkty

Kogo dotyczy łysienie telogenowe?

Ten typ łysienia rozwija się u obu płci i wydaje się, że to kobiety są obarczone większym ryzykiem wystąpienia ze względu na częstsze zaburzenia hormonalne. Do tej pory mówiło się, że łysienie telogenowe u dzieci należy do rzadkości. Jednak naukowcy z University of Miami postanowili zbadać potencjalne wyzwalacze nadmiernej utraty włosów u dzieci. Dokonali analizy danych dzieci z łysieniem telogenowym na przestrzeni ostatnich 12 lat. Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie „Pediatric Dermatology”.

Co powoduje łysienie telogenowe u dzieci?

Naukowcom udało się znaleźć czynnik powodujący utratę włosów aż u ok. dwóch trzecich pacjentów. Najczęstszym z nich był stres (dość częsty w okresie szkolnym) i ostra choroba/infekcja przebiegająca z gorączką. Dopiero w dalszej kolejności były to niedobory żywieniowe, szczególnie żelaza, ferrytyny i witaminy D.

Co robić, gdy u dziecka pojawi się łysienie telogenowe?

Badacze wskazali, że to obserwacja była najczęstszym podejściem terapeutycznym. W większości przypadków dokładny wywiad pozwolił na określenie przyczyny, dzięki czemu zarówno mały pacjent, jak i jego rodzina wiedzieli, co mogło być powodem nadmiernej utraty włosów. W zależności od czynnika powodującego wypadanie włosów specjalista wskazywał możliwą ścieżkę terapeutyczną – np. uzupełnienie niedoborów czy leczenie choroby współwystępującej.

  1. I. Konarska, Łysienie telogenowe dotyczy także dzieci, termedia.pl [online] https://www.termedia.pl/dermatologia/Lysienie-telogenowe-dotyczy-takze-dzieci,49259.html [dostęp:] 26.11.2022.
  2. V. Chen, L. Strazzulla, S. M. Asbeck i in., Etiology, management, and outcomes of pediatric telogen effluvium: A single-center study in the United States, „Pediatric Dermatology”, nr 10 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl