Wypadanie włosów u dziecka – przyczyny, diagnostyka i leczenie. Jakie witaminy na wypadające włosy u dzieci?
Katarzyna Gmachowska

Wypadanie włosów u dziecka – przyczyny, diagnostyka i leczenie. Jakie witaminy na wypadające włosy u dzieci?

Wypadanie włosów u dziecka zwykle nie jest groźnym objawem, a jedynie wynikiem np. niedoboru witamin i składników mineralnych czy infekcji. Niemniej, włosy u dziecka mogą wypadać także z innych, poważniejszych przyczyn. Co wtedy robić? Do jakiego lekarza należy udać się z dzieckiem, któremu nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy. 

Nadmierne wypadanie włosów u dziecka zazwyczaj budzi duży niepokój rodziców. Przyczyn opisywanej dolegliwości jest wiele, poczynając od fizjologicznego wypadania włosów, niedoborów pokarmowych, chorób endokrynologicznych, aż po infekcje grzybicze i choroby autoimmunologiczne. Leczenie jest zależne od przyczyny nadmiernej utraty włosów.  

Wypadanie włosów u dziecka – przyczyny  

Włosy, które należą do przydatków skóry, pełnią funkcję termoizolacyjną, ochronną oraz estetyczną. Szacuje się, że zdrowy człowiek traci około 100 włosów dziennie z całego ciała.   

Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów u dzieci, do najczęstszych należą niedobory witamin i składników mineralnych, infekcje, przewlekłe choroby oraz stres. Warto wspomnieć, że nadmierne wypadanie włosów może być także zjawiskiem fizjologicznym, zwłaszcza u niemowląt.  

Do najczęstszych przyczyn nadmiernego wypadania włosów u dzieci zaliczamy: 

  • niedobory pokarmowe w diecie – zwłaszcza żelaza, cynku lub biotyny. Niedobór żelaza u dzieci może prowadzić do rozwoju anemii, która objawia się także osłabieniem, sennością, szybką pracą serca oraz bladością skóry i błon śluzowych.  
  • choroby tarczycy – zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy mogą prowadzić do nadmiernego wypadania włosów.  
  • przebytą chorobę infekcyjną z wysoką gorączką lub agresywnym leczeniem – tzw. telogenowe wypadanie włosów. Nadmierna utrata włosów zazwyczaj następuje po upływie od 6 tygodni do 4 miesięcy. Włosy przestają rosnąć i przedwcześnie przechodzą w fazę spoczynku, zwaną fazą telogenu. W przypadku telogenowego wypadania włosów nie stosuje się leczenia, włosy zaczynają samoistnie odrastać w ciągu 6 miesięcy.   
  • stres – ostry lub przewlekły. 
  • czynniki mechaniczne takie jak nieprawidłowe upinanie włosów (zbyt mocne naciąganie włosów przy upinaniu kucyka lub pleceniu warkocza).  
  • łysienie plackowate (łac. Alopecia areata) jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym objawiająca się utratą włosów z ograniczonych obszarów skóry głowy. Choroba ta rozwija się zazwyczaj w wieku młodzieńczym i u młodych dorosłych.  
  • łysienie u niemowląt – najczęściej związane jest z częstym pocieraniem danego rejonu np. o fotelik samochodowy lub materac łóżeczka.  
  • grzybice skóry owłosionej głowy – należą do częstych zakażeń skóry spotykanych u dzieci. Najczęściej objawiają się jako okrągłe ogniska drobnopłatowego złuszczania naskórka z następową utratą włosów.  
  • choroby psychiatryczne, w tym trichillomania (utrata włosów spowodowana przez mechaniczne wyrywanie, pociąganie lub skręcanie przez dziecko). Charakterystyczną cechą jest obecność włosów ułamanych na różnej długości oraz większe nasilenie objawów po stronie ręki dominującej. Trichillomanię najczęściej obserwuje się u dzieci narażonych na duży stres lub cierpiących na choroby psychiatryczne.  

Diagnostyka i leczenie wypadania włosów u dziecka  

W przypadku dziecka z nadmiernym wypadaniem włosów bardzo ważny jest dokładnie zebrany wywiad dotyczący diety, chorób przewlekłych, stosowanych leków, przebytych chorób zakaźnych oraz narażenia na stres. Przy postawieniu rozpoznania pomocne jest wykonanie badań laboratoryjnych takich jak morfologia krwi, poziom żelaza, TSH, fT4 oraz wskaźników stanu zapalnego. Jeśli u dziecka podejrzewa się zakażenie grzybicze owłosionej skóry głowy, zalecane jest wykonanie badania mikrobiologicznego. Należy pamiętać, że grzybica skóry głowy jest chorobą zakaźną, dlatego należy unikać używania wspólnych przedmiotów, w tym grzebieni, pościeli, ręczników oraz innych akcesoriów do włosów.  

Rozpoznanie grzybicy skóry głowy stawia lekarz dermatolog. Po rozpoznaniu zakażenia grzybiczego stosuje się doustne leki oraz preparaty zawierające substancje przeciwgrzybicze na skórę głowy.  

U dziecka z niedoborami pokarmowymi (najczęściej żelaza, witamin z grupy B, cynku) lekarz zaleca suplementację lub wdrożenie leczenia preparatami zawierającymi brakujące mikroelementy celem uzupełnienia diety. Natomiast u dziecka z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy, u którego występuje nadmierne wypadanie włosów należy sprawdzić poziom hormonów tarczycy i zmodyfikować dawkę leków.  

W przypadku podejrzenia łysienia plackowatego należy wykonać badania hormonalne oraz immunologiczne. W leczeniu tej dolegliwości stosuje się środki drażniące, aby wywołać przekrwienie skóry i pobudzić porost włosów. Zaleca się także preparaty witaminowe oraz pomoc psychologiczną. U starszych dzieci z dużym nasileniem łysienia plackowatego stosuje się fototerapię UVB lub fotochemioterapię metodą PUVA.  

Jeśli u dziecka występuje łysienie związane z trichillomanią, zaleca się konsultację u lekarza psychiatry oraz psychoterapię.  

Polecane dla Ciebie

Preparaty i suplementy na wypadające włosy dla dzieci  

W przypadku nadmiernego wypadania włosów u dziecka należy skontaktować się z lekarzem, który po zebraniu dokładnego wywiadu oraz zaleceniu badań dodatkowych, postawi rozpoznanie i zaleci najtrafniejsze leczenie. Nie należy samodzielnie wdrażać leków i suplementów u dziecka przed przeprowadzeniem diagnostyki u lekarza.  

U dzieci z nadmiernym wypadaniem włosów i obniżonym poziomem żelaza zaleca się dietę bogatą w zielone warzywa, orzechy, ryby oraz nabiał.  
  1. L. Brzezińska-Wcisło, A. Lis-Święty, D. Wcisło-Dziadecka, M. Wyględowska-Kania, Najczęstsze choroby skóry owłosionej głowy wieku dziecięcego, "Postępy w  Dermatologii i Alergologii", nr 26 2009.   
  2. B. A. Cohen, Dermatologia Pediatryczna, wydanie II, Wrocław 2006. 
  3. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2008. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij