Łysienie trakcyjne – przyczyny, leczenie, zapobieganie
Łysienie trakcyjne to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane ich przewlekłym przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Dowiedz się, jak przebiega leczenie choroby i w jaki sposób można jej zapobiegać.
Czym jest łysienie trakcyjne?
Łysieniem trakcyjnym nazywamy utratę włosów spowodowaną czynnikami mechanicznymi – nadmiernym, częstym pociąganiem bądź tarciem (bywa ono nazywane łysieniem z pociągania). Jego bezpośrednią przyczyną jest najczęściej noszenie fryzur, które ciągną skórę głowy oraz cebulki włosów, m.in. ciasnych kucyków, koków, a także dredów bądź warkoczyków. Zdarza się, że z łysieniem trakcyjnym zmagają się też osoby, które śpią z wałkami, noszą doczepiane włosy, a nawet często modelują włosy „na szczotkę”. Na tego typu problem są też narażone osoby regularnie noszące nakrycia głowy, np. turbany, chusty, czepki, kaski ochronne. Łysienie trakcyjne może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Zazwyczaj przebieg choroby jest dwuetapowy. W pierwszym, wczesnym etapie jest ona odwracalna. Jeżeli natomiast dojdzie do powstania blizn, zmiany są trwałe – wówczas dochodzi do zabliźnienia mieszków włosowych i bezpowrotnej ich utraty. Charakterystyczny jest brak jakiegokolwiek nacieku zapalnego w dowolnym momencie przebiegu tej choroby.
Łysienie trakcyjne – objawy
Zanim pojawi się wypadanie włosów (zazwyczaj wzdłuż linii czołowej, skroniowej lub potylicznej), występują objawy zwiastujące:
- miejscowe swędzenie skóry głowy,
- miejscowe zaczerwienienie skóry głowy,
- zauważalnie kruche, łamiące się włosy.
W badaniu histologicznym w pierwszej fazie choroby widoczna jest zwiększona liczba mieszków włosowych katagenowych (przejściowa faza cyklu wzrostu włosa) i telogenowych (faza spoczynku). Później rozwijają się włoski welusowe: cienkie i krótkie. Co istotne, włosy na ciele oraz brwi, a także stan skóry i paznokcie, pozostają niezmienione.
Leczenie łysienia trakcyjnego
W przypadku zauważenia u siebie pierwszych oznak łysienia trakcyjnego warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą – trychologiem bądź dermatologiem. Podczas wizyty zostanie zapewne wykonana trichoskopia, czyli mikroskopowe badanie włosów i skóry głowy, co pozwoli na ustalenie przyczyny wypadania włosów. W zależności od wyniku zostanie zaproponowana najwłaściwsza metoda leczenia.
W większości przypadków leczenie farmakologiczne nie jest konieczne (rzadko stosuje się miejscowo kremy zawierające sterydy). Zalecane są natomiast zabiegi takie jak:
- Mezoterapia igłowa – to podanie kwasu hialuronowego oraz substancji odżywczych (np. śladowych pierwiastków, witamin czy soli nieorganicznych) bezpośrednio do skóry właściwej. Powoduje to dogłębne nawilżenie skóry, a mieszki włosowe są pobudzane do produkcji nowych włosów.
- Karboksyterapia – to podskórne podanie medycznego dwutlenku węgla, które powoduje natychmiastowe rozszerzenie naczyń krwionośnych i pobudzenie mieszków włosowych.
- Terapia światłem LED – podczas zabiegu wykorzystuje się jednocześnie kilka długości fal: fioletowe, niebieskie, żółte, czerwone i podczerwone. Jego efektem jest zwiększenie ukrwienia skóry głowy, co stymuluje porost włosów.
Łysienie trakcyjne – zapobieganie
Jak zapobiegać łysieniu z pociągania? Przede wszystkim:
- Unikaj noszenia ciasnych kucyków, warkoczyków, koków czy innych fryzur, które nadmiernie napinają włosy.
- Jeśli chcesz/musisz związywać włosy, postaw na luźne upięcia. Używaj gumek, które nie mają żadnych metalowych lub plastikowych elementów i są wykonane z tkanin, np. z jedwabiu.
- Często zmieniaj upięcia, nie noś przez dłuższy czas tej samej fryzury.
- Ogranicz używanie spinek, wsuwek czy ciasnych opasek.
- Zrezygnuj z zakładania wałków, zwłaszcza na noc.
- Jeśli przedłużasz włosy, kontroluj stan skóry głowy, najlepiej konsultując się z trychologiem.