Łysienie trakcyjne u młodej kobiety
Ewelina Sochacka

Łysienie trakcyjne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

Łysienie trakcyjne to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane ich przewlekłym przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Dowiedz się, jak przebiega leczenie choroby i w jaki sposób można jej zapobiegać.

Czym jest łysienie trakcyjne?

Łysieniem trakcyjnym nazywamy utratę włosów spowodowaną czynnikami mechanicznymi – nadmiernym, częstym pociąganiem bądź tarciem (bywa ono nazywane łysieniem z pociągania). Jego bezpośrednią przyczyną jest najczęściej noszenie fryzur, które ciągną skórę głowy oraz cebulki włosów, m.in. ciasnych kucyków, koków, a także dredów bądź warkoczyków. Zdarza się, że z łysieniem trakcyjnym zmagają się też osoby, które śpią z wałkami, noszą doczepiane włosy, a nawet często modelują włosy „na szczotkę”. Na tego typu problem są też narażone osoby regularnie noszące nakrycia głowy, np. turbany, chusty, czepki, kaski ochronne. Łysienie trakcyjne może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Zazwyczaj przebieg choroby jest dwuetapowy. W pierwszym, wczesnym etapie jest ona odwracalna. Jeżeli natomiast dojdzie do powstania blizn, zmiany są trwałe – wówczas dochodzi do zabliźnienia mieszków włosowych i bezpowrotnej ich utraty. Charakterystyczny jest brak jakiegokolwiek nacieku zapalnego w dowolnym momencie przebiegu tej choroby.

Łysienie trakcyjne – objawy

Zanim pojawi się wypadanie włosów (zazwyczaj wzdłuż linii czołowej, skroniowej lub potylicznej), występują objawy zwiastujące:

 • miejscowe swędzenie skóry głowy,
 • miejscowe zaczerwienienie skóry głowy,
 • zauważalnie kruche, łamiące się włosy.

W badaniu histologicznym w pierwszej fazie choroby widoczna jest zwiększona liczba mieszków włosowych katagenowych (przejściowa faza cyklu wzrostu włosa) i telogenowych (faza spoczynku). Później rozwijają się włoski welusowe: cienkie i krótkie. Co istotne, włosy na ciele oraz brwi, a także stan skóry i paznokcie, pozostają niezmienione.

Powiązane produkty

Leczenie łysienia trakcyjnego

W przypadku zauważenia u siebie pierwszych oznak łysienia trakcyjnego warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą – trychologiem bądź dermatologiem. Podczas wizyty zostanie zapewne wykonana trichoskopia, czyli mikroskopowe badanie włosów i skóry głowy, co pozwoli na ustalenie przyczyny wypadania włosów. W zależności od wyniku zostanie zaproponowana najwłaściwsza metoda leczenia.

W większości przypadków leczenie farmakologiczne nie jest konieczne (rzadko stosuje się miejscowo kremy zawierające sterydy). Zalecane są natomiast zabiegi takie jak:

 • Mezoterapia igłowa – to podanie kwasu hialuronowego oraz substancji odżywczych (np. śladowych pierwiastków, witamin czy soli nieorganicznych) bezpośrednio do skóry właściwej. Powoduje to dogłębne nawilżenie skóry, a mieszki włosowe są pobudzane do produkcji nowych włosów.
 • Karboksyterapia – to podskórne podanie medycznego dwutlenku węgla, które powoduje natychmiastowe rozszerzenie naczyń krwionośnych i pobudzenie mieszków włosowych.
 • Terapia światłem LED – podczas zabiegu wykorzystuje się jednocześnie kilka długości fal: fioletowe, niebieskie, żółte, czerwone i podczerwone. Jego efektem jest zwiększenie ukrwienia skóry głowy, co stymuluje porost włosów.

Łysienie trakcyjne – zapobieganie

Jak zapobiegać łysieniu z pociągania? Przede wszystkim:

 1. Unikaj noszenia ciasnych kucyków, warkoczyków, koków czy innych fryzur, które nadmiernie napinają włosy.
 2. Jeśli chcesz/musisz związywać włosy, postaw na luźne upięcia. Używaj gumek, które nie mają żadnych metalowych lub plastikowych elementów i są wykonane z tkanin, np. z jedwabiu.
 3. Często zmieniaj upięcia, nie noś przez dłuższy czas tej samej fryzury.
 4. Ogranicz używanie spinek, wsuwek czy ciasnych opasek.
 5. Zrezygnuj z zakładania wałków, zwłaszcza na noc.
 6. Jeśli przedłużasz włosy, kontroluj stan skóry głowy, najlepiej konsultując się z trychologiem.
 1. J. K. Pulickal, F. Kaliyadan, Traction alopecia, ncbi.nlm.nih.gov [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470434/ [dostęp:] 24.05.2023.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij