Łysienie trakcyjne u młodej kobiety
Ewelina Sochacka

Łysienie trakcyjne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

Łysienie trakcyjne to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane ich przewlekłym przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Dowiedz się, jak przebiega leczenie choroby i w jaki sposób można jej zapobiegać.

Czym jest łysienie trakcyjne?

Łysieniem trakcyjnym nazywamy utratę włosów spowodowaną czynnikami mechanicznymi – nadmiernym, częstym pociąganiem bądź tarciem (bywa ono nazywane łysieniem z pociągania). Jego bezpośrednią przyczyną jest najczęściej noszenie fryzur, które ciągną skórę głowy oraz cebulki włosów, m.in. ciasnych kucyków, koków, a także dredów bądź warkoczyków. Zdarza się, że z łysieniem trakcyjnym zmagają się też osoby, które śpią z wałkami, noszą doczepiane włosy, a nawet często modelują włosy „na szczotkę”. Na tego typu problem są też narażone osoby regularnie noszące nakrycia głowy, np. turbany, chusty, czepki, kaski ochronne. Łysienie trakcyjne może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Zazwyczaj przebieg choroby jest dwuetapowy. W pierwszym, wczesnym etapie jest ona odwracalna. Jeżeli natomiast dojdzie do powstania blizn, zmiany są trwałe – wówczas dochodzi do zabliźnienia mieszków włosowych i bezpowrotnej ich utraty. Charakterystyczny jest brak jakiegokolwiek nacieku zapalnego w dowolnym momencie przebiegu tej choroby.

Łysienie trakcyjne – objawy

Zanim pojawi się wypadanie włosów (zazwyczaj wzdłuż linii czołowej, skroniowej lub potylicznej), występują objawy zwiastujące:

  • miejscowe swędzenie skóry głowy,
  • miejscowe zaczerwienienie skóry głowy,
  • zauważalnie kruche, łamiące się włosy.

W badaniu histologicznym w pierwszej fazie choroby widoczna jest zwiększona liczba mieszków włosowych katagenowych (przejściowa faza cyklu wzrostu włosa) i telogenowych (faza spoczynku). Później rozwijają się włoski welusowe: cienkie i krótkie. Co istotne, włosy na ciele oraz brwi, a także stan skóry i paznokcie, pozostają niezmienione.

Powiązane produkty

Leczenie łysienia trakcyjnego

W przypadku zauważenia u siebie pierwszych oznak łysienia trakcyjnego warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą – trychologiem bądź dermatologiem. Podczas wizyty zostanie zapewne wykonana trichoskopia, czyli mikroskopowe badanie włosów i skóry głowy, co pozwoli na ustalenie przyczyny wypadania włosów. W zależności od wyniku zostanie zaproponowana najwłaściwsza metoda leczenia.

W większości przypadków leczenie farmakologiczne nie jest konieczne (rzadko stosuje się miejscowo kremy zawierające sterydy). Zalecane są natomiast zabiegi takie jak:

  • Mezoterapia igłowa – to podanie kwasu hialuronowego oraz substancji odżywczych (np. śladowych pierwiastków, witamin czy soli nieorganicznych) bezpośrednio do skóry właściwej. Powoduje to dogłębne nawilżenie skóry, a mieszki włosowe są pobudzane do produkcji nowych włosów.
  • Karboksyterapia – to podskórne podanie medycznego dwutlenku węgla, które powoduje natychmiastowe rozszerzenie naczyń krwionośnych i pobudzenie mieszków włosowych.
  • Terapia światłem LED – podczas zabiegu wykorzystuje się jednocześnie kilka długości fal: fioletowe, niebieskie, żółte, czerwone i podczerwone. Jego efektem jest zwiększenie ukrwienia skóry głowy, co stymuluje porost włosów.

Łysienie trakcyjne – zapobieganie

Jak zapobiegać łysieniu z pociągania? Przede wszystkim:

  1. Unikaj noszenia ciasnych kucyków, warkoczyków, koków czy innych fryzur, które nadmiernie napinają włosy.
  2. Jeśli chcesz/musisz związywać włosy, postaw na luźne upięcia. Używaj gumek, które nie mają żadnych metalowych lub plastikowych elementów i są wykonane z tkanin, np. z jedwabiu.
  3. Często zmieniaj upięcia, nie noś przez dłuższy czas tej samej fryzury.
  4. Ogranicz używanie spinek, wsuwek czy ciasnych opasek.
  5. Zrezygnuj z zakładania wałków, zwłaszcza na noc.
  6. Jeśli przedłużasz włosy, kontroluj stan skóry głowy, najlepiej konsultując się z trychologiem.
  1. J. K. Pulickal, F. Kaliyadan, Traction alopecia, ncbi.nlm.nih.gov [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470434/ [dostęp:] 24.05.2023.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

    Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jaki związek ma poziom wykształcenia z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera?

    W nowym badaniu naukowcy z ośrodka badawczego Mass General Brigham zbadali wpływ poziomu wykształcenia na pogorszenie funkcji poznawczych. Przeanalizowali dane pochodzące od 675 osób (370 kobiet oraz 305 mężczyzn) będących nosicielami mutacji PSEN1, związanej z dziedziczną postacią choroby Alzheimera o wczesnym początku. Do jakich wniosków doszli?

  • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

    Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

  • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

    Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

  • Efekt Mozarta – na czym polega?

    Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

  • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

    Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

  • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

    Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij