Tapioka
Mateusz Durbas

Tapioka – do czego stosować? Właściwości tapioki

Tapioka jest produktem żywnościowym, który pojawił się w Polsce już kilkanaście lat temu i od tego czasu staje się coraz bardziej popularny, zwłaszcza wśród osób na diecie bezglutenowej. Powszechnie uważa się, że może stanowić alternatywę dla polskich ziemniaków i zarazem być zdrowym elementem urozmaiconej diety łatwostrawnej.

Co to jest tapioka?

Tapioka jest produktem skrobiowym, który otrzymuje się z bocznych korzeni manioka jadalnego, czyli rośliny pochodzącej z Ameryki Południowej. Maniok i tapioka stanowią dla mieszkańców Afryki oraz Ameryki Południowej bardzo ważne źródło energii, ponieważ dostarczają dużych ilości łatwostrawnych węglowodanów. Co więcej, maniok i skrobia maniokowa, czyli tapioka, są dla ludności afrykańskiej tak kluczowym składnikiem diety, jak ziemniaki i pszenica dla Europejczyków oraz ryż dla Azjatów. Tapioka to prawie czysta skrobia i dlatego ma ona bardzo niską wartość odżywczą.

Tapioka jest dostępna na polskim rynku głównie w postaci białych kulek, perełek, granulatu oraz mąki (postać zmielona). Można ją bez problemu nabyć w zdecydowanej większości sklepów ze zdrową żywnością. Warto podkreślić, że tapioka charakteryzuje się neutralnym smakiem i zapachem, dlatego świetnie nadaje się do przygotowywania zarówno potraw słodkich, jak i słonych.

Czy tapioka jest zdrowa?

Tapioka jest bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnej energii w postaci węglowodanów, których zawiera około 89 g w przeliczeniu na 100 g. Oznacza to, że może być ona regularnie włączana do diety sportowców różnych dyscyplin, którzy zwykle potrzebują dodatkowej ilości energii w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych intensywnie pracujących mięśni szkieletowych. Poza dużą ilością węglowodanów tapioka jest uboga w białko (0,19 g/100 g), tłuszcze (0,02 g/100 g) oraz błonnik pokarmowy (0,9 g/100 g). Ze względu na to, iż zawiera ona małe ilości białka, może być regularnie używana przez wszystkie osoby, które z powodów medycznych muszą ograniczać ilość białka w diecie (np. pacjenci z przewlekłą chorobą nerek).

Wartość energetyczna tapioki wynosi 358 kcal w przeliczeniu na 100 g produktu i jest zbliżona do innych produktów zbożowych o wysokiej zawartości węglowodanów, np. kaszy, ryżu oraz makaronu. Tapioka jako dodatek do dań słodkich i słonych jest najczęściej spożywana w umiarkowanych ilościach (od 1 do 5 łyżek). 1 łyżka tapioki waży 10 g i dostarcza blisko 36 kcal. Tapioka sama w sobie nie jest tucząca, natomiast częste spożywanie słodkich deserów przygotowanych na jej bazie wraz z dodatkiem cukru może sprzyjać przyrostowi masy ciała.

Warto zauważyć, że tapioka należy do grupy produktów, które charakteryzują się wysokim indeksem glikemicznym. Wartość indeksu glikemicznego tapioki wynosi 108, ale jedna zwyczajowa jej porcja (1 łyżka – 10 g) cechuje się niskim ładunkiem glikemicznym, który wynosi niespełna 9. W przypadku zastosowania większej jednorazowej porcji tapioki w ramach posiłku (np. 3 łyżki), wartość ładunku glikemicznego wyraźnie wzrośnie i nie będzie wówczas klasyfikować się ona do grupy pokarmów o niskim ładunku glikemicznym.

Tapioka jest produktem żywnościowym, który dostarcza jedynie niewielkich ilości składników mineralnych (głównie żelaza, wapnia, miedzi, manganu, potasu, fosforu i cynku) oraz witamin (zwłaszcza B5) i w zasadzie nie zawiera bioaktywnych fitozwiązków o szerokim spektrum właściwości biologicznych w ludzkim organizmie.

Powiązane produkty

Do czego można używać tapioki?

Tapioka, podobnie jak skrobia pszenna, wykazuje właściwości zagęszczające, co sprawia, iż może być stosowana do przygotowywania wielu dań, m.in.: zup, sosów, budyniów, puddingów, kisieli, musów, naleśników, omletów oraz tzw. bubble tea, czyli napoju na bazie herbaty z dodatkiem kulek z tapioki. Tapioka może być używana na wiele sposobów, w tym do gotowania i pieczenia różnorodnych potraw. Stanowi ona alternatywę dla pozostałych skrobi (np. ziemniaczanej i kukurydzianej), jak również może z powodzeniem zastępować makaron w zupie. Jak się jednak okazuje, większość przepisów wykorzystujących tapiokę dotyczy słodkich deserów z dodatkiem mleka, owoców i substancji słodzących (np. tradycyjnego cukru stołowego).

Mąka z tapioki jest świetnym składnikiem przeznaczonym do gotowania, gdyż szybko gęstnieje, ma neutralny smak oraz nadaje sosom i zupom jedwabistą gładkość. Uważa się nawet, że mąka z tapioki jako produkt bezglutenowy łatwiej zamarza i jednocześnie lepiej się rozmraża niż skrobia oraz mąka kukurydziana. Stąd może ona być bardziej pożądanym wyborem do wypieków przeznaczonych do późniejszego użycia.

Tapiokę przed spożyciem zaleca się gotować przez około 30-40 minut na małym ogniu, aż jej kulki staną się przezroczyste. W przypadku niektórych produktów z tapioki, zwłaszcza tych o większym stopniu przetworzenia, w zupełności wystarczy zalać kulki na 5 minut wrzątkiem lub gotować je identyczny czas w wodzie. Podczas przygotowania tapioki warto kierować się instrukcją zwykle dostępną na opakowaniu produktu.

Na co pomaga tapioka?

Tapioka jest powszechnie uważana za produkt łatwostrawny, dzięki czemu może być częstym elementem diety lekkostrawnej, którą zaleca się najczęściej pacjentom ze schorzeniami przewodu pokarmowego, takimi jak choćby choroba wrzodowa żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, zespół jelita drażliwego czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Strawność tapioki ocenia się jako zbliżoną do ryżu, natomiast wyższą niż ziemniaków.

Tapioka jest także produktem żywnościowym, który naturalnie nie zawiera glutenu, dzięki czemu może być elementem diety pacjentów z celiakią oraz nieceliakalną nadwrażliwością na gluten. W ostatnich latach tapioka stała się coraz bardziej popularna w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych jako bezglutenowa alternatywa dla pszenicy i innych zbóż naturalnie zawierających gluten, mianowicie żyta, pszenżyta oraz jęczmienia.

Przeciwwskazania do spożywania tapioki

Tapioka jest pokarmem bezpiecznym dla zdrowia człowieka i nie wywołuje żadnych negatywnych skutków ubocznych. Ze względu na wysoki indeks glikemiczny tapioka nie jest jednak polecana pacjentom z cukrzycą i zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, gdyż może powodować znaczący wzrost poziomu glukozy we krwi po posiłku.

Chociaż niewiele jest udokumentowanych przypadków nadwrażliwości pokarmowej na tapiokę, to jednak wskazuje się, że osoby uczulone na lateks mogą doświadczyć reakcji alergicznych z powodu reaktywności krzyżowej tych produktów. Zjawisko to nazywane jest fachowo zespołem lateksowo-owocowym i może obejmować zarówno zmiany skórne, jak również dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, obrzęk jamy ustnej i twarzy oraz uczucie drapania w gardle. Osoby uczulone na lateks powinny zatem zachować dużą dozę ostrożności w odniesieniu do tapioki i bacznie obserwować, czy jej spożycie nie powoduje przypadkiem wystąpienia niepokojących objawów.

Korzeń manioku jadalnego naturalnie zawiera toksyczny związek zwany linamaryną. Jest on przekształcany w cyjanowodór w ludzkim organizmie i może powodować zatrucie cyjankiem. Należy jednak podkreślić, iż komercyjnie produkowana tapioka na ogół nie zawiera szkodliwych ilości linamaryny i jest bezpieczna do spożycia przez człowieka.

  1. Ferraro V, Piccirillo C, Tomlins K, et al., Cassava (Manihot esculenta Crantz) and Yam (Dioscorea spp.) Crops and Their Derived Foodstuffs: Safety, Security and Nutritional Value, „Crit Rev Food Sci Nutr.” 2016 Dec 9;56(16):2714-27.
  2. Li S, Cui Y, Zhou Y, et al.,The industrial applications of cassava: current status, opportunities and prospects. „J Sci Food Agric.” 2017 Jun;97(8):2282-2290.
  3. Montagnac JA, Davis CR, Tanumihardjo SA, Nutritional Value of Cassava for Use as a Staple Food and Recent Advances for Improvement, „Compr Rev Food Sci Food Saf.” 2009 Jul;8(3):181-194.
  4. Nwose EU, Onodu BC, Anyasodor AE, et al., Ethnopharmacological values of cassava and its potential for diabetes and dyslipidemia management: Knowledge survey and critical review of report. „J Intercult Ethnopharmacol.” 2017 Jun 9;6(3):260-266.
  5. Zhu F, Composition, structure, physicochemical properties, and modifications of cassava starch. „Carbohydr Polym.” 2015 May 20;122:456-80.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • E-book "Dieta na obniżenie cholesterolu. Produkty, suplementacja, jadłospis"

    Podwyższony poziom cholesterolu to stan, który może stanowić zagrożenie, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Możesz przejąć kontrolę nad swoim profilem lipidowym. Jednym z kluczowych elementów leczenia tego stanu jest zmiana stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna czy zaprzestanie palenia tytoniu to nie wszystko. Najważniejsza jest twoja dieta.  

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij