Glukometr i pen z insuliną trzymany w dłoni na tle owoców i warzyw
Arkadiusz Dąbek

Dlaczego liczba osób z cukrzycą typu 1 tak szybko rośnie?

Mówi się, że cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Istnieją dwa typy tej choroby, tj. cukrzyca typu 1 i typu 2. Ta pierwsza uznawana jest za chorobą autoimmunologiczną. Wyniki wykonanego niedawno badania statystycznego jasno pokazują, że liczba pacjentów z typem pierwszym cukrzycy podwoi się na przestrzeni 20 najbliższych lat. Z czego wynika ta lawinowo rosnąca ilość przypadków?

Naukowcy twierdzą, że do 2040 r. liczba przypadków cukrzycy typu 1 na całym świecie może się podwoić do 17 milionów. Obecnie z chorobą mierzy się 8.7 mln pacjentów. Z czego wynika obserwowany i prognozowany wzrost zachorowań?

Statystka cukrzycy typu 1

Dane statystyczne sugerują, że 10 krajów o największej częstości występowania cukrzycy typu 1 to Stany Zjednoczone, Indie, Brazylia, Chiny, Niemcy, Wielka Brytania, Rosja, Kanada, Arabia Saudyjska i Hiszpania. Państwa te odpowiadają za 60% globalnych przypadków cukrzycy typu 1, czyli nieco ponad 5 milionów ludzi. Ponadto  21% osób żyjących z cukrzycą typu 1 mieszka w krajach o niskich dochodach i krajach o niższych średnich dochodach.

Cukrzyca typu 1 – jak groźna jest ta choroba?

Cukrzyca podwaja ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i podnosi ryzyko wystąpienia innych powikłań okołocukrzycowych, takich jak schorzenia oczu, nerek, neuropatia i infekcje. Może to prowadzić do zwiększonej konieczności korzystania z opieki zdrowotnej (wizyty w przychodni, testy i procedury, leki), zwiększonego zapotrzebowania na operacje i częstsze hospitalizacje. Dodatkowo warto podkreślić, że pacjenci ze źle kontrolowaną cukrzycą często radzą sobie gorzej – infekcje trwają dłużej, rany goją się gorzej. Ponadto insulina i leki na cukrzycę, a także materiały diagnostyczne i technologia diabetologiczna również są bardzo kosztowne, co również może stawnowić czynnik obciążający wydolność służby zdrowia, a tym samym właściwą i terminową kontrolę chorobę.

Sprawdź, jakie produkty i preparaty dla cukrzyków znajdziesz na DOZ.pl

Powiązane produkty

Co wywołuje cukrzycę typu 1?

Uważa się, że cukrzyca typu 1 jest spowodowana reakcją autoimmunologiczną organizmu. Układ odpornościowy atakuje komórki trzustki zwane komórkami beta, które wytwarzają insulinę. Naukowcy uważają, że wiele czynników może wywołać tę odpowiedź w typie autoagresji. Istnieją dowody na to, że czynniki środowiskowe wywołują cukrzycę typu 1, szczególnie wśród tych osób, które są nosicielami określonych genów. Te czynniki obejmują wczesne wprowadzenie mleka krowiego czy też krótki czas karmienia piersią. Badania sugerują, że istnieje również zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 1 z powodu infekcji COVID-19.

Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda badanie poziomu insuliny we krwi – jak się do niego przygotować i interpretować wyniki?

Dlaczego obserwuje się wzrost ilości pacjentów z cukrzycą typu 1?

Według dr Marilyn Tan – eksperta w dziedzinie endokrynologii na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii – dzięki rozwojowi diagnostyki diabetologicznej, jesteśmy w stanie zweryfikować więcej pacjentów, którzy chorują na cukrzyce niż jeszcze kilka lat temu.

Wcześniej lekarze nie dysponowali takimi narzędziami, zatem nie można w sposób jednoznaczny stwierdzić, że ilość pacjentów z tą chorobą stale rośnie, a raczej podkreślić fakt, ilu z nich wcześniej nie zostało zdiagnozowanych.

Dane są alarmujące. Wcześniej cukrzycę typu 1 uważano za chorobę rozpoczynającą się w dzieciństwie. Modelowanie statystyczne sugeruje jednak, że w 2021 r. zdiagnozowano cukrzycę typu 1 u większej liczby dorosłych niż dzieci. Średni wiek rozpoznania wynosił 32 lata.

Więcej zdiagnozowanych z cukrzycą typu 1

Naukowcy, którzy są autorami badania opublikowanego w czasopiśmie Lancet twierdzą, że ich prognozowanie statystyczne pokazuje, że ogólny zasięg cukrzycy typu 1 na całym świecie jest znacznie wyższy niż pierwotnie szacowano. Mają nadzieję, że ich praca przyczyni się do poprawy dostępu do opieki dla osób żyjących z tą chorobą. Mają oni nadzieję, że te wyniki modelowania na poziomie krajowym zostaną wykorzystane przez władze, badaczy i pracowników służby zdrowia do tworzenia inicjatyw, które poprawiają nadzór nad cukrzycą typu 1 na całym świecie.

  1. Gabriel A. G. i in, Global incidence, prevalence, and mortality of type 1 diabetes in 2021 with projection to 2040: a modelling study, „Lancet", 9 (13) 2022.
  2. Kendall E. K., Association of SARS-CoV-2 Infection With New-Onset Type 1 Diabetes Among Pediatric Patients From 2020 to 2021, „JAMA Network Open", 5 (9) 2022.

 

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.