
Czy dzięki grupie krwi można przewidzieć ryzyko udaru mózgu przed 60. rokiem życia?
Gen, który określa grupę krwi
Grupa krwi danej osoby może być powiązana z ryzykiem wystąpienia wczesnego udaru mózgu – tak wynika z nowej metaanalizy przeprowadzonej przez naukowców z University of Maryland School of Medicine (UMSOM). Publikacja na ten temat ukazała się na łamach „Neurology”. Metaanaliza obejmowała wszystkie dostępne dane z badań genetycznych koncentrujących się na udarach niedokrwiennych, które są spowodowane blokadą przepływu krwi do mózgu. Studia dotyczyły osób kwalifikowanych jako młodsi dorośli, poniżej 60. roku życia.
Z relacji prof. Stevena J. Kittnera dowiadujemy się, że rośnie liczba osób z wczesnymi udarami. Osoby te są bardziej narażone na zgon, natomiast osoby przezwyciężające śmiertelne zagrożenie potencjalnie muszą zmierzyć się z dziesiątkami lat niepełnosprawności. Mimo tego poważnego problemu, wciąż dysponujemy niewielką liczbą badań na temat przyczyn wczesnych udarów.
Naukowcy przeprowadzili badanie, wykonując metaanalizę 48 raportów dotyczących genetyki i udaru niedokrwiennego mózgu, które zawierały dane pochodzące od 17 tys. pacjentów z udarem oraz od blisko 600 tys. osób zdrowych – grupa kontrolna. Następnie przyjrzeli się wszystkim zebranym chromosomom, aby zidentyfikować warianty genetyczne związane z udarem i znaleźli związek między udarem o wczesnym początku, występującym przed 60. rokiem życia, a obszarem chromosomu, który zawiera gen określający grupę krwi.
Osoby z grupą krwi A o wyższym ryzyku wczesnego udaru
W badaniu stwierdzono, że osoby z wczesnym udarem częściej miały grupę krwi A, rzadziej zaś grupę krwi 0 (najczęstsza grupa krwi). Dane te porównano z informacjami na temat osób z późnym udarem i osób, które nigdy nie miały udaru. Zarówno osoby z wczesnym, jak i późnym udarem miały również większe prawdopodobieństwo posiadania grupy krwi B w porównaniu z grupą kontrolną. Po analizie pod kątem innych czynników, badacze stwierdzili, że posiadacze grupy krwi A mieli o 16% wyższe ryzyko wystąpienia wczesnego udaru niż osoby z innymi grupami krwi. Posiadacze grupy krwi 0 mieli o 12% niższe ryzyko wystąpienia udaru niż osoby z innymi grupami krwi. Związek grupy krwi z późniejszym udarem był znacznie słabszy niż to, co eksperci znaleźli w przypadku wczesnego udaru.
Powiązane produkty
Rodzące się pytania
Według wyjaśnień prof. Stevena J. Kittnera, wciąż nie wiadomo, dlaczego grupa krwi A wiąże się z wyższym ryzykiem, choć prawdopodobnie ma to coś wspólnego z czynnikami krzepnięcia krwi – takimi jak płytki krwi i komórki wyściełające naczynia krwionośne, także inne krążące białka, z których wszystkie odgrywają rolę w rozwoju zakrzepów. Poprzednie studia na ten temat sugerują, że osoby z grupą krwi A mają nieco wyższe ryzyko rozwoju zakrzepów krwi w nogach znanych jako: zakrzepica żył głębokich. Ekspert podkreślił, że potrzeba więcej badań uzupełniających, aby wyjaśnić mechanizmy zwiększonego ryzyka udaru mózgu.