Czy dzięki grupie krwi można przewidzieć ryzyko udaru mózgu przed 60. rokiem życia?
Arkadiusz Dąbek

Czy dzięki grupie krwi można przewidzieć ryzyko udaru mózgu przed 60. rokiem życia?

Badania mogą prowadzić do potencjalnych nowych sposobów przewidywania i zapobiegania udarom w przypadku młodych osób. Według nowych ustaleń naukowych, dzięki grupie krwi istnieje szansa przewidzenia ryzyka wystąpienia udaru mózgu jeszcze przed 60. rokiem życia.

Gen, który określa grupę krwi

Grupa krwi danej osoby może być powiązana z ryzykiem wystąpienia wczesnego udaru mózgu – tak wynika z nowej metaanalizy przeprowadzonej przez naukowców z University of Maryland School of Medicine (UMSOM). Publikacja na ten temat ukazała się na łamach „Neurology”. Metaanaliza obejmowała wszystkie dostępne dane z badań genetycznych koncentrujących się na udarach niedokrwiennych, które są spowodowane blokadą przepływu krwi do mózgu. Studia dotyczyły osób kwalifikowanych jako młodsi dorośli, poniżej 60. roku życia.

Z relacji prof. Stevena J. Kittnera dowiadujemy się, że rośnie liczba osób z wczesnymi udarami. Osoby te są bardziej narażone na zgon, natomiast osoby przezwyciężające śmiertelne zagrożenie potencjalnie muszą zmierzyć się z dziesiątkami lat niepełnosprawności. Mimo tego poważnego problemu, wciąż dysponujemy niewielką liczbą badań na temat przyczyn wczesnych udarów.

Naukowcy przeprowadzili badanie, wykonując metaanalizę 48 raportów dotyczących genetyki i udaru niedokrwiennego mózgu, które zawierały dane pochodzące od 17 tys. pacjentów z udarem oraz od blisko 600 tys. osób zdrowych – grupa kontrolna. Następnie przyjrzeli się wszystkim zebranym chromosomom, aby zidentyfikować warianty genetyczne związane z udarem i znaleźli związek między udarem o wczesnym początku, występującym przed 60. rokiem życia, a obszarem chromosomu, który zawiera gen określający grupę krwi.

Osoby z grupą krwi A o wyższym ryzyku wczesnego udaru

W badaniu stwierdzono, że osoby z wczesnym udarem częściej miały grupę krwi A, rzadziej zaś grupę krwi 0 (najczęstsza grupa krwi). Dane te porównano z informacjami na temat osób z późnym udarem i osób, które nigdy nie miały udaru. Zarówno osoby z wczesnym, jak i późnym udarem miały również większe prawdopodobieństwo posiadania grupy krwi B w porównaniu z grupą kontrolną. Po analizie pod kątem innych czynników, badacze stwierdzili, że posiadacze grupy krwi A mieli o 16% wyższe ryzyko wystąpienia wczesnego udaru niż osoby z innymi grupami krwi. Posiadacze grupy krwi 0 mieli o 12% niższe ryzyko wystąpienia udaru niż osoby z innymi grupami krwi. Związek grupy krwi z późniejszym udarem był znacznie słabszy niż to, co eksperci znaleźli w przypadku wczesnego udaru.

Badacze podkreślili, że zwiększone ryzyko było bardzo skromne, więc osoby z grupą krwi A nie powinny martwić się o zagrożenie udarem o wczesnym początku ani angażować się w dodatkowe badania przesiewowe lub testy medyczne na podstawie tego odkrycia.

Powiązane produkty

Rodzące się pytania

Według wyjaśnień prof. Stevena J. Kittnera, wciąż nie wiadomo, dlaczego grupa krwi A wiąże się z wyższym ryzykiem, choć prawdopodobnie ma to coś wspólnego z czynnikami krzepnięcia krwi – takimi jak płytki krwi i komórki wyściełające naczynia krwionośne, także inne krążące białka, z których wszystkie odgrywają rolę w rozwoju zakrzepów. Poprzednie studia na ten temat sugerują, że osoby z grupą krwi A mają nieco wyższe ryzyko rozwoju zakrzepów krwi w nogach znanych jako: zakrzepica żył głębokich. Ekspert podkreślił, że potrzeba więcej badań uzupełniających, aby wyjaśnić mechanizmy zwiększonego ryzyka udaru mózgu.

  • Thomas Jaworek i inni, Contribution of Common Genetic Variants to Risk of Early Onset Ischemic Stroke, „Neurology”, 2022.
  • Your blood type could predict your risk of having a stroke before age 60, new study suggests: Research could lead to potential new ways to predict and prevent strokes in young adults, „sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2022/08/220831162509.htm  [dostęp:] 02.09.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij