e-papierosy czy zwykłe papierosy
Arkadiusz Dąbek

Czy e-papierosy zwiększają uzależnienie od nikotyny?

Choć od dawna wiadomo o szkodliwym wpływie palenia papierosów na zdrowie, wiele osób wciąż nie może przezwyciężyć nałogu. W najnowszych badaniach dowiadujemy się, że e-papierosy mogą zmniejszyć narażenie palaczy na czynniki rakotwórcze i inne szkodliwe substancje, ale czy dzięki nim uzależnienie od nikotyny jest mniejsze? Sprawdzamy.

Czy e-papierosy uzależniają? Ponieważ wierzono, że tak, temat chętnie podejmowały media na swoich łamach. Nowe studia jednak przeczą tej tezie. Co więcej, nowoczesne papierosy mogą pomóc ludziom zmniejszyć uzależnienie od tych klasycznych. A jak wiemy, te drugie są szkodliwe.

E-papierosy jako kontrowersyjna alternatywa

Palenie papierosów to główny zabójca w przypadku ludności Stanów Zjednoczonych. Mimo szeroko zakrojonej kampanii na rzecz pokonania nałogu, palacze wciąż nie mogą przezwyciężyć problemu. W związku z tym część ekspertów dała pomysł, aby e-papierosy były mniej szkodliwą alternatywą. Przede wszystkim dla osób niezainteresowanych rzuceniem palenia lub niemogących tego dokonać. Specjaliści brali za podstawę swojego postulatu raporty podobne do tego od Narodowej Akademii Nauk, Inżynierii i Medycyny. Dowiedziono w nim bowiem, że zmiana na e-papierosy zmniejszyła narażenie palaczy na czynniki rakotwórcze oraz inne szkodliwe toksyny. Publikacja ukazała się na łamach „Nicotine & Tobacco Research”.

Jednak autorzy najnowszych studiów przyznają, że opracowania tego zagadnienia przeczą sobie. Kwestia polega na tym, że w poprzednich badaniach uczestnicy stosowali prywatne urządzenia o zindywidualizowanym profilu nikotynowym. Dlatego też poprowadzili inaczej własne przedsięwzięcie naukowe. Przede wszystkim zastosowali urządzenia o wiadomych parametrach, co dało możliwość porównać, jak różne dawki nikotyny mogą wpływać na nałóg palacza oraz szansę na ograniczenie palenia.

Sprawdzian na palaczach

Uczeni pracowali z grupą 520 uczestników. Biorący udział w badaniu chcieli zmniejszyć spożycie papierosów, niemniej nie zamierzali rzucić palenia. Naukowcy poinstruowali grupę, aby zmniejszyli palenie w ciągu sześciomiesięcznego okresu badania. Każdy otrzymał  losowego e-papierosa. Zawierały one 36, 8 lub 0 mg/ml nikotyny albo substytut papierosa bez tytoniu – jako pomoc dla ograniczenia spożycia papierosów.

Uczestnicy raportowali swoje uzależnienie od papierosów i e-papierosów po jednym, trzech i sześciu miesiącach. Stosowali w tym celu ustalone miary nałogu. Normy zaczerpnięto z kwestionariusza opracowanego przez Penn State. W owym dokumencie widnieje przedział od 0 (brak jakiegokolwiek uzależnienia) do 20 (duże uzależnienie). Podczas badania również zbierano próbki moczu, aby dokonać pomiaru kotyniny – tj. biomarkera narażenia na działanie nikotyny.

Po 6 miesiącach wszyscy uczestnicy w grupach palaczy e-papierosów poinformowali o znaczącym spadku konsumpcji papierosów. Co ciekawe, osoby z grupy 36 mg/mL wypalały najmniej papierosów dziennie. Ogólnie osoby z grupy e-papierosów zgłosiły znacząco niższy poziom nałogu od papierosów (wg wyżej wspomnianej miary) niż uczestnicy z grupy substytutów papierosów.

Polecane dla Ciebie

Konfrontacja z obiegową opinią

Ponadto biorący udział w badaniu również przekazywali poziom swojego uzależnienia od e-papierosów za pomocą Penn State E-Cigarette Dependence Index. Zatem nałóg od e-papierosów nie zmienił się znacząco w trakcie badania, wyłączając uczestników z grupy 36 mg/mL. U nich bowiem zaobserwowano zwiększony stopień uzależnienia w trakcie badania, niemniej dalej znacznie niższy w porównaniu z uzależnieniem od papierosów. Natomiast poziom kotyniny w moczu pozostawał bez zmian u wszystkich w całym okresie badawczym. Daje to przypuszczenie, że w trakcie doświadczania nie doszło do zwiększonego wystawienia się na nikotynę.

Według relacji uczonych, ich wyniki pozwalają sądzić, że używanie e-papierosów lub substytutu papierosa w celu zmniejszenia konsumpcji papierosów może powodować obniżenie satysfakcji z palenia papierosów i samego nałogu. Ponadto palenie e-papierosa o wysokim stężeniu nie zwiększyło ogólnego uzależnienia od nikotyny, jak również wiązało się z większym ograniczeniem palenia papierosów w porównaniu z substytutem papierosa.

Chociaż świat obiegła hipoteza, że używanie e-papierosów może zwiększyć ogólne uzależnienie od nikotyny, eksperci na podstawie doświadczeń pokazali, że wprowadzanie palenia e-papierosów w celu zmniejszenia konsumpcji papierosów niesie w skutkach obniżenie nałóg papierosowy, a także niskie uzależnienie od elektronicznych papierosów. Uczeni więc w przyszłości ocenią efekty zdrowotne całościowej zmiany klasycznych papierosów na e-papierosy.

  1. J. Yingst i inni, Changes in Nicotine Dependence Among Smokers Using Electronic Cigarettes to Reduce Cigarette Smoking in a Randomized Controlled Trial, „Nicotine & Tobacco Research”, 2022.
  2. E-cigarette use to reduce cigarette smoking may not increase nicotine dependence, study suggests, „sciencedaily.com” [online],  www.sciencedaily.com/releases/2022/08/220816142742.htm [dostęp:] 09.09.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

    Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

  • Łysienie trakcyjne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

    Łysienie trakcyjne to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane ich przewlekłym przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Dowiedz się, jak przebiega leczenie choroby i w jaki sposób można jej zapobiegać.

  • Mikroelementy – czym są? Jaką odgrywają rolę w organizmie?

    Mikroelementy (mikroskładniki) są pierwiastkami śladowymi, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć zapotrzebowanie na nie jest niewielkie (w porównaniu do zapotrzebowania na makroelementy), to są one niezbędne do właściwego rozwoju i podtrzymywania funkcji życiowych. Ich nadmiar może być dla organizmu toksyczny. Dowiedz się, jakie dokładnie funkcje pełnią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij