męska ręka przełamuje papierosa
Arkadiusz Dąbek

Jak wielu śmierci w wyniku nowotworu można uniknąć?

Czy jesteśmy w stanie zapobiec aż połowie śmierci w wyniku raka? Dane pokazują, że palenie papierosów, picie alkoholu i otyłość w największym stopniu przyczyniają się do powstawania nowotworów na całym świecie.

Czynniki ryzyka sprzyjające rozwojowi nowotworów

Prawie 50% zgonów z powodu raka na całym świecie jest spowodowanych przez możliwe do uniknięcia czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu i picie alkoholu – tak wynika z największego badania dotyczącego związku między zagrożeniem nowotworowym a czynnikami ryzyka.

Na podstawie szacunków dotyczących zarówno przypadków zachorowań, jak i zgonów z powodu raka z ponad 200 krajów naukowcy stwierdzili, że możliwe do uniknięcia czynniki ryzyka były odpowiedzialne za prawie 4,5 miliona zgonów z powodu raka w 2019 roku. Stanowi to ponad 44% globalnych zgonów z powodu raka w tym roku. Palenie, spożywanie alkoholu i wysoki wskaźnik masy ciała (BMI) – który może wskazywać na otyłość – były największymi czynnikami przyczyniającymi się do rozwoju raka.

Publikacja ukazała się na łamach „The Lancet”. W dużej mierze potwierdza wyniki mniejszych studiów i podkreśla, że zmniejszenie narażenia na czynniki ryzyka może pomóc w zapobieganiu znacznej części nowotworów. Ujmując najprościej przesłanie najnowszych ustaleń badaczy: nie warto palić, przybierać na wadze i pić nadmiernie alkohol.

Czy polityka antynikotynowa jest skuteczna?

Trudno jest określić prawdziwą liczbę zachorowań i zgonów na raka na całym świecie, ponieważ niektóre kraje nie rejestrują takich danych, tłumaczy współautor badania Justin Lang. Żeby temu zaradzić, naukowcy wykorzystali dane z badania dotyczącego śmierci i niepełnosprawności z powodu ponad 350 chorób i urazów w 204 krajach. Na podstawie tych danych oszacowali wpływ 34 czynników ryzyka na zły stan zdrowia i zgony z powodu 23 rodzajów raka (por. „Zgony z powodu raka według rodzaju nowotworu”).

W 2019 r. połowa wszystkich zgonów z powodu raka w przypadku mężczyzn i ponad jedna trzecia w przypadku kobiet była spowodowana możliwymi do uniknięcia czynnikami ryzyka, w tym używaniem tytoniu i alkoholu, niezdrową dietą, niebezpiecznym seksem i wystawieniem się na szkodliwe produkty w miejscu pracy (np. azbest). Od 2010 do 2019 roku globalne zgony z powodu raka spowodowane tymi czynnikami wzrosły o około 20%, przy czym nadwaga odpowiada za największy procent wzrostu – szczególnie w krajach o niższych dochodach.

Współautorka badania Kelly Compton komentuje: wyniki te, w połączeniu z lokalną wiedzą, mogą być przydatne dla decydentów w określaniu, jakie modyfikowalne czynniki ryzyka należy ukierunkować w wysiłkach na rzecz planowania kontroli raka.

Polityka antynikotynowa, zwiększone podatki od wyrobów tytoniowych i zakazy reklamy okazały się skuteczne w zmniejszaniu narażenia na palenie. Podobne działania zalecono w celu zmniejszenia nadmiernego spożycia alkoholu – wyjaśnia współautorka studiów Lisa Force. Badacza zgłębia problematykę obciążania nowotworami i wskaźników zdrowotnych na Uniwersytecie Waszyngtońskim.

Powiązane produkty

Przyszłe badania

Badanie nie obejmowało niektórych innych znanych czynników ryzyka raka, w tym wystawianiu się na promieniowanie ultrafioletowe oraz niektórych infekcji, mimo że specjaliści zastosowali kategorię „niebezpiecznego seksu" w ramach zamiennika za kategorię związaną z ryzykiem raka w efekcie infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) i innymi wirusami przenoszonymi drogą płciową. Rak szyjki macicy, który jest spowodowany przez niektóre szczepy HPV, jest główną przyczyną zgonów z powodu raka wśród kobiet w Afryce Subsaharyjskiej. Według naukowców: ogromną część zachorowalności i śmiertelności na raka w przypadku kobiet można zmniejszyć przez terminowe szczepienia przeciwko HPV. Zespół może uwzględnić w przyszłych analizach czynniki ryzyka, takie jak infekcje i narażenie na promieniowanie UV, gdy tylko dostępnych będzie więcej danych.

Przyszłe prace mogą pomóc w ocenie wpływu pandemii COVID-19 na przypadki raka i zgony. W badaniu z 2020 roku oszacowano, że do 2025 roku w Anglii będzie ponad 3000 możliwych do uniknięcia zgonów z powodu raka w wyniku opóźnień diagnostycznych z powodu COVID-19. Z wypowiedzi naukowców wynika, że w niektórych obszarach pandemia mogła zmienić narażenie ludzi na pewne czynniki ryzyka: na przykład narażenie w miejscu pracy na szkodliwe produkty mogło się zmniejszyć podczas blokad.

  1. G. Guglielmi, Almost half of cancer deaths are preventable, „nature.com” [online] https://www.nature.com/articles/d41586-022-02355-x [dostęp:] 31.08.2022.
  2. J., Peersman, G., Weston, Cervical cancer and sexual lifestyle: a systematic review of health education interventions targeted at women, „Health Education Research”, nr 15 (6) 2000.
  3. H. J. Lim, H.  Xue, Y. Wang, Global trends in obesity. Handbook of Eating and Drinking: Interdisciplinary Perspectives, 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.