Śmiejące się dzieci w kółeczku - potencjalnie narażone na zatrucie ołowiem
Arkadiusz Dąbek

UNICEF alarmuje – ponad 260 tys. dzieci w Polsce ma podwyższony poziom ołowiu we krwi

Najnowszy raport UNICEF zwraca uwagę na skalę zatrucia ołowiem wśród najmłodszych obywateli różnych krajów świata w tym Polski. Problem ołowiu i jego katastrofalnych skutków dla zdrowia ludzi jest wciąż lekceważony przez rządy poszczególnych państw.  

Świadomość, w jaki sposób zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby czy żywności mogą wpływać na zdrowie, szczególnie najmłodszych, w dalszym ciągu jest niewielka. UNICEF w najnowszym raporcie alarmuje, że coraz większa liczba dzieci, w tym również w Polsce, ma zbyt duże stężenie ołowiu we krwi. Czym to grozi?

Raport UNICEF – wpływ zanieczyszczeń środowiska na zdrowie dzieci

W raporcie „Places and Spaces: The Impact of Environment on Children's Welfare” przygotowanym przez UNICEF, porównanych zostało 39 krajów Unii Europejskiej i członków Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organisation for Economic Cooperation and Development, OECD). Badano wpływ czynników środowiskowych na dobrostan dzieci oraz to, jak kraje radzą sobie z eliminowaniem szkodliwych czynników mogących negatywnie wpływać na zdrowie i rozwój najmłodszych.

Z danych UNICEF wynika, że w Polsce ponad 260 tys. dzieci ma podwyższony poziom ołowiu we krwi (>5µg/dl). Taka sytuacja ma również miejsce w dziewięciu najbogatszych krajach świata, gdzie więcej niż 1 dziecko na 20 ma zbyt wysokie stężenie tego pierwiastka w organizmie. Przyczyniają się do tego przede wszystkim zanieczyszczenie powietrza, wody oraz żywności – toksyny obecne w środowisku są jedną z przyczyn poważnych zaburzeń i chorób coraz większej liczny dzieci na świecie.

Dzieci mogą mieć kontakt z ołowiem pod różnymi postaciami, może być on obecny w kosmetykach, farbach, zabawkach, odzieży, biżuterii, naczyniach kuchennych czy też w glebie oraz w wodzie. Co istotne, nie ma bezpiecznego poziomu ołowiu, jego szkodliwe działanie jest widoczne nawet przy bardzo niskiej ekspozycji!

Wpływ ołowiu na zdrowie

Ołów (Pb) jest metalem ciężkim, szeroko rozpowszechnionym w przyrodzie i stosowanym w przemyśle, jego światowa produkcja wynosi około 4 mln ton rocznie. W środowisku nie ulega rozpadowi, natomiast kumuluje się w organizmach żywych. Dopiero od pewnego czasu zwraca się szczególną uwagę na szkodliwość tego pierwiastka dla człowieka i jego negatywny wpływ na zdrowie.

Ołów ma działanie neurotoksyczne, jest szczególnie szkodliwy dla rozwijającego się układu nerwowego płodu i dzieci. Wpływa także negatywnie na pracę układu krążenia, układu odpornościowego, może uszkadzać szpik i nerki. Szczególnie podatni na uszkodzenia mózgu i zaburzenia funkcji poznawczych z powodu ołowiu są chłopcy, prawdopodobnie dlatego, że wyższy poziom estrogenu i estradiolu u dziewczynek ma działanie ochronne.

Uważa się także, że ekspozycja na metale ciężkie już w życiu płodowym, w tym na ołów, może być jedną z przyczyn ADHD i zaburzeń ze spektrum autyzmu (po raz pierwszy mutagenny i teratogenny wpływ Pb na płód zaobserwowano już w XIX w.).

Powiązane produkty

Wysoki poziom ołowiu u dzieci – skutki

Ołów w organizmie dziecka może być przyczyną występowania takich objawów, jak: napady agresji, zaburzenia pamięci, kłopoty z koncentracją i z zachowaniem prawidłowej koordynacji wzrokowo‑ruchowej, zaburzenia emocjonalne. Pierwiastek może być też jednym z czynników powodujących nadciśnienie, miażdżycę, nieprawidłową pracę układu immunologicznego. Ołów może również wpływać negatywnie na płodność i powodować anemię.

W ogólnym rankingu UNICEF, dotyczącym warunków środowiskowych, które wpływają na zdrowie dzieci, Polska zajęła 27 z 39 miejsc. Gorzej wypadły m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Izrael czy Republika Korei. Natomiast w zestawieniu obejmującym 43 państw, ukazującym narażenie na skażenie ołowiem, nasz kraj zajął 29 pozycję. Oznacza to, że nawet bogate i wysokorozwinięte państwa nie są w stanie zapewnić swoim niepełnoletnim obywatelom odpowiednich do właściwego rozwoju warunków, czyli m.in. niskiego poziomu zanieczyszczeń powietrza, gleby, żywności oraz wody. UNICEF apeluje do rządów, aby zwróciły szczególną uwagę na zagrożenia środowiskowe i podjęły radykalne działania zmierzające do poprawy sytuacji.

  1. UNICEF, Places and Spaces Environments and children’s well-being, „unicef-irc.org” [online], https://www.unicef-irc.org/publications/pdf/RC17-EN_Places-and-Spaces_Environments-and-childrens-well-being_Report-Card-17.pdf, [dostęp:] 26.07.2022.
  2. I. Krzywy, E. Krzywy, M. Pastuszak-Gabinowska, A. Brodkiewicz, Ołów – czy jest się czego obawiać?, „Annales Academiae Medicae Stetinensis – Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2010, nr 56, s. 118-128.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij