
Bezdech senny może wpływać na zdrowie kobiet po menopauzie
Częstość występowania zarówno bezdechu sennego, jak i bólu stawów jest większa w przypadku kobiet po menopauzie. Dlaczego? Na to pytanie odpowiadają najnowsze wyniki badań nad związkiem pomiędzy bezdechem sennym a objawami w czasie menopauzy.
Dotychczasowy stan wiedzy
Nowe badanie miało na celu zbadanie związku pomiędzy bezdechem sennym a różnymi fizycznymi i psychologicznymi objawami występującymi w okresie przejścia menopauzy. Publikacja studiów ukazała się na łamach „Menopause”.
Powszechnie przyjętym faktem jest to, że częstość występowania bezdechu sennego wzrasta wraz z przechodzeniem kobiet przez menopauzę. Uściślając, częstość występowania bezdechu sennego jest 4,5 razy większa w przypadku kobiet po menopauzie niż w przypadku kobiet przed menopauzą. Funkcjonowały w obiegu informacji sugestie, że bezdech senny może być wywołany spadkiem poziomu steroidów płciowych. Wykazano bowiem, że terapia hormonalna przyczynia się do zmniejszenia częstości występowania bezdechu sennego. Kobiety są również bardziej narażone na bóle stawów mięśniowo-szkieletowych po menopauzie (to kolejny problem związany ze zmianami hormonalnymi).
Wstępne ustalenia nowych badań
Niewątpliwie ważne są przedsięwzięcia biorące sobie za cel zmniejszenie pośrednich przyczyn wpływających na powstawanie bezdechu sennego. To zaburzenie bowiem pośrednio przyczynia się do ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy. Te natomiast mogą z kolei przyczynić się do postępu choroby sercowo-naczyniowej, która jest główną przyczyną zgonów na całym świecie. Wcześniejsze badania dowiodły, że nasilenie uderzeń gorąca jest związane z ryzykiem wystąpienia bezdechu sennego w przypadku kobiet w średnim wieku. Jednak wciąż nie wiadomo całkowicie, jaki jest związek między bezdechem sennym a innymi objawami wspólnymi względem kobiet w średnim wieku i starszymi.
Tymczasem nowe ustalenia naukowe pozwalają na sugestię, że istnieje znaczący związek między bezdechem sennym a bólem stawów – z naciskiem na to, że wyższe wyniki w zakresie zaburzeń oddychania są powiązane z nasileniem bólu stawów.
Wiedza pomocna w diagnostyce
Na podstawie uzyskanych wyników naukowcy wnoszą o przeprowadzenie szczegółowego badania dotyczącego zaburzeń oddychania podczas snu kobiet z ciężką malacją stawów oraz zmęczeniem. Celem tych studiów powinno być wywiązanie wsparcia w identyfikacji kobiet z tzw. obturacyjnym bezdechem sennym (OSA).
Według komentarza doktor Stephanie Faubion, nowe badanie napawa entuzjazmem, gdyż podkreśla możliwość zwiększenia identyfikacji kobiet z OSA, które to jest przypadłością słabo udokumentowaną pod kątem diagnostyki kobiet. Często bowiem występuje z trudnymi do jednoznacznego zinterpretowania objawami, takimi jak bezsenność, zmęczenie i poranne bóle głowy. Tymczasem nowe ustalenia pokazują, że ból stawów może być kolejnym objawem skłaniającym do rozważenia diagnozy OSA.