kobieta po menopauzie leżąca na łóżku
Arkadiusz Dąbek

Bezdech senny może wpływać na zdrowie kobiet po menopauzie

Częstość występowania zarówno bezdechu sennego, jak i bólu stawów jest większa w przypadku kobiet po menopauzie. Dlaczego? Na to pytanie odpowiadają najnowsze wyniki badań nad związkiem pomiędzy bezdechem sennym a objawami w czasie menopauzy. 

Dotychczasowy stan wiedzy

Nowe badanie miało na celu zbadanie związku pomiędzy bezdechem sennym a różnymi fizycznymi i psychologicznymi objawami występującymi w okresie przejścia menopauzy. Publikacja studiów ukazała się na łamach „Menopause”.

Powszechnie przyjętym faktem jest to, że częstość występowania bezdechu sennego wzrasta wraz z przechodzeniem kobiet przez menopauzę. Uściślając, częstość występowania bezdechu sennego jest 4,5 razy większa w przypadku kobiet po menopauzie niż w przypadku kobiet przed menopauzą. Funkcjonowały w obiegu informacji sugestie, że bezdech senny może być wywołany spadkiem poziomu steroidów płciowych. Wykazano bowiem, że terapia hormonalna przyczynia się do zmniejszenia częstości występowania bezdechu sennego. Kobiety są również bardziej narażone na bóle stawów mięśniowo-szkieletowych po menopauzie (to kolejny problem związany ze zmianami hormonalnymi).

Dowiedz się więcej: Menopauza – przyczyny i objawy

Wstępne ustalenia nowych badań

Niewątpliwie ważne są przedsięwzięcia biorące sobie za cel zmniejszenie pośrednich przyczyn wpływających na powstawanie bezdechu sennego. To zaburzenie bowiem pośrednio przyczynia się do ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy. Te natomiast mogą z kolei przyczynić się do postępu choroby sercowo-naczyniowej, która jest główną przyczyną zgonów na całym świecie. Wcześniejsze badania dowiodły, że nasilenie uderzeń gorąca jest związane z ryzykiem wystąpienia bezdechu sennego w przypadku kobiet w średnim wieku. Jednak wciąż nie wiadomo całkowicie, jaki jest związek między bezdechem sennym a innymi objawami wspólnymi względem kobiet w średnim wieku i starszymi.

Tymczasem nowe ustalenia naukowe pozwalają na sugestię, że istnieje znaczący związek między bezdechem sennym a bólem stawów – z naciskiem na to, że wyższe wyniki w zakresie zaburzeń oddychania są powiązane z nasileniem bólu stawów.

Jednym z możliwych wyjaśnień jest fakt, że tkanki stawowe mają receptory estrogenowe. Estrogen zaś odgrywa rolę w utrzymaniu homeostazy tkanek stawowych, takich jak chrząstka, więzadła i mięśnie. Wstępne doświadczenia na zwierzętach dają obraz korzystnego wpływu estrogenów na zmniejszenie choroby zwyrodnieniowej stawów. Jednakże niezbędne są dodatkowe studia o większym zakresie prac, aby poddać weryfikacji wstępne ustalenia.

Powiązane produkty

Wiedza pomocna w diagnostyce

Na podstawie uzyskanych wyników naukowcy wnoszą o przeprowadzenie szczegółowego badania dotyczącego zaburzeń oddychania podczas snu kobiet z ciężką malacją stawów oraz zmęczeniem. Celem tych studiów powinno być wywiązanie wsparcia w identyfikacji kobiet z tzw. obturacyjnym bezdechem sennym (OSA).

Według komentarza doktor Stephanie Faubion, nowe badanie napawa entuzjazmem, gdyż podkreśla możliwość zwiększenia identyfikacji kobiet z OSA, które to jest przypadłością słabo udokumentowaną pod kątem diagnostyki kobiet. Często bowiem występuje z trudnymi do jednoznacznego zinterpretowania objawami, takimi jak bezsenność, zmęczenie i poranne bóle głowy. Tymczasem nowe ustalenia pokazują, że ból stawów może być kolejnym objawem skłaniającym do rozważenia diagnozy OSA.

  1. T. Odai i in., Sleep apnea in postmenopausal women is associated with joint pain severity and fatigability, „Menopause”, 2022.
  2. Sleep apnea may lead to increased joint pain in postmenopausal women, „medicalxpress.com” [online] https://medicalxpress.com/news/2022-03-apnea-joint-pain-postmenopausal-women.html [dostęp:] 14.07.2022.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij