kobieta po menopauzie leżąca na łóżku
Arkadiusz Dąbek

Bezdech senny może wpływać na zdrowie kobiet po menopauzie

Częstość występowania zarówno bezdechu sennego, jak i bólu stawów jest większa w przypadku kobiet po menopauzie. Dlaczego? Na to pytanie odpowiadają najnowsze wyniki badań nad związkiem pomiędzy bezdechem sennym a objawami w czasie menopauzy. 

Dotychczasowy stan wiedzy

Nowe badanie miało na celu zbadanie związku pomiędzy bezdechem sennym a różnymi fizycznymi i psychologicznymi objawami występującymi w okresie przejścia menopauzy. Publikacja studiów ukazała się na łamach „Menopause”.

Powszechnie przyjętym faktem jest to, że częstość występowania bezdechu sennego wzrasta wraz z przechodzeniem kobiet przez menopauzę. Uściślając, częstość występowania bezdechu sennego jest 4,5 razy większa w przypadku kobiet po menopauzie niż w przypadku kobiet przed menopauzą. Funkcjonowały w obiegu informacji sugestie, że bezdech senny może być wywołany spadkiem poziomu steroidów płciowych. Wykazano bowiem, że terapia hormonalna przyczynia się do zmniejszenia częstości występowania bezdechu sennego. Kobiety są również bardziej narażone na bóle stawów mięśniowo-szkieletowych po menopauzie (to kolejny problem związany ze zmianami hormonalnymi).

Dowiedz się więcej: Menopauza – przyczyny i objawy

Wstępne ustalenia nowych badań

Niewątpliwie ważne są przedsięwzięcia biorące sobie za cel zmniejszenie pośrednich przyczyn wpływających na powstawanie bezdechu sennego. To zaburzenie bowiem pośrednio przyczynia się do ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy. Te natomiast mogą z kolei przyczynić się do postępu choroby sercowo-naczyniowej, która jest główną przyczyną zgonów na całym świecie. Wcześniejsze badania dowiodły, że nasilenie uderzeń gorąca jest związane z ryzykiem wystąpienia bezdechu sennego w przypadku kobiet w średnim wieku. Jednak wciąż nie wiadomo całkowicie, jaki jest związek między bezdechem sennym a innymi objawami wspólnymi względem kobiet w średnim wieku i starszymi.

Tymczasem nowe ustalenia naukowe pozwalają na sugestię, że istnieje znaczący związek między bezdechem sennym a bólem stawów – z naciskiem na to, że wyższe wyniki w zakresie zaburzeń oddychania są powiązane z nasileniem bólu stawów.

Jednym z możliwych wyjaśnień jest fakt, że tkanki stawowe mają receptory estrogenowe. Estrogen zaś odgrywa rolę w utrzymaniu homeostazy tkanek stawowych, takich jak chrząstka, więzadła i mięśnie. Wstępne doświadczenia na zwierzętach dają obraz korzystnego wpływu estrogenów na zmniejszenie choroby zwyrodnieniowej stawów. Jednakże niezbędne są dodatkowe studia o większym zakresie prac, aby poddać weryfikacji wstępne ustalenia.

Polecane dla Ciebie

Wiedza pomocna w diagnostyce

Na podstawie uzyskanych wyników naukowcy wnoszą o przeprowadzenie szczegółowego badania dotyczącego zaburzeń oddychania podczas snu kobiet z ciężką malacją stawów oraz zmęczeniem. Celem tych studiów powinno być wywiązanie wsparcia w identyfikacji kobiet z tzw. obturacyjnym bezdechem sennym (OSA).

Według komentarza doktor Stephanie Faubion, nowe badanie napawa entuzjazmem, gdyż podkreśla możliwość zwiększenia identyfikacji kobiet z OSA, które to jest przypadłością słabo udokumentowaną pod kątem diagnostyki kobiet. Często bowiem występuje z trudnymi do jednoznacznego zinterpretowania objawami, takimi jak bezsenność, zmęczenie i poranne bóle głowy. Tymczasem nowe ustalenia pokazują, że ból stawów może być kolejnym objawem skłaniającym do rozważenia diagnozy OSA.

  1. T. Odai i in., Sleep apnea in postmenopausal women is associated with joint pain severity and fatigability, „Menopause”, 2022.
  2. Sleep apnea may lead to increased joint pain in postmenopausal women, „medicalxpress.com” [online] https://medicalxpress.com/news/2022-03-apnea-joint-pain-postmenopausal-women.html [dostęp:] 14.07.2022.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

    Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

  • Łysienie trakcyjne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

    Łysienie trakcyjne to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane przewlekłym ich przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Dowiedz się, jak przebiega leczenie choroby i w jaki sposób można jej zapobiegać.

  • Mikroelementy – czym są? Jaką odgrywają rolę w organizmie?

    Mikroelementy (mikroskładniki) są pierwiastkami śladowymi, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć zapotrzebowanie na nie jest niewielkie (w porównaniu do zapotrzebowania na makroelementy), to są one niezbędne do właściwego rozwoju i podtrzymywania funkcji życiowych. Ich nadmiar może być dla organizmu toksyczny. Dowiedz się, jakie dokładnie funkcje pełnią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij