Kobieta siedzi z nogą na nodze, na któej widać żylaki kończny dolnej
Arkadiusz Dąbek

Czynniki genetyczne kluczowe w powstawaniu żylaków – nowe badanie

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, opublikowane w czasopiśmie Nature Communications, pozwoliło zidentyfikować 49 wariantów genetycznych, które zwiększają ryzyko wystąpienia żylaków. Pozwoli to na zmianę sposobu patrzenia na terapię osób, które borykają się z problemem żylaków.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego zidentyfikowano 49 wariantów genetycznych, które podnoszą ryzyko wystąpienia żylaków kończyn dolnych. Dzięki temu odkryciu możliwe będzie opracowanie nowych metod leczenia schorzenia już w niedalekiej przyszłości.

Badanie genomu żylaków

Żylaki kończyn dolnych są bardzo częstym objawem przewlekłej choroby żylnej (CVD, ang. Chronic Venous Disease), dotykającym ponad 30% populacji w krajach rozwiniętych. Mechanizm ich powstawania jest złożony i nie został w pełni wyjaśniony. Najczęściej zwraca się uwagę na niewydolność zastawek żylnych, która prowadzi do znacznego rozszerzenia żył, jednak sprzeczny z tą teorią jest fakt, że w pierwszym etapie choroby żylaki często pojawiają się za zastawką, a także, że między żylakami podczas badania USG widoczne są prawidłowo funkcjonujące zastawki.

Dowiedz się więcej o przewlekłej chorobie żylnej

Nowe międzynarodowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, opublikowane w czasopiśmie Nature Communications, pozwoliło zidentyfikować 49 wariantów genetycznych, które zwiększają ryzyko wystąpienia żylaków. Aby pogłębić wiedzę na temat etiologii schorzenia, badacze przeprowadzili największe do tej pory badanie dotyczące żylaków, korzystając z metody GWAS (ang. Genome-Wide Association Study), czyli analizy asocjacyjnej całego genomu. Łącznie zbadano próbki pochodzące od 810 625 badanych.

Żylaki – dlaczego powstają? Jak się objawiają?

Żylaki nóg to poszerzone, sinawe i miękkie uwypuklenia widoczne na skórze. U części pacjentów nie powodują one żadnych dodatkowych objawów – są wyłącznie defektem estetycznym i nie wymagają bezwzględnie wdrożenia leczenia. Pewna grupa chorych doświadcza jednak uciążliwych symptomów, takich jak opuchlizna, uczucie ciężkości, silne skurcze mięśni łydek. Przy zaawansowanych, nieleczonych żylakach może dojść do zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych lub głębokich oraz pojawienia się owrzodzeń.

Wśród czynników ryzyka powstawania żylaków znajdują się przede wszystkim:

 • uwarunkowania genetyczne (obecność choroby w wywiadzie rodzinnym),
 • wiek (częstość występowania żylaków rośnie z wiekiem),
 • płeć (znacznie częściej choroba dotyczy kobiet),
 • nadwaga i otyłość,
 • ciąża (duże znaczenie przypisuje się tu czynnikom hormonalnym),
 • wykonywanie zawodu związanego z pozycją stojącą lub długotrwałą pozycją siedzącą,
 • dźwiganie ciężarów,
 • przebyta zakrzepica naczyń żylnych,
 • przebyte urazy nóg.

Powiązane produkty

Nowe możliwości leczenia żylaków

Dziedziczność żylaków jest szeroko badana już od wielu lat. Udowodniono m.in., że elastyczność ścian żył kończyn dolnych jest obniżona już u dzieci, których bliscy zmagali się z tym schorzeniem. Uważa się,  że dziedziczone mogą być niewłaściwe geny odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowych proporcji i właściwości składników ścian naczyń krwionośnych. Żylaki jako choroba cywilizacyjna generują duże koszty związane z opieką na opieką zdrowotną nad chorymi. Istnieje zatem duża potrzeba głębszego zrozumienia ich etiologii w celu opracowania nowych strategii terapeutycznych.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Oxford w Wielkiej Brytanii zawiera wiele nowych dowodów na to, że u podstaw powstawania żylaków leży genetyka. Otwiera tym samym nowe możliwości opracowania nowych, celowanych metod leczenia.
 1. W. U. R. Ahmed, S. Kleeman, W. Wang i in., Genome-wide association analysis and replication in 810,625  individuals with varicose veins, „nature.com” [online], https://www.nature.com/articles/s41467-022-30765-y, [dostęp:] 30.06.2022.
 2. H. Marona, A. Kornobis, Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, „Postępy farmakoterapii” 2009, t. 65, nr 2, s. 88-92.
 3. M. Frołow, Żylaki, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki, [dostęp:] 30.06.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

  Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Jaki związek ma poziom wykształcenia z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera?

  W nowym badaniu naukowcy z ośrodka badawczego Mass General Brigham zbadali wpływ poziomu wykształcenia na pogorszenie funkcji poznawczych. Przeanalizowali dane pochodzące od 675 osób (370 kobiet oraz 305 mężczyzn) będących nosicielami mutacji PSEN1, związanej z dziedziczną postacią choroby Alzheimera o wczesnym początku. Do jakich wniosków doszli?

 • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

  Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

 • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

  Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

 • Efekt Mozarta – na czym polega?

  Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

 • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

  Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

 • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

  Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij