Kobieta ma przekrwione oko
Arkadiusz Dąbek

Brak wystarczającej ilości snu wpływa na komórki macierzyste w rogówce oka

Regularny rytm dobowy wpływa na szereg mechanizmów fizjologicznych w naszym organizmie. Naukowcy z dwóch ośrodków badawczych – w Chinach i Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badania na myszach, z których wynika, że brak snu wpływa na procesy regeneracji rogówki oka. Dopuszczają także, że zaburzenia snu mogą wpływać na procesy naprawcze w innych narządach.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Chin opublikowali niedawno wyniki badań, z których wynika, że mała ilość snu może wpływać na funkcjonowanie gałek ocznych. Odkryli, że zaburzenia związane ze snem mogą wpływać zarówno na komórki macierzyste rogówki oka, jak i na jej film łzowy.

Jak ważny dla organizmu jest sen?

Reguralny, prawidłowy sen jest bardzo istotny, niemniej według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC, ang. Centers for Disease Control and Prevention), ponad jedna trzecia dorosłych ma problemy ze snem. CDC i lekarze informują, że niewystarczająca ilość snu może powodować niezliczone konsekwencje  zdrowotne, m.in. otyłość, cukrzycę czy nadciśnienie.

Do innych rodzajów zaburzeń snu zaliczono także:

Specjaliści zajmujący się problemami ze snem uważają, że wiele z nich można uniknąć lub wyeliminować dbając o odpowiednią higienę snu. Można tego dokonać dzięki wyrobieniu sobie nawyku zasypiania o tej samej godzinie każdego wieczoru, unikaniu ekranów emitujących światło niebieskie na 1–2 godziny przed snem, a także zaniechaniu picia alkoholu.

Jak brak snu wpływa na oczy – przebieg badania

Naukowcy, sprawdzając, jak długość snu wpływa na narząd wzroku, pracowali na organizmach myszy. Analizowali kondycję rogówki oka (dokładnie komórek macierzystych rogówki) i jakość pokrywającego ją filmu łzowego, który zapewnia oczom komfortowe uczucie nawilżenia oraz zapewnia ochronę przed infekcjami. „Wzięte na celownik” komórki macierzyste, są czynnikami naprawczymi w naszym organizmie, także w oku. Według autorów badania „wszystkie procesy naprawy tkanek w organizmie są inicjowane przez komórki macierzyste”. Badacze w eksperymencie ocenili ekspresję genów u myszy po dwóch, a następnie po dziesięciu dniach braku snu.

Po dwóch dniach naukowcy odkryli, że ekspresja 287 była znacznie podwyższona, a 88 genów obniżona. Z kolei po 10 dniach bez snu zaobserwowali podwyższoną ekspresję w 272 genach, podczas gdy w 150 zaobserwowano spadek ekspresji.

Powiązane produkty

Leczenie uszkodzeń spowodowanych brakiem snu

Kolejne testy na zwierzętach odbyły się po jednym i dwóch miesiącach, w których myszy poddawano procesom zaburzających ich sen. Zaobserwowano mniejszą przezroczystość rogówki oka oraz szorstkość jej powierzchni. Badania pokazały także, że wcześniej „wyregulowane” komórki macierzyste zaczęły wyglądać inaczej, co określono jako „wczesną manifestację niedoboru komórek macierzystych rąbka”. Po tak długim procesie ich „podkręcania” uległy wyczerpaniu.

Badacze zauważyli, że krótkotrwałymi konsekwencjami niewystarczającego snu są dyskomfort w gałce ocznej, w tym suchość oka, ból, świąd i jego przekrwienie. Pomimo tych problemów autorzy zaobserwowali także, że leczenie myszy z uszkodzoną rogówką kroplami do oczu zawierającymi przeciwutleniacze, pomogło przywrócić im zdrowie w narządzie wzroku.

Główny badacz projektu powiedział, że wyniki tego badana rzucają nowe światło na szkodliwe skutki braku snu na skuteczność procesów naprawczych komórek macierzystych, być może nie tylko w rogówce oka, ale także w innych organach i chorobach, które je dotykają. Problem ten wymaga szerszych, bardziej dokładnych badań eksperymentalnych.

1. Not getting enough sleep can disrupt stem cell repair in the cornea, „Medical News Today" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/not-getting-enough-sleep-can-disrupt-stem-cell-repair-in-the-cornea [dostęp:] 11.05.2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij