Ludzka skóra w zbliżeniu
Arkadiusz Dąbek

Naukowcy opracowali nową metodę odmładzania komórek skóry

Najnowsze badania naukowe po raz kolejny dowodzą, iż jest możliwe odmłodzenie komórek obecnych w ludzkiej skórze. To osiągnięcie stwarza znaczne możliwości rozwoju medycyny w wielu aspektach.

Badania przeprowadzone w Babraham Intitute w Wielkiej Brytanii, które ukazały się na łamach pisma „eLife”, dowiodły, że możliwe jest odmłodzenie ludzkich komórek skóry o 30 lat. Nowa metoda „cofania” wieku komórek może przyczynić się do opracowania nowych sposobów leczenia ran, a także znaleźć zastosowanie w przypadku innych tkanek w organizmie.

Komórki skóry odmłodzone o 30 lat

Naukowcy z Babraham Institute w Cambridgeshire w Anglii pod kierownictwem profesora Wolfa Reika opracowali nową metodę odmładzania komórek skóry o 30 lat, bez utraty ich wyspecjalizowanych funkcji. Oparli ją na badaniach Johna Gurdona i Shinya Yamanakiego, którzy za swoje odkrycie dowodzące, że dojrzałe komórki mogą być przeprogramowane w pluripotencjalne komórki macierzyste, otrzymali w 2012 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii.

„Cofnięcie” starszych komórek do stanu początkowego, czyli ich zmiana w komórki macierzyste, które mają zdolność do rozwijania się w dowolny typ komórek, następuje poprzez indukcję ekspresji czterech genów (Oct4, Sox2, c-Myc i Klf) – technika ta określona jest mianem czynników transkrypcyjnych Yamanaki, a pełny proces trwa około 50 dni. Nowa metoda stworzona przez badaczy z Wielkiej Brytanii nazywa się „przeprogramowaniem przejściowym fazy dojrzewania" i wystawia komórki na działanie czynników Yamanaki przez zaledwie 13 dni. Komórki skóry 53–letniej kobiety, które poddano eksperymentowi, nie zdążyły przekształcić się w komórki macierzyste, ale odmłodziły się o 30 lat. Odkrycie może zrewolucjonizować medycynę regeneracyjną.

Czym jest medycyna regeneracyjna?

Medycyna regeneracyjna łączy wiedzę z zakresu biologii molekularnej oraz inżynierii tkankowej i ma na celu dążenie do odtwarzania uszkodzonych tkanek. Opracowuje metody wspomagania procesu gojenia oraz naprawy uszkodzonych komórek i narządów. Jednym z najważniejszych narzędzi biologii regeneracyjnej jest zdolność do tworzenia indukowanych, pluripotentnych komórek macierzystych. Kolejną metodą medycyny regeneracyjnej jest terapia genowa.

Medyna regeneracyjna znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej, ale nie tylko. Zabiegi z jej zakresu obejmują także leczenie poważnych schorzeń, np. hodowlę tkanek i narządów w warunkach laboratoryjnych, a następnie ich przeszczepianie w miejsce chorych organów. Nieustannie bada się również możliwości zastosowania medycyny regeneracyjnej w leczeniu chorób układu nerwowego, takich jak padaczka lekooporna i choroba Parkinsona, chorób serca czy schorzeń układu krwiotwórczego.

Powiązane produkty

W jaki sposób można zastosować w medycynie nową metodę odmładzania komórek skóry?

Odmłodzone przez badaczy fibroblasty (komórki tkanki łącznej zlokalizowane w skórze właściwej, odgrywające kluczową rolę w procesie gojenia ran) wytwarzały więcej białek kolagenowych w porównaniu z komórkami kontrolnymi, które nie były „przeprogramowane”. Oznacza to, że istnieje duża szansa, że badania te mogą zostać wykorzystane do opracowania nowych sposobów leczenia ran.

W przyszłości mogą one również otworzyć inne możliwości terapeutyczne, bowiem badacze z Babraham Institute zauważyli wpływ metody na inne geny, m.in. gen APBA2 związany z chorobą Alzheimera czy gen MAF odgrywający rolę w rozwoju zaćmy.

Naukowcy mają nadzieję, że dalsze badania pozwolą także opracować metody odmładzania komórki innych tkanek, na przykład serca, co daje nadzieję na regenerację mięśnia sercowego po zawale.
  1. T. Dawidziuk, Medycyna regeneracyjna – rzeczywistość i science-fiction, „Medyk białostocki” 2012, nr 105.
  2. D. Gill, A. Parry, F. Santos i in., Multi-omic rejuvenation of human cells by maturation phase transient reprogramming, „elifesciences.org” [online], https://elifesciences.org/articles/71624, [dostęp:] 04.05.2022.
  3. Old skins cells reprogrammed to regain youthful function, „sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2022/04/220408083901.htm, [dostęp:] 04.05.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl