Kobieta cierpiąca na alergię na łące
Arkadiusz Dąbek

Sztuczna inteligencja pomoże w interpretacji wyników testów alergicznych

Kolejny raz nowoczesna technologia w postaci sztucznej inteligencji wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów. Tym razem powody do radości mają osoby cierpiące na alergię, a więc około 40% Polaków. Najnowszy wynalazek rodzimych naukowców wspomoże proces diagnostyczny w przypadku objawów alergii.

Badania przeprowadzone przez polskich naukowców pozwoliły stworzyć system sztucznej inteligencji umożliwiający dokładną i szybką analizę wyników alergicznych testów skórnych. W jaki sposób ta metoda diagnostyczna może pomóc pacjentom cierpiącym z powodu alergii? Na czym ona polega?

Alergia - czym jest system SkinLogic?

Multidyscyplinarny zespół złożony z naukowców z Instytutu Informatyki Politechniki Warszawskiej, specjalistów obrazowania medycznego ze spółki Milton Essex oraz lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego opracował nowatorską metodę diagnostyczną o nazwie SkinLogic. Jest ona oparta na systemie sztucznej inteligencji i służy interpretacji wyników badań alergologicznych.

To zautomatyzowane rozwiązanie umożliwia analizę skóry, która miała kontakt z alergenem dzięki wykorzystaniu kamery wizyjnej (wykorzystującej światło widzialne) i termowizyjnej (na podczerwień) oraz systemu analizującego zdjęcia wykonane zarówno przed jak i po zastosowaniu antygenów wywołujących reakcję alergiczną. Głowica HYBRID II, która jest wbudowana w urządzenie, posiada unikalny układy sensorów, dzięki którym możliwe jest precyzyjne określenie nasilenia alergii – skuteczność tej technologii wyniosła niemal 98%.

Obecnie wyniki testów skórnych są interpretowane przez lekarza i podlegają wizualnej, subiektywnej ocenie. Powoduje to, że wyniki badania nie zawsze są precyzyjne.

Poza wielkością odczynu system SkinLogic ocenia także inne parametry, takie jak kształt czy nietypowe reakcje, ale także inne dane  m.in. wiek czy płeć pacjenta. Zastosowanie SkinLogic może znacznie poprawić wykrywalność alergii i umożliwić skuteczne leczenie, poprawiając komfort życia chorych.

Rodzaje i objawy alergii

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) alergia jest trzecią najczęstszą chorobą dotykającą współczesne społeczeństwa, z tego powodu jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. W Polsce aż 40% populacji zadeklarowało, że zaobserwowało u siebie objawy alergii (w ramach badania przeprowadzonego na potrzeby programu Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce). W zdecydowanej większości byli to mieszkańcy miast.

Najczęstszym rodzajem alergii są te dotyczące dróg oddechowych: alergiczny nieżyt błon śluzowej nosa, suchy, męczący kaszel, drapanie i uczucie suchości w gardle. W przebiegu alergii wziewnej mogą również wystąpić takie objawy jak: łzawienie oczu, pokrzywka, świąd skóry. Tego typu symptomy nie są charakterystyczne i mogą być mylone z innymi jednostkami chorobowymi, np. nawracającymi infekcjami wirusowymi, dlatego też tak istotne są wywiad lekarski oraz badania diagnostyczne.

Powiązane produkty

Metody diagnozowania alergii - testy skórne na alergię

W przypadku podejrzenia alergii najczęściej wykonuje się punktowe testy skórne (ang. skin prick test) – głównie przy podejrzeniu uczulenia na alergeny zawieszone w powietrzu, takie jak pyłki roślin (dokładną listę alergenów, które będą testowane ustala lekarz po zebraniu wywiadu). SPT przeprowadza się przeważnie na skórze przedramienia, nakładając kroplę alergenu i nakłuwając ją lancetem. Następnie obserwuje się obszar wokół nakłucia pod kątem pojawienia się odczynu.
 
Ponieważ interpretacja testów jest subiektywna, tworzenie znormalizowanej miary obserwowanych na skórze reakcji alergicznych jest bardzo trudne. Z tego powodu często padają błędne diagnozy, a pacjenci nie są właściwie leczeni. System automatyzujący odczyty skórnych testów alergicznych SkinLogic umożliwia wykrywanie zmian o średnicy poniżej 0,3 mm. Pozwala to na niezwykle precyzyjną i szybką diagnozę alergii. Badania kliniczne SkinLogic zostały przeprowadzone w Klinice Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii i Immunologii Klinicznej Wojskowego Instytutu Medycznego. Obecnie metoda jest w fazie testów przedrejestracyjnych.

1.    Ł. Neumann, R. Nowak, J. Stępień i in., Thermography based skin allergic reaction recognition by convolutional neural networks, „Scientific Reports” 2022.
2. Światowy sukces polskiego systemu sztucznej inteligencji do diagnostyki alergii, „biotechnologia.pl” [online], https://biotechnologia.pl/technologie/swiatowy-sukces-polskiego-systemu-sztucznej-inteligencji-do-diagnostyki-alergii,21500, [dostęp: 08.04.2022].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij