Sztuczna inteligencja pomoże w interpretacji wyników testów alergicznych
Kolejny raz nowoczesna technologia w postaci sztucznej inteligencji wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów. Tym razem powody do radości mają osoby cierpiące na alergię, a więc około 40% Polaków. Najnowszy wynalazek rodzimych naukowców wspomoże proces diagnostyczny w przypadku objawów alergii.
Badania przeprowadzone przez polskich naukowców pozwoliły stworzyć system sztucznej inteligencji umożliwiający dokładną i szybką analizę wyników alergicznych testów skórnych. W jaki sposób ta metoda diagnostyczna może pomóc pacjentom cierpiącym z powodu alergii? Na czym ona polega?
Alergia - czym jest system SkinLogic?
Multidyscyplinarny zespół złożony z naukowców z Instytutu Informatyki Politechniki Warszawskiej, specjalistów obrazowania medycznego ze spółki Milton Essex oraz lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego opracował nowatorską metodę diagnostyczną o nazwie SkinLogic. Jest ona oparta na systemie sztucznej inteligencji i służy interpretacji wyników badań alergologicznych.
To zautomatyzowane rozwiązanie umożliwia analizę skóry, która miała kontakt z alergenem dzięki wykorzystaniu kamery wizyjnej (wykorzystującej światło widzialne) i termowizyjnej (na podczerwień) oraz systemu analizującego zdjęcia wykonane zarówno przed jak i po zastosowaniu antygenów wywołujących reakcję alergiczną. Głowica HYBRID II, która jest wbudowana w urządzenie, posiada unikalny układy sensorów, dzięki którym możliwe jest precyzyjne określenie nasilenia alergii – skuteczność tej technologii wyniosła niemal 98%.
Obecnie wyniki testów skórnych są interpretowane przez lekarza i podlegają wizualnej, subiektywnej ocenie. Powoduje to, że wyniki badania nie zawsze są precyzyjne.
Rodzaje i objawy alergii
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) alergia jest trzecią najczęstszą chorobą dotykającą współczesne społeczeństwa, z tego powodu jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. W Polsce aż 40% populacji zadeklarowało, że zaobserwowało u siebie objawy alergii (w ramach badania przeprowadzonego na potrzeby programu Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce). W zdecydowanej większości byli to mieszkańcy miast.
Najczęstszym rodzajem alergii są te dotyczące dróg oddechowych: alergiczny nieżyt błon śluzowej nosa, suchy, męczący kaszel, drapanie i uczucie suchości w gardle. W przebiegu alergii wziewnej mogą również wystąpić takie objawy jak: łzawienie oczu, pokrzywka, świąd skóry. Tego typu symptomy nie są charakterystyczne i mogą być mylone z innymi jednostkami chorobowymi, np. nawracającymi infekcjami wirusowymi, dlatego też tak istotne są wywiad lekarski oraz badania diagnostyczne.
Metody diagnozowania alergii - testy skórne na alergię
W przypadku podejrzenia alergii najczęściej wykonuje się punktowe testy skórne (ang. skin prick test) – głównie przy podejrzeniu uczulenia na alergeny zawieszone w powietrzu, takie jak pyłki roślin (dokładną listę alergenów, które będą testowane ustala lekarz po zebraniu wywiadu). SPT przeprowadza się przeważnie na skórze przedramienia, nakładając kroplę alergenu i nakłuwając ją lancetem. Następnie obserwuje się obszar wokół nakłucia pod kątem pojawienia się odczynu.
Ponieważ interpretacja testów jest subiektywna, tworzenie znormalizowanej miary obserwowanych na skórze reakcji alergicznych jest bardzo trudne. Z tego powodu często padają błędne diagnozy, a pacjenci nie są właściwie leczeni. System automatyzujący odczyty skórnych testów alergicznych SkinLogic umożliwia wykrywanie zmian o średnicy poniżej 0,3 mm. Pozwala to na niezwykle precyzyjną i szybką diagnozę alergii. Badania kliniczne SkinLogic zostały przeprowadzone w Klinice Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii i Immunologii Klinicznej Wojskowego Instytutu Medycznego. Obecnie metoda jest w fazie testów przedrejestracyjnych.