Kobieta testowana na obecność COVID-19
Arkadiusz Dąbek

Jak wyglądają nowe zasady testowania w kierunku COVID-19?

Nowe podejście do walki z pandemią COVID-19 obejmuje szereg zmian w dotychczasowych zasadach testowania. Główną rolę odgrywać będzie teraz konsultacja z lekarzem rodzinnym i jego ocena ryzyka infekcji. Przepisy zmieniające procedurę diagnostyczną weszły w życie 1 kwietnia 2022 r.

Decyzją Ministra Zdrowia od 1 kwietnia zmieniły się przepisy związane z zaleceniami dotyczącymi wykonywania testów na koronawirusa. Pacjent na wymaz będzie kierowany przez lekarza rodzinnego. Testy antygenowe będą wykonywane bezpłatnie przez jednostki Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ).

Nowe zasady testowania w kierunku COVID-19

Według najnowszych zaleceń krajowego konsultanta w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszki Mastelarz-Migas podstawowa diagnostyka w kierunku zakażenia koronawirusem będzie oparta na bezpłatnych i szybkich testach antygenowych. Na badanie pacjent zostanie skierowany przez lekarza rodzinnego, który dokona ogólnej oceny stanu zdrowia chorego, ze szczególnym uwzględnieniem objawów wskazujących na infekcję COVID-19 oraz czynników ryzyka – wieku, obecności chorób przewlekłych i kondycji układu odporności.

Ministerstwo Zdrowia podało, że od 4 marca 2020 roku, czyli od dnia, w którym zdiagnozowano w Polsce pierwszy przypadek COVID-19, badania diagnostyczne potwierdziły zakażenie u prawie 6 milionów Polaków, a choroba przyczyniła się do śmierci ponad 115 tysięcy pacjentów.

Pozytywny wynik testu antygenowego na COVID-19 – co dalej?

W sytuacji, w której pacjent okaże się zakażony wirusem, czyli uzyska pozytywny wynik testu antygenowego, lekarz będzie musiał ustalić miejsce jego leczenia. Przyjmuje się, że przy łagodnie przebiegającej infekcji, która nie będzie wymagała hospitalizacji, pacjent powinien udać się do domu, w celu odbycia minimum siedmiodniowej samoizolacji. Otrzyma wówczas zwolnienie lekarskie.

Powiązane produkty

Co dalej z testami PCR?

Jeśli lekarz uzna, że stan pacjenta wymaga głębszej diagnostyki, ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia, pacjent zostanie skierowany na wymaz i badanie metodą PCR. Test PCR będzie wykonywany przede wszystkim przed ewentualnym przyjęciem chorego do szpitala. Kwestia tego rodzaju testów uległa największej zmianie, ponieważ od 30 marca nie jest możliwe samodzielne zapisanie się na jego wykonanie, do czego dotychczas wykorzystywano formularz online lub korzystano z pomocy konsultanta DOM (Domowa Opieka Medyczna).

Od 1 kwietnia 2022 roku nie można także wykonać bezpłatnego testu w kierunku zakażenia koronawirusem w laboratoriach, aptekach i MPW (Mobilnych Punktach Wymazowych). Wykonanie testu na COVID-19 nie jest także wymagane przed planowanym zabiegiem w szpitalu, umówioną wizytą w POZ, gabinetach specjalistycznych czy pobytem w sanatorium.

Czy szczepienia na COVID-19 stały się płatne?

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że wprawdzie część świadczeń covidowych przestała być finansowana przez Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, niemniej zmiany te nie objęły kosztów związanych ze szczepieniami oraz rehabilitacją pocovidową. Będą one nadal pokrywane przez Fundusz. Dotyczy to świadczeń prowadzonych w trybie stacjonarnym, ambulatoryjnym, domowym i psychiatrycznym. Paweł Fiołek, zastępca dyrektora Biura Komunikacji Społecznej, podkreśla, że to właśnie te „świadczenia mają kluczowe znaczenie w przeciwdziałaniu działaniu chorobie i w powrocie do pełnej sprawności po COVID-19”. 

  1. Nowe zasady testowania w kierunku koronawirusa. Co musisz wiedzieć?, „www.nfz.gov.pl" [online], https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/nowe-zasady-testowania-w-kierunku-koronawirusa-co-musisz-wiedziec,8182.html, [dostęp: 05.04.2022].

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij