badanie oct
Arkadiusz Dąbek

Badanie OCT będzie łatwiejsze

Tomografia optyczna oka to regularne badanie polegające na obserwacji rozwijania się potencjalnych chorób. Uczeni wynaleźli innowację, dzięki której ta metoda diagnostyczna zostanie usprawniona, gdyż będzie można rejestrować zmiany widoczne na poziomie komórkowym.

Tomografia optyczna oraz zakłócające szumy

Problem ślepoty lub poważnych zaburzeń wzroku dotyka 285 milionów osób w skali globu. Oczywiście, odpowiedź medyczna w związku z tym zagrożeniem rozciąga się proporcjonalnie do rozwarstwienia standardów opieki zdrowotnej w różnych krajach. Jednakże brak odpowiednio wczesnej interwencji skutkuje zaprzepaszczeniem możliwości uzyskania pomocy. W celu przezwyciężenia dysproporcji w opiece medycznej nad ludzkim okiem naukowcy z Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER) opracowali usprawnienie pomocne we wspomnianej tomografii optycznej (OCT). Badania ukazały się na łamach „Optics Letters”.

Ponieważ OCT pozwala szczegółowo przyjrzeć się strukturze oczu, daje możliwość wykrycia np. choroby plamki żółtej, zmian cukrzycowych siatkówki, jaskrę lub nowotwory. Dotychczasowym kłopotem w diagnostyce były naturalne szumy (tzw. plamki), które ograniczały dokładność obrazowania. Zespół ICTER podjął się próby wyeliminowania  szumów, czym przyczynił się do zlikwidowania zakłóceń i uzyskiwania dokładniejszych pomiarów w badaniach.

Opis techniki OCT

Tomografia optyczna jest nieinwazyjnym badaniem, dzięki czemu stosuje się ją powszechnie w badaniach okulistycznych. Na przykład w trakcie diagnozy postępu zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem na dnie oka można dojrzeć pojedyncze złogi – przegrupowanie barwnika oraz zmiany zanikowe. Podczas obserwacji dokonywanej w przypadku rozwoju cukrzycy obrazy OCT informują o ewentualnych zmianach w strukturze mikronaczyniowej siatkówki.

Badanie OCT trwa od kilku do kilkunastu minut. W czasie jego przebiegu okulista za pomocą aparatury przygląda się oczom pacjenta, który siedzi przed narzędziem pomiarowym zbliżonym do jego twarzy na odległość kilku centymetrów. Zabieg jest na tyle nieinwazyjny, że nie ma miejsca bezpośredni kontakt z narządem wzorku.

W tomografii optycznej dane dotyczące struktury obiektu uzyskuje się przez pomiar natężenia sygnału interferencyjnego, który jest skutkiem nakładania się dwóch wiązek laserowych. Ta technika współpracuje z pewną własnością światła – spójnością w czasie lub spójnością w przestrzeni. W trakcie zabiegu wykorzystuje się źródła światła częściowo spójnego (czasowo, ale nie przestrzennie) – aparat mierzy różnicę dróg optycznych między zwierciadłem w interferometrze a okiem.

Wewnątrz interferometru jest płytka, dzieląca promienie na dwie części. Owa płytka rejestruje interferencje promienia odbitego od struktur tkanek i promienia padającego na nie. Po odczytaniu dróg optycznych określa się położenie badanych struktur oka. Dane przetwarza komputer, generując później tomogramy – dwuwymiarowe przekrojowe obrazy.

Polecane dla Ciebie

Światłowód wielomodowy z nietypowym zastosowaniem

Dotychczas głównym kłopotem w pracy z tą techniką był szum, który zakłócał szczegółowe obrazowanie części oka (naczyniówki) – zasadniczej względem udziału w patogenezie wielu chorób, dostarcza bowiem tlen i składniki odżywcze do fotoreceptorów. Zespół ICTER zatem wpadł na pomysł, aby użyć światłowodu wielomodowego w celu poprawy obrazowania oka.

Światłowód wielomodowy emituje kilkaset niepowtarzających się wzorów przestrzennych w wiązce lasera. Do tej pory został wykorzystywany do transmisji danych. Przyczynkiem do odkrycia okazało się skojarzenie tego, że kilkaset metrów takiego światłowodu powoduje występowanie w odmiennym czasie różnych przestrzennych wzorów. Skutkiem takiego działania uzyska się kilkaset obrazów OCT rejestrowanych w tym samym pomiarze, które w wyniku sumowania obniżą np. szum plamkowy. W ten sposób naukowcy z Międzynarodowego Centrum Badań Oka opracowali nową metodę kontroli fazy optycznej STOC-T, która pozwoli na otrzymanie in vivo obrazów siatkówki i rogówki w wysokiej rozdzielczości. To pokonanie kolejnego małego ograniczenia, gdyż dotychczas nie było możliwe, aby lepiej zobaczyć obrazy przekrojów  warstwy naczyniowej, która znajduje się pod siatkówką.

  1. E. Auksorius, D. Borycki, P. Wegrzyn, I. Žičkienė, K. Adomavičius, B.L. Sikorski, M. Wojtkowski, Multimode fiber as a tool to reduce cross talk in Fourier-domain full-field optical coherence tomography, „Optics Letters”, nr 47 (838-841) 2022.
  2. M. Powęska, Badania OCT bez szumów. Nowa metoda do lepszego wykrywania chorób oka, „ichf.edu.pl” [online], https://ichf.edu.pl/wydarzenia/badania-oct-bez-szumow-nowa-metoda-do-lepszego-wykrywania-chorob-oka [dostęp:] 29.03.2022.
  3. Udoskonalono metodę wykrywania chorób oka, „naukawpolsce.pl” [online], https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C91739%2Cudoskonalono-metode-wykrywania-chorob-oka.html [dostęp:] 29.03.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

    Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij